Androgenowe wypadanie włosów

Androgenowe wypadanie włosów, popularnie zwane wypadaniem typu męskiego jest poważnym i popularnym problemem w grupie mężczyzn (i kobiet) w wieku powyżej 30 lat. Zakola i przerzedzenie włosów na szczycie głowy to typowy obraz pacjenta z problemem androgenowego wypadania włosów. Zaniedbanie i brak wczesnego wykrycia prowadzi do szybkiej utraty włosów, co często ma wpływ nie tylko na wygląd, ale również poczucie własnej wartości i pewności siebie. Terapia trychologiczna  przyczynia się nie tylko do zniesienia kompleksów wynikających z problemów z włosami i skórą głowy, ale również do polepszenia stanu psychicznego.

Cykl wzrostu włosa

Podstawą jak zawsze w skutecznej terapii kosmetologicznej/trychologicznej będzie znajomość fizjologii włosa. Cykl wzrostu włosa został podzielony na trzy fazy:

  • Anagen – faza wzrostu włosa, w warunkach fizjologicznych włosy anagenowe stanowią około 80% całkowitych włosów. Anagen utrzymuje się około 4-7 lat;
  • Katagen – faza przejścia, inwolucja mieszka, okres katagenowy trwa około 2 tygodni, liczba włosów w tym cyklu jest minimalna;
  • Telogen – faza spoczynku, w której korzeń włosa jest całkowicie zrogowaciały, włosy zaczynają wypadać. Telogen w prawidłowym przebiegu cyklu powinien obejmować 20% włosów.

Pojedynczy mieszek włosowy może przechodzić kilkanaście cykli. Do łysienia dochodzi wtedy, gdy równowaga między ilością włosów anagenowych i telegenowych zostaje zaburzona. Cykl wzrostu włosów jest regulowany przez wiele czynników, wśród nich największe znaczenie przypisuje się hormonom. I tak estrogeny – hormony żeńskie pobudzają wzrost włosów, a androgeny – hormony typu męskiego, hamują.

Wpływ androgenów na mieszek włosowy

Androgeny to główne hormony męskie (choć występują również u kobiet). Największe znaczenie w kontekście wypadania włosów ma pochodna testosteronu – dihydrotestosteron. Krążące we krwi androgeny łączą się z receptorami obecnymi w obrębie mieszków włosowych i prowadzą do ich miniaturyzacji – włosy stają się coraz bardziej cienkie i słabe, zaczynają wypadać. Najwięcej receptorów dla androgenów znajduje się na szczycie głowy i na przodzie (tzw. zakola). To tłumaczy charakterystyczny obraz kliniczny łysienia typu męskiego. Androgeny przyczyniają się również do skrócenia fazy wzrostu włosa – anagenu, a wydłużenia fazy telogenu, przeważają włosy w fazie zaniku. Paradoksalnie androgeny mimo iż hamują wzrost włosów na głowie, pobudzają je w innych miejscach na ciele.

Leczenie i terapia trychologiczna

Terapie skóry głowy i wypadania włosów to terapie, które wymagają przede wszystkim kompleksowego działania – nie sposób wyleczyć pacjenta jedynie oferując mu zestaw suplementów diety czy zestaw produktów kosmetycznych. Terapia androgenowego wypadania włosów powinna więc obejmować działanie na wielu płaszczyznach – zmianę diety, eliminacjię stresu, regulację poziomu hormonów i specjalistyczną pielęgnację gabinetową ukierunkowaną na dostarczenie składników budulcowych oraz składników ograniczającym działanie androgenów.

Skuteczna pomoc trychologiczna

Pomoc trychologiczna pacjentom z androgenowym wypadaniem włosów rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i zobrazowania skór głowy pod kamerą, co pozwala na określenie ilości aktywnych mieszków włosowych. Kolejnym działaniem jest wdrożenie zabiegów ukierunkowanych na rozwiązanie problemów, ich celem jest dostarczenie maksymalnej ilości składników aktywnych niezbędnych do produkcji włosa i poprawy mikrokrążenia. Należą do nich:

  • Karboksyterapia – zabieg polegający na śródskórnym podaniu CO2, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia ukrwienia (odżywienie, dotlenienie skóry głowy). Regularne dostarczanie dwutlenku węgla do skóry skutkuje pobudzeniem angiogenezy – powstawania nowych naczyń krwionośnych; ich obecność prowadzi do lepszego zaopatrywania mieszka włosowego w składniki odżywcze niezbędne do rozwoju macierzy włosa. Więcej o zabiegu karboksyterapii pisałam tutaj.
  • Mezoterapia igłowa – terapia polegająca na iniekcyjnym wprowadzeniu substancji aktywnych: mikroelementów, witamin, białek, ekstraktów roślinnych.

Androgenowe wypadanie włosów to problem złożony, jednak jeśli kurację trychologiczną przeprowadzimy odpowiednio wcześnie – efekty pojawią się szybciej i będą utrzymywały się dłużej. Terapia trychologiczna stanowi ogromną pomoc dla pacjentów z androgenowym wypadaniem włosów, pozwalając na dłużej zachować zdrowy wygląd włosów i ich satysfakcjonującą ilość.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *