Diagnostyka wizualna skóry twarzy Observ520x

Holistyczne podejście do problemów skórnych wymaga od kosmetologa wielu kompetencji, od dietetyki, przez chemię kosmetyczną, aż po diagnostykę. Ta ostatnia realizowana jest w dwojaki sposób – poprzez interpretację badań laboratoryjnych oraz wizualną diagnostyki skóry. Mija pół roku odkąd wprowadziłam do swojej oferty badanie obrazowe skóry i przyznam, że nie spodziewałam się, że tak wiele zmieni ono w mojej pracy. Mogłoby się wydawać, że doświadczonego kosmetologa, niewiele już rzeczy jest w stanie zaskoczyć. A jednak! Dzięki badaniu wiem na pewno, czy stany zapalne są związane z nadprodukcją sebum, gdzie umiejscowiona jest melanina, w jakiej kondycji jest bariera naskórkowa. Ponadto na bieżąco mogę porównywać efekty terapii, i jest to znacznie bardziej profesjonalne niż porównywanie zdjeć wykonanych telefonem. Diagnostyka obrazowa i możliwość obejrzenia skóry w różnym świetle/trybie sprawiła, że moje terapie kosmetologiczne stały się jeszcze bardziej spersonalizowane.  Po sześciu miesiącach intensywnego eksploatowania urządzenia, nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Nie tylko spełniło moje oczekiwania, ale poprzez podniesienie jakości usług i jeszcze większą personalizację, dało mi większą satysfakcję z pracy.
Dlaczego wybrałam Observ520x?
Na rynku jest kilka urządzeń dedykowanych do wizualnej diagnostyki skóry. Ja zdecydowałam się na zakup urządzenia Observ520x. Dlaczego? Powodów jest kilka:
  • Observ520x jako jedyne urządzenie oferuje aż 8 modułów świetlnych, co umożliwia dokładną analizę skóry
  • posiada tryb przebarwień, co pozwala zobrazować rozłożenie melaniny w skórze. Inne urządzenia zliczają algorytmy i pokazują procentową zawartość melaniny,
  •  posiada kurtynę zaciemniającą, przez co kontrast staje się jeszcze większy, a obraz bardziej dokładny,
  • posiada dokładny system pozycjonowania twarzy – zdjęcia z 5 pozycji, 3 poziomice oraz „duszek” do naprowadzania przy wykonywaniu zdjęć porównawczych,
Przede wszystkim jednak Observ520x to nie kolejna sztuczka marketingowa i dobrze wyglądający sprzęt w gabinecie, a narzędzie poprawiające jakość pracy. Co istotne, praca z urządzeniem wymaga od kosmetologa wiedzy. Bez doświadczenia w pracy, umiejętności różnicowania dermatoz oraz znajomości potrzeb skóry wynikających ze zmian fizjologicznych nie da się prawidłowo ocenić skóry oraz wygenerować raportu. Dla mnie jako praktyka to bardzo istotne – urządzenie ma pomóc w pracy ze skórą, a nie nas wyręczyć. Poza tym takie gotowe raporty nigdy nie będą tak dokładne jak interpretacja obrazu przeprowadzona przez specjalistę.
Możliwości Observ – rodzaj światła a zmiany skórne
W urządzenia Observ520x obraz skóry widoczny jest w 8 trybach.
  1. Polaryzacja poprzeczna i krzyżowa. W trybie polaryzacji następuje kolejno wzmocnienie, a następnie stłumienie refleksów światła, przez co poprawia się widoczność struktury/powierzchni skóry. 
  2. Tekstura. Tryb tekstury pomaga uwidocznić strukturę oraz nierówności skóry: zmarszczki, pory, blizny.
  3. Pigmentacja. W trybie pigmentacji widoczne jest rozłożenie barwnika – melaniny. Widać zmiany takie jak hiperpigemntacje, melasma, przebarwienia, piegi oraz bielactwo.
  4. Unaczynienie. W trybie unaczynienia widoczna staje się sieć naczyń krwionośnych, teleangiektazje, rumień, stany zapalne oraz zmiany typowe dla Rosacea.
  5. Światło UV. Światło UV sprawia, że na obrazie można zaobserwować metabolity bakterii, grzybów oraz pracę gruczołów łojowych (nadprodukcją sebum,, zaskórniki, łojotok).
  6. Lampa Wood’a. Lampa Wood’a pozwala na ocenę głębokości przebarwień, nawilżenia skóry oraz podobnie jak światło UV – obecności metabolitów patogenów i kondycję gruczołów łojowych.
   
Jak przebiega badanie Observ520x?
Badanie jest proste w wykonaniu i nie powinno sprawić problemu ani klientowi, ani kosmetologowi. Po ustawieniu twarzy klienta w odpowiedniej pozycji, zakładana jest kurtyna, a następnie kolejno wykonywane są zdjęcia w pięciu różnych pozycjach. W trakcie badania należy pamiętać o zasłonięciu jasnych miejsc – włosów, odzieży, zdjęciu biżuterii. Najlepiej, aby na 2-4 godziny przez badaniem klient umył skórę w domu i nie nakładał kosmetyku. Jeśli jednak nie jest to możliwe, twarz można oczyścić przez badaniem.  Zdjęcia wykonane Observ520x zostają zapisane na urządzeniu i służą do sporządzeniu raportu z wizyty oraz beauty planu – planu terapii kosmetologicznej.
Jeszcze bardziej skuteczna terapia
Dokładna analiza kondycji skóry wraz z wywiadem i interpretacją badań laboratoryjnych umożliwia stworzenie planu szytego na miarę. W dzisiejszych czasach nasycenia rynku produktami kosmetycznymi, zabiegami oraz suplementacją, indywidualnie dobrana pielegnacja staje się ogromną wartością. Połączenie wiedzy, doświadczenia oraz narzędzia do wizualnej diagnostyki skóry skutkuje większą efektywnością terapii, wzrostem satysfakcji i zaufania klientów i tym samym przyczynia się do stabilizacji gabinetu, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.
Artykuł powstał we spółpracy z Observ520. Więcej informacji na temat urządzenia u przedstawicieli: https://pcaskin.pl/kontakt/
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *