🎄 Spraw sobie prezent na Święta! Do -20% na zestawy świąteczne. Kliknij TUTAj i zapoznaj się z propozycjami dla kosmetologa.

,

Peeling medyczny czy mezoterapia igłowa? Jaki zabieg wybrać, aby spowolnić starzenie skóry?

kosmetologia
Szkolenia dla Kosmetologów
19 sty 2021
19 sty 2021

Spowolnić starzenie skóry – to najczęstszy cel klientów zgłaszających się do gabinetów kosmetologicznych. Osiągnięcie efektu młodszej lub proporcjonalnej do wieku skóry jest możliwe na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych metod stosowanych w kosmetologii należą: peelingi medyczne, mezoterapia igłowa i mikroigłowa, laseroterapia, technologie HIFU, RF, laseroterapia. Dzisiaj skupimy się na pierwszych dwóch: peelingach medycznych i mezoterapii igłowej i odpowiemy na pytanie: jak dokonać wyboru pomiędzy nimi? Kiedy lepszym rozwiązaniem jest wykonanie peelingu medycznego, a kiedy – mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa a peeling medyczny. Podobny efekt, dwa różne sposoby działania

Peelingi medyczne dzielą się na takie, które penetrują jedynie naskórek oraz takie, które przedostają się do poziomu skóry właściwej. Zagęszczenie skóry, poprawę jędrności oraz spłycenie zmarszczek uzyskujemy w zabiegach z wykorzystaniem peelingów działających w obrębie fibroblastów. Do najpopularniejszych z nich należą: kwas trójchlorooctowy (TCA), pirogronowy, glikolowy. Mechanizm działania peelingów o małej masie cząsteczkowej polega na wywołaniu apoptozy indukowanej szlakiem zewnętrznym zależnym od śmierci komórki (w przeciwieństwie do szlaku wewnętrznego, zależnego od mitochondrium), a następnie odnowy komórkowej. Metabolizm nowych komórek jest szybszy. Dla Nas – Kosmetologów oznacza to przyspieszenie produkcji kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, którego głównym przedstawicielem jest kwas hialuronowy. Gdy procesy odnowy komórkowej zachodzą sprawnie, skóra regularnie poddawana peelingom chemicznym staje się jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Zabieg mezoterapii igłowej polega na wprowadzeniu do skóry właściwej substancji aktywnych za pomocą iniekcji. Efekt mezoterapii igłowej zależy od rodzaju ampułki. W celu spowolnienia starzenia stosujemy ampułki z dodatkiem aminokwasów biomimetycznych, witamin, antyoksydantów (glutation, putrescyna, xanthohumol). Bazą większości preparatów jest kwas hialuronowy. W przeciwieństwie do zabiegów z użyciem peelingów medycznych, mezoterapia igłowa nie podrażnia skóry (poza iniekcją), a odżywia ją. Pod pojęciem odżywienia rozumiane jest dostarczenie fibroblastom i dalej na drodze osmozy – keratynocytom substancji niezbędnych do: podziałów komórkowych, produkcji białek podporowych, GAG, naturalnych antyoksydantów oraz płaszcza hydro-lipidowego i NMF. 

Efektem obu zabiegów – peelingów medycznych oraz mezoterapii igłowej jest spowolnienie starzenia – spłycenie zmarszczek, poprawa jędrności oraz wzrost nawilżenia. Różnice w mechanizmach ich działania – podrażnienie w wyniku peelingów oraz odżywienie w mezoterapii igłowej, sprawiają, iż zabiegi te nie mogą być wykonywane zamiennie. Procedury zabiegowe w każdej terapii, również tej mającej na celu spowolnienie starzenia powinny być świadomie wybrane przez Kosmetologa.

Wybór zabiegu kosmetologicznego. Od czego zależy?

Świadomy wybór zabiegów kosmetologicznych uwzględnia potrzeby skóry oraz możliwości jej odnowy zależne m.in. od zdrowia organizmu. Przy wyborze zabiegów kosmetologicznym nie powinnyśmy kierować się aktualnymi trendami lub pozwolić pacjentowi na samodzielny wybór zabiegu. Jestem dużą przeciwniczką procedur, w których to pacjent umawiając wizytę, prosi o zapisanie na konkretny zabieg. Takie działanie jest nie tylko nieprofesjonalne, ale i niebezpieczne. Pamietajmy, że to My – specjalistki od zdrowia skóry, na podstawie oceny jej kondycji oraz zebranego wywiadu, odpowiadamy za wybór zabiegu kosmetologicznego.

Wybór zabiegu kosmetologicznego zależy od:

  • Kondycja zdrowia pacjenta. Informacje o stanie zdrowia zebrane podczas konsultacji oraz analiza wyników badań laboratoryjnych pacjenta dają nam realny obraz funkcjonowania skóry. Choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne czy niedobory mikroskładników są częstym przeciwwskazaniem do zabiegów podrażniających skórę, do których należą peelingi chemiczne.
  • Kondycja skóry. Nazwanie problemu oraz ocena głębokości/miejsca zmian jest pomocne w wyborze rodzaju oraz stężenia składników aktywnych. Podczas głębokie zmarszczki wymagają działania na poziomie skóry właściwej (a nawet głębiej – powięzi, mięśni), to problem suchości można rozwiązać poprzez odbudowę płaszcza hydro-lipidowego na poziomie naskórka.
  • Cel terapii kosmetologicznej. W określenie celu terapii zaangażowany jest zarówno kosmetolog, jak i pacjent. Obopólne zrozumienie oraz nazwanie potrzeb ułatwiają pracę nad rozwiązaniem problemów skórnych.
  • Pora roku. 
Kiedy mezoterapia igłowa a kiedy peeling medyczny?

Zabiegi z podrażnieniem, do których należą peelingi medyczne mogą być wykonywane u osób, u których procesy gojenia i naprawy komórkowej zachodzą sprawnie. Kiedy tak się nie dzieje? Wówczas, gdy do czynienia mamy z chorobą przewlekłą, chorobą z autoimmunizacji lub niedoborami mikroelementów. Przykładem choroby jest nierozpoznana/nieleczona niedoczynność tarczycy. W wyniku spowolnienia metabolizmu, procesy odnowy komórkowej wydłużają się. Wykonywanie zabiegów z użyciem małocząsteczkowych peelingów chemicznych u osób z niedoczynnością tarczycy może doprowadzić do powstania zmian pozapalnych – przebarwień, blizn lub ścieńczenia skóry. Niedobory mikroelementów, witamin to kolejny czynnik, który wydłuża procesy gojenia. Przeprowadzenie peelingów medycznych przy niedoborze żelaza – pierwiastka kluczowego w procesie syntezy kolagenu, jest działaniem nie tylko nieskutecznym, ale i niebezpiecznym. Tak wykonana procedura może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych i przyspieszyć starzenie skóry. 

Z uwagi na wyżej wymienione czynniki, u wielu pacjentów lepszym wyborem jest mezoterapia igłowej. Dostarczenie składników o działaniu odżywczym oraz minimalny stan zapalny (w miejscu iniekcji) sprawiają, że nawet przy niedoborach, zabieg ten przynosi rezultat. Pamiętajmy jednak, że mezoterapia igłowa nie rozjaśni i nie usunie obumarłych komórek – efektów, tak często pożądanych przez pacjentów.

Wyżej wymienione aspekty stanowią jedną z najważniejszych przesłanek do wykonywania badań diagnostycznych i oceny kondycji zdrowia pacjenta, jeszcze przed przystąpieniem do zabiegów. Umiejętność odczytywania badań laboratoryjnych oraz płynne poruszanie się w obszarach fizjologii, anatomii skóry dają profesjonaliście możliwość stworzenia terapii zabiegowej szytej na miarę.

A może jedno i drugie? Zabiegi łączone

Mezoterapii igłowej oraz peelingów medycznych nie można stosować zamiennie. Różny mechanizm ich działania sprawia, iż wybór procedury ma być wyborem świadomym. Można jednak stosować je w zabiegach łączonych i jeśli nie ma przeciwwskazań, wykonywać na zmianę. Tego rodzaju procedury najczęściej stosuję w swoim gabinecie. Naprzemienne odżywianie skóry – uzupełnianie składników niezbędnych m.in. do procesów naprawy, a następnie (po kilku tygodniach) kontrolowane podrażnienie peelingami chemicznym ingerują w metabolizm komórek. Efekty uzyskane w terapiach łączonych są relatywnie szybkie oraz długotrwałe.

1 Komentarz

  • DER-MED Katowice

    Bardzo dobry poradnik. Zdecydowanie rozmowa z kosmetologiem pomoże pacjentowi w wyborze odpowiedniego zabiegu dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *