Mikroodżywanie – 5 MUST HAVE

“Gdyby tylko zdrowe odżywanie było takie proste..” – słyszę to niemal przy każdej konsultacji. Nie jest. Ty i ja musimy się do tego przyznać. Polska kuchnia nie należy do najzdrowszych. Od lat tworzone nawyki nie zmienią się tylko dlatego, że my byśmy tego chcieli. Podobnie jak w innych dziedzinach, i tutaj niezbędna jest zmiana nastawienia i siła woli. Jednak perspektywa przyszłości, którą niesie ze sobą niewłaściwy sposób odżywiania  – spadek energii, odporności, godziny spędzone w kolejkach u lekarzy, fundusze, które zamiast wykorzystać na swoje marzenia przeznaczysz na zakup leków, powinna zmobilizować Ciebie do zmian. Tak było ze mną i z wieloma moimi podopiecznymi. Widok na przyszłość, małe kroki i konsekwencja – ot, recepta na sukces.

Mikroodżywanie to dziedzina, która skupia się nie tyle na proporcjach białka, węglowodanów czy tłuszczy w diecie, ile na odżywaniu na poziomie komórkowym. Łączy wiedzę zarówno z fizjologii, biochemii jak i samej dietetyki. Więcej o mikroodżywaniu pisałam tutaj. Poniżej wybrałam i zestawiłam pięć produktów, które powinny znaleźć się w jadłospisie każdej osoby, która pragnie cieszyć się zarówno zdrowiem jak i promiennym wyglądem skóry i włosów!

  1. Herbata matcha – zielona herbata w postaci proszku z wielokrotnie większą zawartością antyoksydantów, niż klasyczny zielony napój. Herbata matcha dzięki zielonemu barwnikowy, bogatemu w chlorofil i pozostałym polifenolom, hamuje procesy starzenia i przyspiesza regenerację tkanek. Jak ją spożywać? Płaską łyżeczkę proszku zalej gorącą wodą (nie wrzątkiem), dokładnie wymieszaj i podawaj ze spienionym mlekiem. Uwielbiam!
  2. Olej z wiesiołka – to produkt, który zawsze znajduje się w mojej lodówce. Dodaję go koktajli, sałatek, owsianki, kasz lub spożywam wymieszany z wodą i miodem. Tak zasobnego w budujące błony komórkowe i układ nerwowy źródła Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT)  nie może zabraknąć również w Twojej spiżarce!
  3. Czarnuszka – alkaloidy, polifenole, fosfolipidy, NNKT, witaminy i wiele więcej. To wszystko znajdziemy w czarnuszce – naturalnym środku antyalergicznym i przeciwzapalnym. Jeśli różnego rodzaju alergie (pokarmowe, wziewne) nie są Tobie obce, powinnaś spożywać ją każdego dnia na czczo (2 łyżeczki), a jeśli chciałabyś jedynie prozdrowotnie wpłynąć na swój układ immunologiczny – stosuj ją w postaci ziarenek, dodając do sałatek, zup czy pieczywa (tak, koniecznie na zakwasie!).
  4. Orzechy brazylijskie – obok antyoksydantów dostarczanych z diety, w naszym organizmie również istnieją naturalne mechanizmy chroniące komórki przed działaniem wolnych rodników, należy do nich enzym glutation. Do produkcji glutationu niezbędny jest selen, a ten w największej ilości znajdziemy w orzechach brazylijskich – wystarczą dwa dziennie! A i oczywiście, selen to prozdrowotny wpływ na tarczycę, a na tę choruje coraz więcej osób. Tym bardziej warto je spożywać!
  5. Sardynki – obok brokułów czy kiełków pszenicy to najbogatsze źródło cennego dla organizmu koenzymu Q10. Jaką rolę pełni koenzym Q10 w naszym organizmie? Odpowiada za szybkość przemiany materii. To przy jego udziale w komórkach powstaje energia zwana ATP, niezbędna to inicjacji wielu procesów, w tym podziałów komórkowych, naprawy uszkodzonego DNA czy w końcu syntezy wielu cennych enzymów czy białek. Na poziomie skóry rola koenzymu Q10 sprowadza się przede wszystkim do przyspieszonego wytwarzania kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego czy odbudowy naskórka.

Droga do zdrowego odżywania nie powinna skupiać się jedynie wokół wyrzeczeń czy unikania pokus. To wszystko, bez dostępu do narzędzi, które pomagają nam zmienić nawyki może okazać się zgubne w skutkach. Frustracja, gniew czy rezygnacja to tylko niektóre z nich. O wiele bezpieczniej jest skupić się na urozmaicaniu diety, dodając do codziennego jadłospisu produktyw kluczowe dla pracy komórek, składniki. W końcu dieta ma być dla Ciebie przyjemnością, prawda?


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *