Jak przetrwać kryzys?

Kryzys – słowo, które zawsze omijałaś z daleka. Wyrzuciłaś je ze swojego słownika. Jakby nigdy nie miało miejsca, nawet jeśli nie raz pojawiło się w Twoim życiu. Wolałaś zapomnieć. W świecie, w którym każdy dąży do sukcesu i realizacji wyznaczonych celów, nie ma miejsca na kryzys. Nie ma czasu na zatrzymanie się. Na utratę kontroli. A jednak, bez zapytania o Twoją gotowość, pojawił się. Kryzys psychiczny, zawodowy, kryzys ekonomiczny.

Kryzys – doświadczyłam go nie raz. W ciągu ostatnich pięciu lat, od momentu otworzenia gabinetu pojawiał się i znikał. Ale zawsze przychodził nieproszony i zawsze psuł moje plany. A jednak, dzisiaj jestem w miejscu, o którym nigdy wcześniej nie ośmieliłabyś się marzyć. Dzisiaj zrzeszam Kosmetologów z całej Polski, dla których rozwój i kompetencje są najcenniejszą wartością. Dzisiaj mogę powiedzieć: jestem spełniona zawodowo. Więc może jednak, to nie on – kryzys – jest najgorszym, co może się wydarzyć? Może to nasze schematy myślenia, przywiązanie do stałości, brak dystansu i pokory są przyczyną spadku nastroju i wycofania się? Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą sposobami, które w ostatnich latach pomagały mi w trudnych momentach. Potraktuj je, jako źródło inspiracji Nie jesteś bezradna. Wciąż możesz budować swoją wewnętrzną siłę. Cokolwiek się teraz dzieje, to minie. Przetrwa zaś wszystko to, co jest głęboko w Nas.

Pytania rozwojowe

Samowiedza to ogromna siła, która pozwala pokierować własnym życiem. To uważność na swoje uczucia i emocje. Świadomy wybór i rozwój obszarów, w których czujemy się naprawdę sobą. Bez udawania i bez dopasowywania. Refleksja nad sobą czyni człowieka mocniejszym i sprawia, iż podejmowane decyzje, pozwalają na osiągnięcie harmonii i spójność między światem wewnętrznym a otoczeniem zewnętrznym. Pytania rozwojowe służą do doskonalenia wiedzy na temat samego siebie. Jeśli potrafisz się nad nimi zatrzymać i pomimo pojawiającego się dyskomfortu, poszukać odpowiedzi, wzmocnią Ciebie. 

  1. Dokąd zmierzam?
  2. Co jest moją życiową misją?
  3. Jakim człowiekiem jestem? Jakim chcę być? 
  4. Jakie obszary są dla mnie ważne?
  5. Czy moje życie w ostatnim czasie było odzwierciedleniem moich wartości
  6. Czy jestem gotowa na zmianę?
  7. Jaki jest mój plan B?
  8. Jakie cechy mogą pomóc mi wyjść z kryzysu?
  9. Jakie słowa potrzebuję dzisiaj usłyszeć?
  10. Czy doceniam siebie? Jak to robię?
Wspierające myśli

Nie zawsze jest łatwo, czasami zwyczajnie masz ochotę zapaść się pod ziemię. Nie wiedzieć, nie rozmawiać, nie próbować. Rozumiem Cię – doświadczyłam tego nie raz. Ale nigdy na dłużej niż dzień, dwa nie pozwoliłam, aby to życie i sytuacja przejęła kontrolę nade mną. Szukałam wsparcia i odnalazłam je w sobie. Wspierające myśli, powracam do nich regularnie. Także dzisiaj.

  1. To tylko taki etap. To minie, skończy się. Życie to momenty, przychodzą i odchodzą. Nie trać czasu na walkę, która z góry skazana jest na przegraną. Pogódź się z zastaną rzeczywistością.
  2. Zawsze masz na coś wpływ. Nie zmienisz tego, co dzieje się za oknami Twojego domu, ale wciąż możesz przejąć odpowiedzialność za to jak wygląda Twój własny świat. Zadbaj o atmosferę w domu. Posłuchaj inspirującej audycji radiowej. Przeczytaj zaległe artykuły. I w końcu, odpocznij. Pozwól sobie na luksus, na który zawsze wcześniej brakowało Tobie czasu.
  3. Odrób lekcję pokory. To pokora pozwala Tobie na obserwację własnych błędów i niepopełnianie podobnych w przyszłości. Nie bój się przyznać do własnych błędów, nikt z Nas nie jest doskonały. Nie zmarnuj szansy na to, by stać się lepszym człowiekiem.
  4. Możesz jeszcze o tym nie wiedzieć, ale wszystko w życiu dzieje się z jakiegoś powodu i w jakimś celu. Zaufaj, temu, co niesie los. Nie oceniaj. Tylko czas pozwoli Tobie zrozumieć obecne wydarzenia. Pozwól mu płynąć.
  5. Różnorodne doświadczenia sprawiają, że Twoje życie staje się bogatsze. Nabywane z wiekiem i pod wpływem wydarzeń, doświadczenia (nie rzeczy materialne) cenią Nas silniejszymi i pozwalają świadomiej stąpać po Ziemi. Dzięki nim jeszcze bardziej uczysz się docenienia, tego, co tu i teraz. A to Twój zasób.
Co jeszcze może pomóc?
  1. Zadbaj o swoje otoczenie. Wybieraj relacje i rozmowy, które Tobie służą. Na nowo odkryj drugiego człowieka, zrozum jego emocje i zachowanie. Buduj relacje oparte o empatię. Nie pozwól by kryzys stał się głównym tematem Waszych rozmów.
  2. Bądź proaktywna. Nie czekaj, kiedy to się zakończy. Działaj, rozwijaj się, czytaj, studiuj, inwestuj w relacje – umacniaj to, co tworzy Twoją wewnętrzną siłę. Scrollowanie Facebooka, czy godzina przeznaczona na budujący Twoje kompetencje kurs? Narzekanie, czy tworzenie planów na przyszłość? 30 minutowy trening czy kolejna paczka słodkich przekąsek?
  3. Zainwestuj w swoje zdrowie. Zadbaj o siebie, wesprzyj swój system immunologiczny! To największa broń Twojego organizmu, wciąż możesz ją budować. Stosuj zbilansowaną dietę i urozmaiconą suplementację. Wysypiaj się i pamiętaj o codziennej medytacji. Dziesięć minut oddechu i kontaktu z samą sobą to najprostsze i najbardziej skuteczne narzędzie w walce ze stresem. Redukuj niepotrzebny kortyzol i adrenalinę.

Trudne sytuacje zdarzają się w naszym życiu i zdarzać się będą. Idealne życie nie istnieje, pogódź się z nim, ale nie pozwól by to okoliczności zewnętrzne przejęły kontrolę nad Twoją aktywnością. Wybieraj to, co Ciebie wzmacnia. Rezygnuj, kiedy trzeba. Dystansuj się do swoich myśli, zwłaszcza tych natarczywych. Spójrz na bieżące wydarzenia z innej perspektywy. I zaufaj sobie. Możesz więcej, niż myślisz.

 

1 Komentarz

  • Kasia

    Pięknie napisane! Na pewno każdy powinien przemyśleć swoją postawę i dążyć do własnego szczęścia, bo to my podpisujemy się pod swoim życiem <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *