🎄 Spraw sobie prezent na Święta! Do -20% na zestawy świąteczne. Kliknij TUTAj i zapoznaj się z propozycjami dla kosmetologa.

Jak zorganizować się w Nowym Roku? (ORGANIZER)

kosmetologia
8
25 gru 2018
25 gru 2018

Poczucie podążania za swoimi marzeniami, realizacja siebie, pokonywanie kolejnych wyzwań i życie w harmonii – właśnie to daje mi organizacja. Nie jest tajemnicą, że listy “To Do” stale krążą po moim biurku, tak samo jak nie jest tajemnicą, że miesięcznie zapełniam conajmniej kilka notesów. Wiem jednak, że nastawienie na zadaniowość, wytrzymałość i sumienność są kwestią osobowości i dlatego nie dla każdego organizacja będzie priorytetem. I dobrze. Jesteśmy różni, i tak być powinno (mimo, że Poradnikowe Bestsellery chcą nam wmówić, że istnieje tylko jeden sprawdzony sposób na sukces). Dzisiejszy wpis kieruję do wszystkich tych, którzy podobnie jak ja, aby skutecznie działać potrzebują konkretnej organizacji i spisania celów.

No właśnie, organizacja i wyznaczanie celów – na początku może brzmieć skomplikowanie. W jaki sposób się do tego zabrać?

1. Ustal hierarchię swoich wartości

Zanim przejdziesz do ustalenia swoich celów, zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. To niesamowite jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze priorytety – od bycia najlepszą uczennicą w klasie, przez dostanie się na wymarzoną uczelnię, po rozpoczęcie pierwszej pracy, założenie rodziny i tworzenie swojego rodzinnego azylu. Dlatego nie biegnij ciągle na przód, naucz się zatrzymywać i słuchać swoich potrzeb. To co powszechne i w modzie, wcale nie musi być dla Ciebie najlepszym wyborem. Daj się sobie poznać: oddychaj, medytuj. Bądź w kontakcie z wewnętrznym “Ja” i postępuj zgodnie ze swoim systemem wartości.

2. Równowaga to podstawa

W dzisiejszych czasach łatwo jest ugrzęź w pułapce pracoholizmu, hedonizmu (kiedy większość czasu poświęcasz na hobby i rzeczy przyjemne) czy w skrajnych przypadkach w problemach takich jak ortoreksja (gdy dbałość o zdrowe odżywienie przeradza się w obsesję). Dlatego budowanie dobrego życia powinno uwzględniać każdy obszar, w którym się poruszasz – dom, zdrowie, pracę, hobby. Dzięki temu rzeczywistość staje się uporządkowana i harmonijna.

3. Planuj! Cele roku, miesiąca, tygodnia, dnia

Zacznij planować, wyznaczając kolejno cele roku, miesiąca, tygodnia i dnia. To ważne, aby skupiać się nawet na tych najmniejszych rzeczach do zrobienia, w ten sposób tworzysz nawyki, które pomagają w ich realizacji. Aby działać skutecznie, Twój cel powinien być SMART. Na przykładzie celu: “Zacznę się zdrowo odżywiać” mogłoby to wyglądać w ten sposób:

  • Konkretny (Specyfic) – zdrowo czyli mniej żywności przetworzonej, więcej warzyw i owoców; jedzenie regularne.
  • Mierzalny (Measurable) – spożywanie 4-5 posiłków dziennie, z czego przynajmniej jeden to zielony sok lub warzywna sałatka.
  • Osiągalny (Achievable) – jeśli do tej pory każdego dnia spożywałaś wysoko-przetworzone przekąski, nie oszukuj się, że z dnia na dzień kompletnie zrezygnujesz ze słodyczy. Na początku zamień je po prostu na domowe zamienniki (bezglutenowe ciasta, bakaliowe batoniki).
  • Realny (Realistic) – zakładając, że będziesz jadła zdrowo nie oczekuj, że będzie tak zawsze i wszędzie (Co z zagranicznymi wyjazdami? A Święta?). Pozwól sobie na odstępstwa i nie miej z tego powodu poczucia winy.
  • Określony w czasie (Time-bound) – ustal deadline, czyli czas do którego będziesz trwała w swoim postanowieniu. W przypadku zdrowego odżywania, może następować to stopniowo: do stycznia zrezygnuję z cukrów prostych, do lutego z białego pieczywa, do marca wprowadzę codzienne, zielone koktajle (bogate w kwas foliowy, żelazo i witaminę C!).

4. Korzystaj z narzędzi! 

Kalendarze online, notesy, organizery – do tej pory przetestowałam wiele narzędzi. Od słynnych Moleskine po kosztowny Filofax. Jednak to właśnie do arkuszy powracam od lat. Dzisiaj mam dla Ciebie niespodziankę – moje autorskie arkusze, które stworzyłam kilka lat wcześniej, i do których regularnie powracam.

Kosmetolog Koszalin      Kosmetolog Koszalin Kosmetolog Koszalin     Kosmetolog Koszalin Kosmetolog Koszalin     Kosmetolog Koszalin

W jaki sposób korzystać z arkuszy?

Arkusze podzieliłam na takie, które wymagają planowania raz do roku, i takie, które dobrze jest wypełniać każdego dnia. Wydrukuj arkusze i traktuj ich wypełnianie jako ważną część swojego dnia, tygodnia, miesiąca. Stwórz swój rytuał. Postaraj się w tym czasie skupić przede wszystkim na swoich potrzebach, bądź gotowa na zmiany. Powodzenia!


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *