Kosmetologio, poznajmy się!

Czy kosmetologia to czarna magia? O co w niej w ogóle chodzi? O paznokcie? O zabawę makijażem? A może to coś więcej. Pomyśl o chwili, gdy na Twojej twarzy pojawiły się wypryski. Bolesne grudki atakują linię żuchwy, lądują na brodzie, zasypują czoło. Tłumaczysz sobie, że ostatnio zapomniałaś/eś użyć kremu seboregulującego, przecież produkt zakupiony pod wpływem przypadkowej recenzji z Internetu na pewno musi działać. Spoglądasz w lustro i problem z obrzękami pod oczami tłumaczysz sobie kolejną spędzoną przed laptopem noc. Wiesz dobrze, rano uratuje Ciebie mocno kryjący korektor, właśnie po to go wymyślono, prawda?

A teraz pomyśl o zaburzeniach hormonalnych, o problemach z funkcjonowaniem nerek i wątroby, o nadwrażliwości układu pokarmowego (jelita cienkiego). Czy kiedykolwiek dopuściłaś/eś do siebie myśl, że Twoje problemy z kondycją skóry wynikają z wadliwego funkcjonowania organizmu? Co jeśli jest on jedną wielką układanką, a kolejne jego układy kolejno się przenikają?

Kondycja skóry jest odzwierciedleniem funkcjonowania naszego organizmu

Aby utrzymać skórę w prawidłowym, zadowalającym stanie – kolejne układy muszą sprawnie spełniać swoje zadania. Receptory obecne w skórze reagują na niemal wszystkie, krążące w płynach ustrojowych substancje (komórki układu immunologicznego – limfocyty, hormony, składniki odżywcze). To od reakcji biochemicznych zachodzących między nimi, w dużym stopniu zależy wygląd Twojej cery.

Idąc tą drogą i skupiając się na pielęgnacji twarzy i ciała, w pierwszej kolejności należy działać od wewnątrz (słynna fraza „jesteś tym, co jesz” jest tutaj zdecydowanie na miejscu). Dopiero skuteczna pielęgnacja skóry od wewnątrz, na którą składa się ogólna troska o organizm, poziom nawodnienia, czy redukcja stresu gwarantują skuteczność zabiegów kosmetologicznych.

Nie zdziwi Ciebie zatem fakt, jeśli napiszę, że stosowanie produktów kosmetycznych to za mało. Agresywny marketing panujący na rynku produktów kosmetycznych obiecuje spełnienie oczekiwań najbardziej wymagających klientów. Tak rozumiana kosmetyka daleka jest od wyrażonej wyżej definicji kosmetologii.

Najwyższa pora, abyś zrozumiał/a, że nie sposób jest wpłynąć na stan skóry stosując jedynie preparaty kosmetyczne. Postępująca dziedzina kosmetologii skupia się na kompleksowym traktowaniu człowieka – świadomość współpracy wszystkich tkanek organizmu i dbałość o zachowanie odpowiedniej kondycji zdrowotnej jest podstawą w trosce o prawidłowy wygląd i stan naszej cery.

Nie ma drogi na skróty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *