Dołącz do Akademii Kosmetologa online i bądź zawsze na bieżąco. Kliknij i DOŁĄCZ

5 przyczyn wypadania włosów

kosmetologia
3P1A8594
28 lut 2020
28 lut 2020

Rosną, wypadają i rosną ponownie. Tak w skrócie wygląda cykl życia włosów. Na całej skórze głowy wytwory naskórka – mieszki włosowe w ilości od 100 000 do 200 000 sztuk w ciągu całego życia przechodzą siedem cykli wzrostu, a każdy z nich trwa średnio siedem lat. To oznacza, że niemal przez pół wieku włosów na głowie nie powinno nam zabraknąć. Tyle w teorii, bo w praktyce wyglądać może to zupełnie inaczej. Wpływ czynników fizycznych, chemicznych i fizjologicznych sprawia, że problemy z wypadaniem włosów stanowią największy odsetek problemów trychologicznych. Dotykają zarówno kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. 

Popularność problemu sprawia, że rynek produktów dedykowanych na wypadanie włosów z dnia na dzień poszerza się o nowe pozycje. Powstają specjalne wcierki, ampułki, maski, suplementy diety z biotyną, krzemem i cynkiem. W desperacji, wiele osób sięga po nie bez namysłu. Aspekt estetyczny, który spełniają włosy zdaje się być silniejszy niż myślenie zdroworozsądkowe: Czy biotyna może być skuteczna, jeśli problemem jest przewlekły stres? Czy włosy nie mają prawa wypadać przy zbyt ubogiej diecie? Jak w takiej sytuacji zadziałają oparte o alkohol i minoksydyl wcierki? Czy aby na pewno warto wówczas rozszerzać naczynia krwionośne i pobudzać krążenie okołomieszkowe?  

Aby skutecznie i trwale rozprawić się z problemem wypadania włosów, należy działać przyczynowo. Zdiagnozować i rozpoznać czynnik, który prowokuje wypadanie włosów, a następnie za pomocą leczenia, diety, suplementacji czy zabiegów trychologicznych i zmiany pielęgnacji ograniczyć jego wpływ na skórę głowy. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Czas na edukację trychologiczną!

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:

  1. Zaburzenia pracy tarczycy – hormony tarczycy, głównie T3 najsilniej wpływa na pracę komórek włosa. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość trójjodotyroniny skraca fazę wzrostu włosa – anagenu i wydłuża fazę zaniku – telogenu. Do zaburzeń tarczycy należą:
    • Niedoczynność tarczycy
    • Nadczynność tarczycy
    • Stany zapalne tarczycy (w tym choroba Hashimoto).
  2. Niedokrwistość – spadek hemoglobiny lub wzrost objętości erytrocytów wiąże się z niedostatecznym zaopatrywaniem komórek w tlen i składniki odżywcze. Im mniej składników budulcowych, tym mniejsza szansa na podziały komórkowe i budowę łodygi włosa. Do przyczyn niedokrwistości należą:
    • Niedobór żelaza
    • Niedobór ferrytyny – białka magazynującego żelazo. 
    • Niedobór miedzi 
    • Niedobór kwasu foliowego
    • Niedobór witaminy B12 – im mniej witaminy B12, tym większe zaburzenia w procesie ertropoezy. Powstające erytrocyty są zbyt duże, a to sprawia, że nie mieszczą się w dystalnych naczyniach krwionośnych i nie docierają do skóry głowy.
  3. Nietolerancje pokarmowe – długo utrzymujące się nietolerancje pokarmowe prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego, na podłożu którego mogą rozwinąć się choroby autoimmunizacyjne. Te ostatnie skutkują zaburzeniami pracy układu odpornościowego. Komórki zaczynają atak na własne komórki, włosy zaczynają wypadać.
  4. Stres. Najczęstsza i najtrudniejsza przyczyna wypadania włosów. Ten obszar wymaga włożenia wysiłku przede wszystkim przez pacjenta. Długotrwały stres, wynikający zarówno z trudnych doświadczeń emocjonalnych, jak i niehigienicznego trybu życia (przetworzona żywność, alkohol, papierosy, niedobory snu i działającej regenerująco melatoniny, zbyt intensywna aktywność fizyczna) sprawiają, że keratynocyty – komórki budujące włos, zamiast dzielić się ulegają rozpadowi. O tym jak radzić sobie z wszechobecnym stresem pisałam tutaj: Jak radzić sobie ze stresem?
  5. Czynniki chemiczne – farbowanie włosów, gorące powietrze z suszarki, agresywne kosmetyki do skóry głowy stanowią mieszankę niemal gwarantującą efekt w postaci wypadania włosów. Na podrażnionej i cienkiej skórze głowy cebulka (brodawka włosa) nie ma możliwości prawidłowego rozwoju. Płytko i słabo zakotwiczony włos prędzej czy później wypadnie. 

Włosy stały się częścią naszego wizerunku. Chcemy, by było ich dużo, były gładkie, lśniące i uniesione.  Szybkie efekty, które obiecują nam produkty kosmetyczne, suplementy diety czy nowatorskie zabiegi, sprawiają, że wielu pacjentów trafia w sidła objawowego traktowania problemu wypadania włosów. A to wydłuża czas rozpoczęcia właściwego leczenia. Im później rozpoczęta terapia przyczynowa, tym mniejsze szanse na odzyskanie utraconych włosów. I choć przyczynowa terapia trychologiczna nie należy do najłatwiejszych, to przynosi ogromną satysfakcję – zarówno dla pacjenta, jak i prowadzącego specjalisty, trychologa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *