Healthy-aging – jak zdrowo spowolnić starzenie skóry?

Jak spowolnić starzenie i zachować zdrowie? To pytania, które z roku na rok zadaje sobie coraz większa ilość kobiet i mężczyzn, a odpowiedzi próbują udzielić m.in. kosmetolodzy. Pomaga nam w tym rozwijający się rynek beauty, oferując nowe składniki aktywne, kompozycje produktów zabiegowych, technologie i suplementy diety. Kiedy pięć lat temu kończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Medycznym, w kosmetologii nie istniała żadna specjalizacja. Dziś kosmetologia podzielona jest na dwa nurty: anti aging i healthy aging. Oba kierunki mają odmienne założenia dotyczące urody i zdrowia pacjenta. Czym się różnią i dlaczego zarówno dla pacjenta jak i kosmetologa, jedynym, słusznym wyborem jest ścieżka zdrowego starzenia – healthy aging? Najwyższy czas, aby ubrać w słowa to, co przez ostatnie lata klarowało się w mojej pracy. Dzisiejszy artykuł jest podsumowaniem mojego wieloletniego doświadczenia w pracy kosmetologa.

Czym jest nurt Healthy aging?

Healthy aging to nurt, który zakłada kompleksowe, holistyczne podejście do pacjenta, jego stanu zdrowia i wyglądu skóry. Promując zdrowie, nie traktuje starzenia jako niechcianego, wręcz przeciwnie. Koncepcja healthy aging zauważa, że starzenie jest naturalnym i fizjologicznym procesem i to nie ono stanowi problem, a jedynie sposób w jaki się starzejemy. Starzeć się zdrowo – oto główne przesłanie nurtu healthy aging.

Założenia nurtu Healthy aging
  • Zachować zdrowie i spowolnić starzenie można jedynie poprzez poznanie, zrozumienie i wykorzystanie zdolności fizjologicznych organizmu i skóry do odnowy. A zatem osoba, która pragnie spowolnić starzenie, powinna zarówno samodzielnie poszerzać wiedzę na temat swojego organizmu i rosnących możliwości jego regeneracji oraz podjąć współpracę z odpowiednim specjalistą (kosmetolog interdysyplinarny, dietetyk kliniczny, trener personalny, fizjoterapeuta-osteopata, lekarz pracujący w sposób holistyczny).
  • Nie istnieje jeden sposób na spowolnienie starzenia. Aby starzeć się zdrowo należy zadbać o każdy obszar życia: styl życia (dieta, sen, aktywność fizyczna), zdrowie psychiczne i pielęgnację z zewnątrz, kondycjonowanie skóry (masaże, zabiegi kosmetologiczne, pielęgnacja kosmetyczna).
  • Zdrowy wygląd skóry jest oznaką szacunku do swojego ciała i dbania o swój dobrostan, a nie próby zachowania młodości za wszelką cenę.
  • Terapia kosmetologiczna prowadzona w nurcie Healthy Aging jest terapią długoterminową i zakłada, że podobnie jak zdrowe odżywianie, zabiegi kosmetologiczne i aktywne środki do pielęgnacji skóry powinny być stosowane regularnie, przez całe życie. Doraźne korzystanie z zabiegów kosmetologicznych lub brak systematyczności nie doprowadzi do trwałych zmian.
  • Terapia kosmetologiczna dobierana przez kosmetologa musi być poprzedzona wcześniejszą konsultacją, która obejmuje wywiad z pacjentem, diagnostykę skóry i interpretację wyników biochemicznych, obrazujących stan zdrowia organizmu.
  • W ramach prowadzonej terapii, specjalista pracujący w nurcie healthy aging zaleca: składniki aktywne, kosmetyki do pielęgnacji domowej, zabiegi kosmetologiczne (oraz ich częstotliwość), suplementację oraz w zależności od problemów dermatologicznych, dodatkowe badania laboratoryjne.
  • Zabiegi kosmetologiczne w nurcie healthy aging mają na celu dostarczenie składników odżywczych i aktywację naturalnych procesów regeneracyjnych (m.in. wykorzystując działanie czynników wzrostu). Healthy Aging rezygnuje z zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych, wypełniaczy czy toksyny botulinowej (więcej o wpływie toksyny przeczytasz tutaj).
Healthy aging a anti aging

Podczas, gdy nurt anti aging walczy ze starzeniem wykorzystując do tego kontrowersyjne środki (toksyna botulinowa, hydroksyapatyt wapnia i inne), healthy aging akceptuje starzenie i korzystając ze zdolności organizmu do regeneracji, spowalnia jego objawy. Specjalista pracujący z nurcie healthy aging nie chodzi na skróty. Dzięki przyswajaniu nowej wiedzy z zakresu medycyny funkcjonalnej, medycyny zdrowia, fizjologii, diagnostyki laboratoryjnej, suplementacji i kosmetyki, rozumie skórę i sposób funkcjonowania organizmu i ma realny wpływ na ich zdrowie. A to jedyna droga do bezpiecznej i skutecznej pracy ze skórą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *