Dołącz do Akademii Kosmetologa online i bądź zawsze na bieżąco. Kliknij i DOŁĄCZ

,

Złuszczaj się i młodniej

kosmetologia
Blog kosmetologa
27 maj 2016
27 maj 2016

Pielęgnacja skóry to znacznie więcej niż tylko dostarczanie składników odżywczych i nawilżanie. Wpływa na nią wiele czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna, stan organizmu czy stres. W kwestii pielęgnacji istotną rolę odgrywa oczyszczanie (nie, wcale nie chodzi mi o czyszczenie manualne!). Jedynym z najważniejszych elementów pielęgnacji jest systematyczne złuszczanie skóry   – poprzez usuwanie nagromadzonych, obumarłych komórek i stymulację produkcji nowych złuszczanie naskórka wpływa na szybszą regenerację skóry, hamowanie procesu starzenia, a nawet dzięki terapii produktami medycznymi, cofa jego skutki.

Złuszczać. co to oznacza w praktyce?

Złuszczanie skóry może przyjmować różne formy, w zależności od zastosowanego preparatu. Proces ten polega na stopniowym usuwaniu kolejnych warstw naskórka – od warstwy rogowej, składającej się z obumarłych komórek naskórka (korneocytów), aż po warstwę podstawną. W przypadku bardziej zaawansowanych preparatów medycznych dociera się nawet do warstwy skóry właściwej. Jeśli pamiętasz, omówiliśmy budowę skóry wcześniej, co pozwala nam dzisiaj zrozumieć, jak różne produkty wpływają na jej kondycję.

Niektóre produkty, w tym peelingi, działają natychmiastowo – usuwają warstwę rogową i nadają skórze gładkość i zdrowy wygląd już po zastosowaniu. W przypadku bardziej intensywnych preparatów, złuszczanie może zachodzić w ciągu kilku godzin lub kilku dni po zabiegu, szczególnie przy stosowaniu kwasów. Mechanizm złuszczania skóry różni się w zależności od rodzaju preparatu. Może polegać na mechanicznym usunięciu warstw naskórka poprzez tarcie za pomocą drobinek w produktach peelingujących lub urządzeniach kosmetologicznych. Inne preparaty działają enzymatycznie lub chemicznie, rozpuszczając obumarłe komórki naskórka.

Dlaczego warto stosować peelingi?

Zastosowanie peelingów w pielęgnacji skóry przynosi wiele korzyści i jest odpowiednie dla różnych rodzajów cery. Osoby z cerą wrażliwą mogą korzystać z preparatów chemicznych o niskim stężeniu, podczas gdy osoby z cerą tłustą mogą stosować zarówno preparaty mechaniczne, jak i chemiczne o wyższym stężeniu. Oto kilka zalet regularnego złuszczania skóry:

  • Skóra staje się gładka i wygląda zdrowiej, ponieważ jest pozbawiona warstwy obumarłych komórek, co pozwala na równomierną odbijanie światła.
  • Kontrolowane podrażnienie skóry stymuluje produkcję nowych komórek, co przyspiesza proces odnowy komórkowej.
  • Regularne złuszczanie opóźnia proces starzenia skóry.
  • Usunięcie warstwy naskórka umożliwia głębszą penetrację składników aktywnych, co zwiększa skuteczność innych produktów pielęgnacyjnych.
  • Długoterminowe efekty stymulacji skóry to produkcja nowych komórek i przyspieszone procesy regeneracyjne.

Złuszczanie skóry ma wiele zalet, ale warto dobrać odpowiedni preparat do swojego typu cery i jej potrzeb.

Dostępne metody złuszczania
Pielęgnacja domowa:
  • Peelingi:
    • Peeling enzymatyczny – wykorzystuje enzymy (często papainę i bromelainę), które w kilka minut rozpuszczają obumarły naskórek poprzez przyspieszenie rozkładu keratyny.
    • Peeling mechaniczny, ziarnisty – peelingi ziarniste zawierają składniki ścierające, dlatego warto stosować je ostrożnie, aby uniknąć podrażnień i rozwoju bakterii.
  • Płyny złuszczające, do stosowania codziennego – to preparaty, które polecam swoim pacjentom. Skuteczniejsze niż standardowe toniki, wygodne w użyciu, a przede wszystkim efektywne. Płyny te, zawierające kwas salicylowy, glikolowy lub retinol w niewielkich stężeniach, mogą być używane dwa razy dziennie po oczyszczeniu skóry. Regularne stosowanie przynosi efekty takie jak: zmniejszenie widoczności porów, redukcja zaskórników, zwiększenie jędrności i odżywienia skóry poprzez poprawę cyrkulacji krwi w jej obrębie oraz działanie przeciwzmarszczkowe.
Pielęgnacja profesjonalna:
  • Peelingi chemiczne (kwasy) – ich działanie różni się w zależności od wielkości cząsteczki i pH, co może powodować większe lub mniejsze podrażnienia. Terapia kwasami (obok mezoterapii) to jedna z polecanych metod pielęgnacji gabinetowej, zwłaszcza dla osób oczekujących szybkich i widocznych efektów. Okres jesieni to idealny moment na tego typu zabiegi.
  • Złuszczanie mechaniczne – takie jak mikrodermabrazja i dermabrazja – stanowią alternatywę dla pielęgnacji skóry opornej, np. z bliznami potrądzikowymi. Bardzo dobre efekty uzyskuje się, łącząc metody chemiczne i mechaniczne.
Jak wprowadzić złuszczanie do codziennej pielęgnacji?

Włączenie preparatów złuszczających do codziennej pielęgnacji wymaga ostrożności i stopniowego wprowadzania produktu, aby uniknąć podrażnień skóry. Jeśli planujesz rozpocząć stosowanie:

  • Płynów złuszczających – rozpocznij od stosowania raz dziennie, trzy do czterech razy w tygodniu, zawsze po umyciu twarzy płynem myjącym (żelem lub pianką). Po dwóch tygodniach zwiększ częstotliwość aplikacji płynu do codziennie, o ile nie wystąpią podrażnienia. Po trzech tygodniach zastosuj produkt dwa razy dziennie.
  • Peelingów enzymatycznych – są doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji przed nałożeniem masek, ponieważ usuwają warstwę rogową skóry, co przyspiesza wchłanianie składników aktywnych. Peelingi enzymatyczne mogą być również skuteczne przy problemach z suchymi skórkami, na przykład po nadmiernym opalaniu, ponieważ rozpuszczają naskórek i stymulują szybszą regenerację skóry. Stosuj je co najmniej raz w tygodniu.
  • Kwasów – rodzaj terapii z zastosowaniem kwasów jest uzależniony od rodzaju skóry i problemów. Dlatego terapie te powinny być dostosowane indywidualnie.

Regularne złuszczanie skóry to klucz do zachowania młodzieńczego wyglądu i zdrowej cery. Bez względu na swój typ skóry i jej potrzeby, istnieje wiele metod i produktów, które pomogą Ci osiągnąć promienną skórę. Pamiętaj jednak, że wprowadzając nowy preparat do swojej pielęgnacji, zawsze zaczynaj od ostrożnych dawek, aby uniknąć podrażnień. Odpowiednia pielęgnacja skóry połączona z systematycznym złuszczaniem przyniesie długotrwałe korzyści i zapewni Ci zdrową, promienną cerę przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *