Dlaczego warto dbać o skórę?

Pani Agato, jeśli naskórek odnawia się w czasie 28 dni, to jaki jej sens pielęgnacji skóry? Czy warto wykonywać zabiegi kosmetologiczne i inwestować w kosmetyki do pielęgnacji domowej? – zapytała mnie ostatnio jedna z pacjentek gabinetu. To ważne pytanie. Postanowiłam się do niego odnieść, tutaj na blogu i kanale YT.

To prawda – czas przejścia keratynocytów (komórek warstwy podstawnej naskórka) w korneocyty (komórki warstwy rogowej) wynosi 28 dni, jest to tzw. turn-over naskórka. Owa fizjologia nie ma jednak wpływu na skuteczność pielęgnacji skóry, ponieważ obok naskórka pod pojęciem skóra kryje się skóra właściwa. A to ona, z punktu widzenia starzenia jest miejscem docelowym w pielęgnacji. Produkowane w skórze właściwej białka podporowe – kolagen, elastyna i najbardziej popularny humektant – kwas hialuronowy, odpowiadają za napięcie, gładkość i nawilżenie skóry. Naskórek pełni funkcję ochroną, a celem jego pielęgnacji jest przede wszystkim prewencja przed powstaniem podrażnień i zmian zachodzących w procesie starzenia.

Dlaczego mimo turn over, warto dbać o skórę?

 1. Regularna pielęgnacja skóry zapewnia ochronę przed podrażnieniami: suchością, ściągnięciem, pieczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem dyskomfortu.
 2. Stosowanie kosmetyków na dzień, chroni skórę przed rozwojem przebarwień posłonecznych, dzięki czemu koloryt skóry nie zmienia się.
 3. Wypielęgnowany, miękki i zasobny w składniki odżywcze naskórek, chroni skórę właściwą przed oddziaływaniem ROS (wolnych rodników), co spowalnia procesy starzenia skóry.
 4. Kondycja naskórka, jako zewnętrznej powierzchni ciała, odpowiada za jego wygląd. Zadbany naskórek zapewnia efekt gładkiej, promiennej i zdrowej skóry.
 5. I w końcu, promienna i zdrowa skóra podnosi nasze samopoczucie i atrakcyjność, przyczyniając się do budowania dobrostanu.

Wiem, że decyzja o regularnej pielęgnacji zależy tylko od Ciebie. Ja jednak zrobię wszystko, aby przekonać Ciebie do niej i pokazać, w jaki sposób robić to skutecznie. Zapraszam do filmu!

 

2 Komentarze

 • Alicja

  Mam pytanie jako świeżo upieczony kosmetolog. Gdzie zdobywałaś wiedzę na temat prawidłowej suplementacji? Studia, kursy czy jeszcze coś innego? Gdzie szukać rzetelnych informacji, aby planować razem z pacjentem indywidualną suplementację?

  • Agata Zejfer

   Alicjo,
   przez blisko rok pisałam pracę magisterską z zakresu suplementacji. W jej trakcie przyswoiłam bardzo dużo wiedzy teoretycznej – artykuły, badania, literatura. Później wiedzę tę zaimplementowałam do praktyki i przez ostatnie 4 lata doświadczałam efektów suplementacji w gabinecie. Jeśli jesteś zainteresowana zgłębieniem dziedziny, którą tworzę – Kosmetologii Interdyscyplinarnej, gdzie duże znaczenie ma diagnostyka i suplementacja, zapraszam na moje szkolenia. Pełną ofertę znajdziesz na stronie: kosmetologiawpolsce.pl

   Pozdrawiam ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *