5 must have w bibliotece kosmetologa

kosmetologia
Kosmetologia
05 kwi 2021
05 kwi 2021

Wiedza i doświadczenie to kluczowe elementy w budowaniu pewności w zawodzie kosmetologa. Dzięki nim potrafimy tworzyć kompleksowe i spersonalizowane terapie odpowiadające na potrzeby skóry. Budowanie wiedzy trwa latami. Każde szkolenie, warsztat, wykład pomagają nam w zrozumieniu funkcjonowania człowieka i jego narządów, w tym skóry. Do najbardziej dostępnych źródeł wiedzy należy literatura. Przewodnia tematyka, możliwość tworzenia notatek i powrotu do pozycji pozwalają na porządkowanie wiedzy i rozwój w interesujących nas obszarach.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE LITERATURY?

Wraz z rozwojem kosmetologii, rośnie zapotrzebowanie na tematyczną literaturę. Każdego roku przybywa książek pisanych przez osoby bardziej lub mniej doświadczone. Status bestsellera nie świadczy już o tym, że pozycja jest merytoryczna i wnosi wkład do dziedziny. Czym zatem kierować się przy wyborze literatury? Na co zwrócić uwagę? Jak budować swoją bibliotekę, tak aby znalazły się w niej wartościowe pozycje, z pomocą których nasze beauty plany będą bardziej skuteczne?

  • Tematyka publikacji. Nie sztuką jest powiększanie swojej biblioteki o nowe, pięknie wydane książki. To często strata nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Edukacja i budowanie kompetencji powinny być zaplanowane. Musisz wiedzieć, czego i z jakiego powodu szukasz. Wybierając literaturę, postaw sobie pytania: czego chcę się nauczyć? Z jakiego powodu? Jak wykorzystam tę wiedzę w codziennej praktyce?
  • Wiedza i doświadczenie autora. Każda publikacja zyskuje na wartości, gdy jest pisana z perspektywy doświadczeń autora. To sprawia, że czytelnik obok uporządkowanej wiedzy otrzymuje konkretne wskazówki, z których może skorzystać w codziennej pracy.
  • Wydawnictwo. Wydawnictwo naukowe mają przewagę nad pozostałymi. W takich wydawnictwach każda z publikacji przed wejściem na rynek oceniania jest przez recenzenta merytorycznego. Recenzent weryfikuje informacje zawarte w publikacji, przez co publikacja zyskuje na jakości. Największym prestiżem w Polsce cieszy się wydawnictwo PZWL/PWN – Polski Związek Wydawnictwa Lekarskiego/Polskie Wydawnictwo Naukowe.
5 MUST HAVE W BIBLIOTECE KOSMETOLOGA

O polecaną literaturę pytana jestem najczęściej. To jedno z najważniejszych źródeł mojej wiedzy. Prze lata spędziłam tysiące godzin na studiowaniu różnorodnych pozycji, od literatury medycznej po, w ostatnich latach – literaturę z zakresu psychologii. W zakresie edukacji nauczyłam się podejmowania mądrych decyzji – zamiast wiedzy z social media/Internetu, wybieram artykuły z bibliotek medycznych i literaturę z prestiżowych wydawnictw. Dzięki temu mam pewność, że materiał, z którym się zapoznaję został sprawdzony pod katem merytorycznym, przez co ograniczam ilość błędów w pracy z pacjentem do minimum . Wybrałam 5 pozycji, które przyczyniły się do mojego rozwoju zawodowego i ukierunkowały na kompleksowe, interdyscyplinarne rozwiązywanie problemów skórnych. To pozycje must have w bibliotece każdego kosmetologa.

DERMATOLOGIA ESTETYCZNALeslie Baumann. To jedna z pierwszych publikacji, po które sięgnęłam tworząc swoją biblioteczkę. Do dzisiaj regularnie do niej powracam. “Dermatologia Estetyczna” to podręcznik po najczęściej występujących problemach skórnych oraz dedykowanym dla nich rozwiązaniom kosmetycznym i zabiegowym. Dzięki rycinom, pozycja zyskuje na przejrzystości. Publikacja Leslie Baumann jest połączeniem tego, czego najbardziej potrzebujemy – teorii i praktyki.

FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA. PODSTAWYHanna KraussMagdalena Gibas-Dorna. Zrozumienie skóry zaczyna się od zrozumienia fizjologii. Budowa komórki eukariotycznej i przebieg procesów mające miejsce w organizmie człowieka to fundament wiedzy każdego kosmetologa. Dzięki nim rozumiemy przebieg zgłaszanych przez klienta problemów i potrafimy tak poprowadzić terapię, aby była nie tylko bezpieczna, ale i maksymalnie skuteczna, a efekty długoterminowe.

KOSMETOOGIA CZ. 1 I CZ.2 Anna Kołodziejczak. To dwutomowy podręcznik, który łączy wiedzę z zakresu anatomii, histologii, dermatologii oraz chemii kosmetycznej i zabiegów kosmetologicznych. W mojej ocenie to idealna pozycja dla studentów kosmetologii, którzy chcą nauczyć się kompleksowej pracy z problemami skórnymi i poznać różnorodne narzędzia – od konsultacji kosmetologicznej przez substancje aktywne po zabiegi stosowane w przebiegu konkretnych dermatoz.

MIKROBIOLOGIAEugenia Gospodarek-KomkowskaAgnieszka Mikucka. Trądzik pospolity, trądzik dojrzały, trądzik różowaty oraz atopia to problemy, w które zaangażowane są patogeny. Bez ich głębszego poznania, nie jesteśmy w stanie osiągnąć trwałych efektów terapii kosmetologicznej. Książka “Mikrobiologia” prezentuje wiedzę z podstaw mikrobiologii, immunologii oraz mikrobioty fizjologicznej człowieka – jej znaczenia i interakcji. Znajdziemy w niej również ogólne zasady diagnostyki mikrobiologicznej i leczenia przeciwdrobnoustrojowego. To pozycja dla każdego praktyka.

BIOCHEMIA HARPERAVictor W. RodwellDavid A. BenderKathleen M. BothamPeter J. KennellyAnthony P. Weil. Cykl Krebsa mający miejsce wewnątrz mitochondrium prowadzi do powstania energii ATP, wykorzystywanej w niemal wszystkich procesach komórkowych. Na poziomie skóry, ATP bierze udział m.in. w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Bez niej, zabiegi stymulujące nie przyniosą oczekiwanych efektów. Na powyższym przykładzie – cyklu Krebsa – widać wyraźnie, jak wiedza z zakresu biochemii wykorzystywana jest przez kosmetologa w codziennej pracy. “Biochemia Harpera” to pozycja trudna, ale niezwykle wartościowa – pozwala spojrzeć na problemy z szerszej perspektywy i jak każda ze złożonych dziedzin, uczy pokory w pracy ze skórą.


Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem naukowym PZWL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *