Jaki suplement diety i dlaczego? Wybór składników na przykładzie kobiety w ciąży

Jak dokonać zakupu odpowiedniego suplementu diety na rynku, który każdego dnia rośnie w nowe produkty? Których składników szczególnie potrzebuje organizm? W jaki sposób płynnie wprowadzić je do Beauty Planu? Jak sprawić, aby suplementacja była nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna? Zapraszam Was do wpisu, którego celem jest przedstawienie wyboru optymalnej suplementacji, na przykładzie kobiety w ciąży.

Dziewięć miesięcy. Magia. Czas zmian. Zmian na poziomie psychiki i zmian fizycznych. Na okres kilkudziesięciu tygodni ciało kobiety staje się miejscem rozwoju dziecka. W tym czasie dzieli się i karmi wszystkim tym, co znajduje się w jego wnętrzu – od czerwonych, bogatych w tlen krwinek, przez hormony po składniki odżywcze – aminokwasy, tłuszcze czy witaminy. Suplementacja, nawet jeśli przez lata nie stosowana przez ciężarną, w tym okresie staje się szczególnie istotna. Pragnienie zaspokojenia potrzeb dziecka i jego zdrowie stanowią wysoką motywację do urozmaicenia diety o składniki aktywne przyjmowane pod postacią ampułek, saszetek z proszkiem, kapsułek czy tabletek. Czym kierować się przy wyborze suplementów diety dla kobiet w ciąży? Którym z nich zaufać?

Determinanty wyboru suplementów diety
1. Diagnostyka laboratoryjna

Bezpieczna suplementacja to suplementacja celowana, oparta na wynikach badań. W pracy Kosmetologa tyczy się to zarówno pracy ze zmianami skórnymi, jak i pracy skupionej na spowolnieniu starzenia – healthy aging i zachowaniu optimum zdrowia. Bez wykonania panelu badań, żaden specjalista nie jest w stanie przewidzieć zaburzeń, niedoborów pacjenta, a zatem wybrać składniki aktywne niezbędnych dla zdrowia komórek. Podstawą diagnostyki jest morfologia i parametry biochemiczne: żelazo, ferrytyna, próby wątrobowe, panel tarczycowy i witamina D3. Wybór pozostałych badań powinien być podyktowany wywiadem i objawami ze strony organizmu.

2. Obecność chorób przewlekłych

Obecność chorób przewlekłych, w tym autoimmunizacji i jednej z najpopularniejszych w ostatnich latach – Hashimoto, dotyczy już nie tylko osób w wieku starszym, ale coraz częściej – kobiet i mężczyzn po 20-tym roku życia. Choroby przewlekłe stanowią przesłankę do wprowadzenia składników wspierających układ immunologiczny (antyoksydanty, probiotyki, prebiotyki) i przyspieszających naprawę uszkodzeń komórkowych (mikroelementy, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe). Choroby przewlekłe to drugi, zaraz po wynikach badań czynnik determinujący wybór suplementów diety. Ograniczenie tempa rozwoju choroby przewlekłej lub jeśli to możliwe, wprowadzenie jej w okres remisji sprzyja utrzymaniu zdrowia tkanek, w tym skóry.

3. Tryb życia i potrzeby organizmu

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze suplementów diety jest tryb życia i wynikające z niego indywidualne potrzeby organizmu. Zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze zmienia się w zależności od aktywności człowieka.

W kontekście ciężarnych – suplementacja inaczej wygląda w przypadku kobiet, które przed okres kilku miesięcy pozostają aktywne zawodowo, a inaczej u tych, które decydują się na przerwę od pracy i przejście na spokojniejszy tryb życia. Niezależnie jednak od trybu życia, w okresie ciąży rośnie zapotrzebowanie na składniki niezbędne w procesie erytropoezy – tworzenia czerwonych krwinek odpowiadających za transport tlenu do komórek dziecka, budowy hormonów tarczycy związanych z tempem metabolizmu – trójodotyroniny oraz składników niezbędnych podczas tworzenia białek w rybosomach, do których należy kwas foliowy.

Na jakie składniki występuje większe zapotrzebowanie w okresie ciąży?

 • Jod
 • Kwas foliowy
 • Nienasycone kwasy tłuszczowe
 • Witamina D3
 • Żelazo.
4. Jakość suplementów diety

Wybór składnika aktywnego to połowa sukcesu skutecznej i bezpiecznej suplementacji, drugą połowę stanowi jakość preparatu. Suplementy diety z definicji stanowią środek spożywczy, a ich rejestracja na polskim rynku nie wymaga wykonania badań pod kątem skuteczności działania. Implikuje to obecnością suplementów nie tylko w aptekach, ale i sieciach sklepów spożywczych czy drogerii. Skutek to zagubienie klientów i trudność lub opór we wprowadzeniu suplementacji. Ale suplementów diety nie należy się bać. Ich stosowanie w okresie zwiększonego zapotrzebowania na mikroskładniki, jakim są choroby przewlekłe czy ciąża sprawia, iż organizm funkcjonuje sprawniej i zdrowiej. Podstawą doboru marki suplementu diety jest weryfikacja produkowanych preparatów pod kątem składów chemicznych, stężenia/jednostki składnika aktywnego oraz badań klinicznych na dużej próbie.

Przykładowa suplementacja – Produkty, które stosuję od pierwszego miesiąca ciąży

Kierując się tymi kryteriami, dokonałam wyboru własnej suplementacji, którą stosuję od pierwszych dni ciąży. Poniżej załączam ich listę wraz z uzasadnieniem. Mam nadzieję, że taki praktyczny przykład jeszcze lepiej pomoże Tobie zrozumieć kulisy wyboru określonych składników.

 • Allines Cytrynian Magnezu/Floradix z magnezem. Skurcze mięśni to częsta dolegliwość w okresie ciąży, wynikająca z niedoboru mikroelementów i zaburzenia przewodnictwa nerwowego, komunikacji synaps. Cytrynian magnezu to jedna z najlepiej przyswajalnych form tego pierwiastka.
 • Pregna Plus – preparat złożony, w składzie którego znajdziemy: jod, kwas foliowy, żelazo. Stosując go dbamy o podaż niezbędnego dla tarczycy – jodu, uczestniczącego w tworzeniu hemoglobiny – żelaza oraz odpowiadającego za podziały komórkowe i rozwój układu nerwowego – kwasu foliowego.
 • Pileje Microbiane – koenzym Q10. Suplementacja koenzymu Q10 przynosi pozytywne skutki niemal dla każdego pacjenta. Q10 zwiększa produkcję energii komórkowej, wpływając na tempo metabolizmu komórkowego oraz uczestniczy w neutralizacji wolnych rodników w łańcuchu oddechowym. Więcej o koenzymie Q10 opowiedziałam podczas Webinarium: Healthy Aging – Metabolizm komórkowy i mitochondria  .
 • PiLeJe D3 Biane. Witamina D3 należy do grupy hormonów sterujących metabolizmem komórki, ponieważ działa na poziomie jądra komórkowego. Dawka witaminy D3 ustalana jest na podstawie wyników badań. Optymalny poziom witaminy D3 u kobiet w ciąży to 60-80.
 • Nordic Naturals Prenatal DHA. Włączenie kwasów omega do suplementacji wspomaga rozwój płodu, szczególnie układu nerwowego i mózgu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju alergii i dermatoz, w tym popularnego u niemowląt – atopowego zapalenia skóry.
 • Sanprobi IBS. Liczba badań dotyczących pozytywnych skutków probiotykoterapii rośnie. Probiotyki w okresie ciąży pełnią dwojaką funkcję – dbając o śluzówkę jelit, odpowiadają za produkcję i wchłanialność składników odżywczych oraz wspomagają układ immunologiczny. Szczepy bakterii rekomendowane dla kobiet w ciąży to: Lactobacillus plantarum, Lactobacillu rhamnosus GG.

Przytaczając powyższe informacje, chciałam stworzyć szerszy obraz suplementacji – narzędzia niezbędnego w pracy Kosmetologa. Skrajne podejście do suplementów diety – zarówno bagatelizowanie ich roli jak i wiara w to, iż suplementy diety zastąpią zdrowy, higieniczny tryb życia to podejścia, które nie przyniosą korzyści zarówno dla pacjenta, jak i prowadzącego go specjalisty. Złoty środek w suplementacji polega na indywiudalnym doborze składnika aktywnego, preparatu, płynnego włączenia go w sposób odżywiania oraz regularnej kontroli wyników badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *