Nawilżanie – must have w pielęgnacji każdej skóry
Utrzymanie wysokiego poziomu nawilżenia skóry to najważniejszy element pielęgnacji każdego typu skóry. Niezależnie od rodzaju cery –sucha, normalna, tłusta, mieszana – każda z nich potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia. Niestety, często zaabsorbowani innymi problemami (przebarwieniami, bliznami, stanami zapalnymi), zapominamy o tej podstawowej czynności. Faktem jest, że naskórek ulega ciągłemu złuszczaniu (proces ten w prawidłowej skórze trwa 28 dni), stąd niezbędne jest stałe uzupełnianie nawodnienia. Najwięcej wody znajduje się w głębokich warstwach skóry (skóra właściwa), a najmniej w naskórku i warstwie rogowej (kornocyty). Przeznaskórkową utratę wody określa się jako TEWL (trans-epidermal water loss).
Nawilżanie skóry
Powodów dla których nawilżanie powinno być wpisane w pielęgnację każdego rodzaju skóry jest wiele. Woda odpowiada za gładkość, napięcie i elastyczność skóry oraz wpływa na prawidłowy transport składników aktywnych do głębokich warstw skóry. W pielęgnacji domowej za utrzymanie nawilżenia odpowiadają sera, kremy, maski oraz regularnie stosowane peelingi i płyny zluszczające (usuwanie obumarłych komórek zwiększa przenikanie – przeczytaj więcej tutaj i tutaj). Ponad to istotne znaczenie ma tryb życia, ilość dostarczanych płynów oraz zdolność skóry do zatrzymywania wody w naskórku.
Co wpływa na nawilżenie skóry?
- Kondycja płaszcza hydro-lipidowego na powierzchni skóry
- Zdolności skóry do produkcji NMF. NMF to naturalny czynnik nawilżający, który znajduje się w naskórku, jest złożony z aminokwasów pochodzących z enzymatycznego rozpadu filagryny, soli kwasu piroglutaminowaego, kwasu mlekowego, mocznika i innych.
- Obecność proteoglikanów i glikozaminoglikanów (ajpopularniejszy z nich to kwas hialuronowy) występujących w skórze właściwej. Ich prawidłowa synteza związana jest z dostatecznym poziomem substancji odżywczych w organizmie, i regularną stymulacją (zabiegi kosmetologiczne, które bazują na składnikach docierających do głębokich warstw skóry)
- Zawartość wody w organizmie. Stosowanie leków i ziół moczopędnych (w tym skrzyp, pokrzywa) oraz płynów z kofeiną/teiną obniża ilość wody
- Równowaga hormonalna – estrogeny utrzymują równowagę płynów w organizmie. Wokresie menopauzy gdy spada ilość tych hormonów, o nawilżenie skóry należy zadbać dwa razy mocniej
- Stan zdrowotny. Występowanie chorób przewlekłych (cukrzyca, problemy z tarczycą, niewydolność nerkowa) jest związane z niedostatecznym poziomem nawilżenia skóry.
Skutki niedostatecznego nawilżenia skóry
- Podrażnienie, naskórek często ulega pękaniu
- Szorstkość i chropowatość skóry
- Przyspieszone starzenie, zmarszczki
- Utrata jędrności skóry
- Zaburzenie wydzielania sebum – nadmierne przetłuszczanie się skóry (skóra niedostatecznie nawilżona, w celu zapobiegania dalszym utratom wody, broniąc się, wytwarza większe ilości łoju).
Składniki aktywne – czego szukać w kosmetykach?
Do pielęgnacji nawilżającej sprawdzą się zarówno kosmetyki naturalne, których wyciągi i oleje roślinne kondycjonują naskórek, jak i produkty profesjonalne, które docierając do skóry właściwej przyspieszą produkcję kwasu hialuronowego (więcej przeczytasz tutaj). Kremy nawilżające mogą zawierać składniki hydrofobowe – odbudowujące płaszcz lipidowy i zabezpieczające skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz składniki hydrofilowe, które zwiększają ilość NMF (naturalny czynnik nawilżający) i kwasu hialuronowego.
- Składniki hydrofobowe – rozpuszczalne w tłuszczach:
- Oleje naturalne (jojoba, migdałowy, awocado, śliwkowy, z wiesiołka, lniany)
- Masła (Shea, kakaowe)
- Ceramidy
- Cholesterol
- Pochodne ropy naftowej (wazelina, parafina)
- Euceryna – mieszanka alkoholi lanolinowych z wazeliną
- Lanolina (łój z owiec).
- Składniki hydrofilowe – rozpuszczalne w wodzie:
- Kwas hialuronowy – posiada szczególną zdolność absorbowania wody. Uważany jest za jednen z najlepszych środków nawilżających i chroniących skórę przed wysychaniem. Ze względu na wielkość cząsteczek, ma on ograniczoną zdolność penetracji – wyjątkiem jest zastosowanie technologii np. nanocząstek. Ponieważ naturalnie występuje w skórze, nie ma możliwości, aby kwas hialuronowy wywołał reakcję alergiczną (częstą przyczyną alergii na produkty z kwasem hialuronowym nie jest sama substancja, a baza i składniki pomocnicze kosmetyku)
- Gliceryna
- Kwas mlekowy
- Mocznik
- Aminokwasy
- Mleczan sodu
- Ekstrakty z alg
- Kwas PCA (piroglutaminiowy) – jest naturalnym składnikiem wchodzącym w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Silnie higroskopijny,
- Kolagen – z uwagi na wielkość cząsteczek, pozostaje na powierzchni skóry, tworząc film okluzyjny powodujący zmniejszenie TEWL. Nie wchłania się i nie uzupełnia ubytków kolagenu w skórze.
Skóra sucha czy odwodniona?
Te dwa pojęcia są często ze sobą mylone. Regularnie w swojej pracy spotykam się z osobami, które są przekonane, że ich skóra jest sucha, podczas, gdy niedostateczna ilość nawilżenia wynika z odwodnienia naskórka. Odróżnienie tych dwóch problemów to podstawa przy wyborze dalszej pielęgnacji.
- Odwodnienie – to termin stosowany przy określeniu kondycji skóry, podobnie jak wrażliwość. Cera odwodniona to skóra, w pielęgnacji której zabrakło składników nawilżających lub, która narażona była przez długi czas na działanie środków osłabiających płaszcz hydro-lipidowy (np. mydło, detergenty, kwasy chemiczne, kosmetyki na bazie alkoholu, preparaty lecznicze stosowane w terapii trądziku). Cera odwodniona z uwagi na wzmożoną produkcję sebum i dążenie skóry do odbudowy płaszcza, może się nadmierne przetłuszczać, a na jej powierzchni mogą powstawać stany zapalne.
- Skóra sucha – termin związany z określeniem typu/rodzaju skóry. Suchość skóry wynika z genetycznej, niedostatecznej aktywności gruczołów łojowych.
JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY. DZIĘKUJĘ!
2 Komentarze
-
-
Agata
Gosiu, kwas hialuronowy możesz kupić na stronie z półproduktami. Osobiście polecam strony takie jak: biochemiaurody, e-naturalne. Z kolei jeśli chodzi o produkty kosmetyczne, wysokiej jakości kwas hialuronowy (liposomowany) posiadają kosmetyki firmy Sesderma.
Pozdrawiam Cię!
-
Gosia
Witam, mam putanie odnośnie kwasu hialuronowego. Chcialabym go zacząć stosować. Niestety w internecie sprzedaja roznejegoforny inie wiem co wybrac. Czy 1,5% czy 3 % laczonego wielkoczasteczkowego z maloczastevzkowym w żelu? Gdzie go kupic aby miec pewnosc ze jest oryginalny i z pewnego zrodlae? Może cos Pani doradzi. Dziękuję i pozdrawiam,Gosia z Legnicy