Wiedza i doświadczenie to kluczowe elementy w budowaniu pewności w zawodzie kosmetologa. Dzięki nim potrafimy tworzyć kompleksowe i spersonalizowane terapie odpowiadające na potrzeby skóry. Budowanie wiedzy trwa latami. Każde szkolenie, warsztat, wykład pomagają nam w zrozumieniu funkcjonowania człowieka i jego narządów, w tym skóry. Do najbardziej dostępnych źródeł wiedzy należy literatura. Przewodnia tematyka, możliwość tworzenia notatek i powrotu do pozycji pozwalają na porządkowanie wiedzy i rozwój w interesujących nas obszarach.
CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE LITERATURY?
Wraz z rozwojem kosmetologii, rośnie zapotrzebowanie na tematyczną literaturę. Każdego roku przybywa książek pisanych przez osoby bardziej lub mniej doświadczone. Status bestsellera nie świadczy już o tym, że pozycja jest merytoryczna i wnosi wkład do dziedziny. Czym zatem kierować się przy wyborze literatury? Na co zwrócić uwagę? Jak budować swoją bibliotekę, tak aby znalazły się w niej wartościowe pozycje, z pomocą których nasze beauty plany będą bardziej skuteczne?
- Tematyka publikacji. Nie sztuką jest powiększanie swojej biblioteki o nowe, pięknie wydane książki. To często strata nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Edukacja i budowanie kompetencji powinny być zaplanowane. Musisz wiedzieć, czego i z jakiego powodu szukasz. Wybierając literaturę, postaw sobie pytania: czego chcę się nauczyć? Z jakiego powodu? Jak wykorzystam tę wiedzę w codziennej praktyce?
- Wiedza i doświadczenie autora. Każda publikacja zyskuje na wartości, gdy jest pisana z perspektywy doświadczeń autora. To sprawia, że czytelnik obok uporządkowanej wiedzy otrzymuje konkretne wskazówki, z których może skorzystać w codziennej pracy.
- Wydawnictwo. Wydawnictwo naukowe mają przewagę nad pozostałymi. W takich wydawnictwach każda z publikacji przed wejściem na rynek oceniania jest przez recenzenta merytorycznego. Recenzent weryfikuje informacje zawarte w publikacji, przez co publikacja zyskuje na jakości. Największym prestiżem w Polsce cieszy się wydawnictwo PZWL/PWN – Polski Związek Wydawnictwa Lekarskiego/Polskie Wydawnictwo Naukowe.
5 MUST HAVE W BIBLIOTECE KOSMETOLOGA
O polecaną literaturę pytana jestem najczęściej. To jedno z najważniejszych źródeł mojej wiedzy. Prze lata spędziłam tysiące godzin na studiowaniu różnorodnych pozycji, od literatury medycznej po, w ostatnich latach – literaturę z zakresu psychologii. W zakresie edukacji nauczyłam się podejmowania mądrych decyzji – zamiast wiedzy z social media/Internetu, wybieram artykuły z bibliotek medycznych i literaturę z prestiżowych wydawnictw. Dzięki temu mam pewność, że materiał, z którym się zapoznaję został sprawdzony pod katem merytorycznym, przez co ograniczam ilość błędów w pracy z pacjentem do minimum . Wybrałam 5 pozycji, które przyczyniły się do mojego rozwoju zawodowego i ukierunkowały na kompleksowe, interdyscyplinarne rozwiązywanie problemów skórnych. To pozycje must have w bibliotece każdego kosmetologa.
DERMATOLOGIA ESTETYCZNA – Leslie Baumann. To jedna z pierwszych publikacji, po które sięgnęłam tworząc swoją biblioteczkę. Do dzisiaj regularnie do niej powracam. “Dermatologia Estetyczna” to podręcznik po najczęściej występujących problemach skórnych oraz dedykowanym dla nich rozwiązaniom kosmetycznym i zabiegowym. Dzięki rycinom, pozycja zyskuje na przejrzystości. Publikacja Leslie Baumann jest połączeniem tego, czego najbardziej potrzebujemy – teorii i praktyki.
FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA. PODSTAWY – Hanna Krauss, Magdalena Gibas-Dorna. Zrozumienie skóry zaczyna się od zrozumienia fizjologii. Budowa komórki eukariotycznej i przebieg procesów mające miejsce w organizmie człowieka to fundament wiedzy każdego kosmetologa. Dzięki nim rozumiemy przebieg zgłaszanych przez klienta problemów i potrafimy tak poprowadzić terapię, aby była nie tylko bezpieczna, ale i maksymalnie skuteczna, a efekty długoterminowe.
KOSMETOOGIA CZ. 1 I CZ.2 – Anna Kołodziejczak. To dwutomowy podręcznik, który łączy wiedzę z zakresu anatomii, histologii, dermatologii oraz chemii kosmetycznej i zabiegów kosmetologicznych. W mojej ocenie to idealna pozycja dla studentów kosmetologii, którzy chcą nauczyć się kompleksowej pracy z problemami skórnymi i poznać różnorodne narzędzia – od konsultacji kosmetologicznej przez substancje aktywne po zabiegi stosowane w przebiegu konkretnych dermatoz.
MIKROBIOLOGIA – Eugenia Gospodarek-Komkowska, Agnieszka Mikucka. Trądzik pospolity, trądzik dojrzały, trądzik różowaty oraz atopia to problemy, w które zaangażowane są patogeny. Bez ich głębszego poznania, nie jesteśmy w stanie osiągnąć trwałych efektów terapii kosmetologicznej. Książka “Mikrobiologia” prezentuje wiedzę z podstaw mikrobiologii, immunologii oraz mikrobioty fizjologicznej człowieka – jej znaczenia i interakcji. Znajdziemy w niej również ogólne zasady diagnostyki mikrobiologicznej i leczenia przeciwdrobnoustrojowego. To pozycja dla każdego praktyka.
BIOCHEMIA HARPERA – Victor W. Rodwell, David A. Bender, Kathleen M. Botham, Peter J. Kennelly, Anthony P. Weil. Cykl Krebsa mający miejsce wewnątrz mitochondrium prowadzi do powstania energii ATP, wykorzystywanej w niemal wszystkich procesach komórkowych. Na poziomie skóry, ATP bierze udział m.in. w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Bez niej, zabiegi stymulujące nie przyniosą oczekiwanych efektów. Na powyższym przykładzie – cyklu Krebsa – widać wyraźnie, jak wiedza z zakresu biochemii wykorzystywana jest przez kosmetologa w codziennej pracy. “Biochemia Harpera” to pozycja trudna, ale niezwykle wartościowa – pozwala spojrzeć na problemy z szerszej perspektywy i jak każda ze złożonych dziedzin, uczy pokory w pracy ze skórą.
Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem naukowym PZWL.