Algi w pielęgnacji skóry

Skuteczna pielęgnacja skóry to połączenie nowoczesnej technologii, wpływającej na głębokość penetracji składników aktywnych wraz z czerpanymi z natury surowcami. Tutaj warto docenić faunę morską, która obdarzyła nas szeregiem bogatych w składniki, roślin. Dzisiaj, zapraszam Ciebie do odkrycia potencjału tkwiącego w algach.

Algi morskie

Algi morskie to grupa organizmów wodnych, różnej wielkości (od kilku do kilkunastu metrów). Dzięki bogactwu składników, znalazły zastosowanie w medycynie, biotechnologii, dietetyce i kosmetologii. Stosowanie alg w pielęgnacji twarzy i ciała poprawia kondycję skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, opóźnia starzenia i zmniejszają uszkodzenia skóry na poziomie komórkowym.  Zawierają:

  • Witaminy (witamina A, E, kompleks witamin z grupy B) – wpływają na przyspieszenie procesu regeneracji skóry. Witaminy A i E wykazują silne działanie antyrodnikowe (więcej o wolnych rodniach znajdziesz tutaj), tym samym przyczyniają się do naprawy uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV (artykuł o wpływie UV na skórę – klik) i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia powietrza, nikotyna).
  • Minerały (cynk, żelazo, krzem, selen) – niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, poprzez wpływ na układ immunologiczny skóry, wzmacniają jej kondycję i łagodzą podrażnienia. Krzem przeciwdziała wiotczeniu skóry, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.
  • Polifenole – związki o działaniu antyoksydacyjnym, wyłapują i neutralizują wolne rodniki, które są przyczyną stanów zapalnych, utraty jędrności skóry, osłabienia funkcjonowania komórek SALT (komórek układu odpornościowego skóry). Regenerują skórę i usprawniają jej pracę.
  • NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) – wzmacniają i odbudowują płaszcz lipidowy skóry, którego obecność zapobiega utracie wody z naskórka (TEWL), tym samym wpływa na poziom nawilżenia naskórka. NNKT budują ceramidy, które wchodzą w skład substancji międzykomórkowej. Przeczytaj o mikroodżywianiu – klik.
  • Węglowodany (mannitol) – wykazują działanie antybakteryjne, regulują pracę gruczołów łojowych
  • Kwas alginowy – stymuluje przemianę materii, wpływa na pracę naczyń krwionośnych, dotlenia skórę i dzięki poprawie mikrokrążenia dostarczają skórze składników mineralnych i witamin.

Który preparat wybrać?

Oferta produktów kosmetycznych opartych o algi jest szeroka. Podczas zakupu alg, w tym spiruliny zwróć uwagę na kraj pochodzenia surowca. Należy unikać preparatów pochodzących z Azji (np. Chin). Algi nie powinny zawierać żadnych substancji dodatkowych. Mimo, że bardziej kusząco brzmią preparaty ze dodatkami (np. czekoladą), to ich skuteczność jest zdecydowanie niższa. Najlepiej tolerowana przez skórę jest alga mikronizowana, dzięki specjalnie opatentowanej technologii, jej składniki mineralne i witaminy wnikają do wnętrza skóry. Obok sprawdzonego źródła pochodzenia, wybieraj algi z certyfikatem, potwierdzającym czystość produktu.

Algi w pielęgnacji skóry. Jak stosować?

Sproszokowane algi łączymy z hydrolatem (oczarowy, lawendowy) i dodajemy kilka kropel olejku z wiesiołka, jojoba lub avocado. Po nałożeniu na twarz nie dopuść do jej zastyganięcia, polecam stosowanie wody termanej i spryskiwanie nią twarzy w trakcie, gdy maska jest na skórze. Mikronizowana alga nie zastyga szybko i nie wymaga pośpiechu podczas jej nakładania, podobnie jak spirulina.  Algi w preparatach typu peel off (tzw. alginat) należy szybko i sprawnie połączyć z płynem i równie szybko nanieść na twarz. Po kilku minutach zawiesina tężeje, dzięki czemu możesz ją zdjąć w postaci jednego płata.


Jeśli skorzystałaś/eś z tego artykułu, udostępnij go i podziel się z innymi. Każdy artykuł wymaga ode mnie mnóstwa pracy.  Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *