Jak wygląda zabieg w gabinecie kosmetologicznym?

Czym różni się profesjonalny zabieg kosmetologiczny od pielęgnacji domowej? Skutecznością! Gabinet kosmetologiczny powinien być miejscem, do którego przychodzisz w celu uzyskania konkretnych efektów – nie tylko dla samej przyjemności czy odpoczynku. Mówię o tym głośno: jest wiele zabiegów, zwłaszcza opartych o kosmetykę białą, które działają podobnie do masek czy peelingów stosowanych w domu. A nie o to przecież chodzi! Kosmetologia to szeroka dziedzina, tak samo gabinet powinien być miejscem, w którym odnajdujesz profesjonalną opiekę i oczekujesz widocznych zmian podczas terapii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu kosmetologicznego?

  • Kompetencja i wiedza personelu, upoważnienie do wykonywania zaawansowanych procedur. Branża beauty to wymaga niebywałej ostrożności i weryfikacji przy wyborze gabinetu, dlaczego? Ponieważ polskie prawo nie normuje, kto i z jakim wykształceniem powinien wykonywać konkretne zabiegi. Niestety, często gabinety kosmetologiczne prowadzone są przez osoby niemające wiele wspólnego z branżą (osoby po krótkich kursach, z tytułem magistra na innych niezwiązanych z kosmetologią kierunkach), przez co zaniedbywane są podstawowe procedury, a jakość wykonywanych usług i użytych preparatów pozostawia wiele do życzenia. Kompetencja i solidna wiedza dotycząca funkcjonowania skóry, biochemii, anatomii jak i składów chemicznych pozwala na odpowiednie zindywidualizowania terapii i trafienie w samo sedno problemu. A to przekłada się na relatywnie szybkie i satysfakcjonujące efekty.
  • Preparaty i marki kosmetyczno-medyczne wykorzystywane w gabinetach. Spośród szerokiej oferty produktów do wykonywania zabiegów największą popularnością cieszą się preparaty średniej jakości. Nastawione na reklamę gabinety skupiają najszersze grono klientów, jednak nie zawsze popularność, a zwłaszcza niska cena zabiegu idzie w parze z efektywnością i ostatecznych rezultatem po zabiegu. Prawdą jest, że za wysokiej jakości preparat trzeba zapłacić – ich produkcja często wymaga zastosowania nowości technologicznych, które są kosztowne, a same ekstrahowanie substancji czasochłonne. W przypadku zabiegów bardziej inwazyjnych warto zwrócić uwagę na certyfikację preparatu i weryfikacje czy taki produkt posiada status produktu medycznego.
  • Sterylność i higiena usługi – to podstawowe elementy, które oprócz kompetencji personelu wpływają na bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. Aby mieć pewność, że w gabinecie przestrzegane są podstawowe zasady higieny należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak:
    • Dezynfekcja i sterylizacja – gabinet powinien być wyposażony w Autoklaw, który umożliwia dokładną sterylizację narzędzi do zabiegów takich jak cążki, pęsety, nożyczki, pędzle do nakładania kosmetyków
    • Regularna wymiana wody do przemywania twarzy w trakcie trwania zabiegu
    • Jednorazowe akcesoria kosmetyczne takie jak pilniki, opaski, podkłady
    • Praca kosmetologa w rękawiczkach w trakcie wykonywania zabiegów, w którym może dojść do uszkodzenia naskórka (np. mezoterapia).
  • Ogólna estetyka miejsca – mimo sterylności gabinetu, gabinet powinien być miejscem estetycznym, w którym będziesz w stanie odpocząć i zrelaksować się. Ogólna estetyka miejsca ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia – światło, zapach, muzyka. Wizyta w gabinecie kosmetologicznym nie powinna przypominać wizyty w gabinecie lekarskim, tutaj oprócz fachowej porady i wykonania zabiegu, możemy oczekiwać czegoś więcej – elementów, które wprowadzą nas w stan odprężenia: muzyki, świeżych kwiatów, świec.

Priorytetem z kolei nie powinna być lokalizacja gabinetu. Wszak, gdy zależy nam na dobrym specjaliście w zakresie medycyny jesteśmy w stanie poświęcić nawet cały dzień, by dojechać do oddalonego miasta, poczekać w kolejce i mieć pewność, że swoje zdrowie powierzyliśmy odpowiedniej osobie. {odobnie powinno stać się w przypadku wyboru gabinetów kosmetologicznych, tym bardziej że błędy i nieprawidłowe wykonanie zabiegu może skutkować bardzo trudnymi do usunięcia (a czasami wręcz niemożliwymi) zmianami na twarzy lub ciele.

Jak się przygotować do zabiegu?

W zależności od rodzaju (bardziej lub mniej inwazyjny) wykonywanego zabiegu, na minimum dwa tygodnie zrezygnuj z:

  • Ekspozycja UV (opalania, solarium)
  • Sauny
  • Antybiotykoterapia, unikanie zażywania leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna
  • Ograniczenie podrażnień wynikających np. z depilacji wąsika, stosowania domowych peelingów.

Co czeka Ciebie w trakcie zabiegu?

Aby zredukować ewentualny stres przed zabiegiem warto zapytać kosmetologa, jakie czynności odbędą się w trakcie wizyty i jaka jest procedura zabiegu. Tutaj, po raz kolejny – w zależności od wybranego zabiegu, przebieg wizyty może nieco odbiegać od ogólnego schematu. Najczęściej jednak (w moim gabinecie) jest to:

  • Przeprowadzenie konsultacji (więcej o pierwszej wizycie przeczytasz tutaj)
  • Oczyszczenie skóry i jej analiza
  • Zabieg (oczyszczenie, złuszczanie za pomogą peelingów, zastosowanie ewentualnych urządzeń, aplikacja pozostałych produktów)
  • Formularz, recepta postępowania po zabiegu – takie indywidualne zalecenia dadzą Tobie pewność, że wszystko to, o czym rozmawialiśmy podczas zabiegu nie zostanie zapomniane a stosowanie się do wytyczonych porad sprawi, że efekty zabiegu będą utrzymywały się również po wyjściu z gabinetu.

Ogólne zalecenia po zabiegach kosmetologicznych

  • Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej – kosmetyku z SPF
  • Unikanie basenów, saun
  • Unikanie oparów chemicznych (np. środków do czyszczenia, dymu papierosowego)
  • Unikanie spożywania alkoholu
  • Unikanie intensywnych treningów, ćwiczeń.

Jak często należy wykonywać zabiegi kosmetologiczne?

Dzięki zastosowaniu wysokich stężeń substancji aktywnych czy specjalistycznych urządzeń każda wizyta w gabinecie kosmetologicznym przynosi korzystne efekty dla Twojej skóry. Wykonując zabiegi od czasu do czasu poprawiasz kondycję skóry, jednak dla usunięcia i naprawienia problemów (przebarwień, blizn, zmarszczek, wiotkości, nadmiernego przetłuszczania) niezbędne jest regularne odwiedzanie gabinetów. Często leczenie wyżej wymienionych zmian rozpoczyna się od przeprowadzanie kuracji – seria kilku (min. 4-6) zabiegów w stosunkowo krótkim okresie czasu (co 10-14 dni), a następnie ich kontynuację przez okres kilku miesięcy lub dłużej. Regularne wizyty w gabinecie to również skuteczne działanie prewencyjne – przeciwzmarszczkowe, wzmocnienie skóry w obronę przeciwrodnikową.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *