Podstawy pielęgnacji – Rytuały poranne
W jakiej kolejności aplikować kosmetyki (sera, kremy nawilżające, kremy z ochroną przeciwsłoneczną)? Z jaką częstotliwością stosować peelingi i maski na twarz? Na co warto zwrócić większą uwagę rano, a o co należy zadbać wieczorem? I co właściwie robić, aby kondycję skóry utrzymać w satysfakcjonującym stanie przez cały czas? Zapraszam Ciebie do serii artykułów, dzięki którym uporządkujesz swoją wiedzę na temat pielęgnacji skóry. Temat jest obszerny, podzieliłam go na trzy części – rytuały poranne, wieczorne (klik), i pielęgnację dodatkową (klik). Dzisiaj skupimy się na pierwszym etapie kondycjonowania skóry – rytuałach porannych.
Rytuały poranne
Twoja skóra rano potrzebuje oczyszczenia z uwalnianych przez noc toksyn i zabezpieczenia przed obecnymi w ciągu dnia wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami środowiska (pełen artykuł o pielęgnacji Anti-Pollution znajdziesz tutaj). Co należy robić i w jakiej kolejności, aby sprostać takim wymaganiom skóry?
Po pierwsze oczyszczaj!
Do porannego oczyszczania twarzy możesz wybrać płyn micelarny lub delikatny żel myjący. Wiele osób popełnia w tym miejscu ogromny błąd i rano do przemywania twarzy stosuje wyłącznie wodę z kranu. Dlaczego powinnaś tego unikać? Warstwa kremu i sprodukowanego przez gruczoły łojowe sebum to substancje tłuszczowe. Jak wiadomo, do usunięcia tłuszczy potrzebny jest detergent albo inny tłuszcz, sama woda niestety nie radzi sobie ze zmyciem tych składników – pozostają one na skórze i sprawiają, że aplikowane preparaty mają utrudnioną drogę dotarcia do miejsca swojego działania. Brak dokładnego oczyszczania prowadzi do przyspieszonego starzenia i pozbawionego zdrowego blasku, szarego koloru skóry.
Rekomendowanie kosmetyki do porannego oczyszczania:
- Sensyses Sesderma- Płyn micelarny
- Rumiankowy żel do mycia twarzy Sylveco
- Pianka do mycia twarzy – Bioderma Hydrabio
- Emulsja do mycia twarzy Cetaphil
- Esencjonalny żel do mycia twarzy, z olejkiem szafranowym Dermalogica.
Tonizowanie inne niż zwykle!
Jestem przeciwniczką stosowania drogeryjnych toników – ich używanie w większości przypadków nie przynosi żadnego efektu. Toniki początkowo używane były dla obniżenia pH, które podniesione przez zastosowanie żelu myjącego mogło mieć wpływ na rozwój bakterii. Z czasem jednak udoskonalona technologia produkcji kosmetyków sprawiła, że środki myjące przestały ingerować w pH skóry i pozostawiają na niej delikatnie kwaśny (niekorzystny dla rozwoju mikroorganizmów) odczyn. Dlatego stosowanie zwykłych toników (dla skóry wrażliwej, tłustej, dojrzałej) nie ma większego uzasadnienia. Lepsze działanie wykazują preparaty na bazie naturalnych składników – np. hydrolaty, które przy regularnym stosowaniu mogą łagodzić podrażnienie naskórka. Niezastąpiona jest również woda termalna (stosuję ją namiętnie od kilku lat!). Delikatnie wilgotna skóra lepiej chłonie zaaplikowane na jej powierzchnię kosmetyki – dlatego, nie czekaj, aż hydrolat lub woda termalna się wchłoną – nałóż krem bezpośrednio po etapie tonizowania! Uwaga, jeśli borykasz się z problemami skórnymi – opcjonalnie w tym miejscu możesz zaaplikować płyn złuszczający – więcej tutaj.
Rekomendowanie kosmetyki:
- Woda termalna Uriage
- Hydrolaty – lawendowy, pomarańczowy, z zieloną herbatą, melisą (do wykonania w domu lub do zakupienia na stronie z półproduktami)
- Mgiełka z antyoksydantami Multi-Active Dermalogica.
Zadbaj o okolicę oczu
Jestem przerażona faktem, jak wiele osób nie stosuje kremów pod oczy, a przecież to właśnie ten obszar starzeje się najszybciej! Kremy pod oczy powinny być aplikowane dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Warto wprowadzić je do swojej pielęgnacji już po dwudziestym roku życia (żele pod oczy, delikatne kremy nawilżające). Podczas aplikacji kremu pod oczy pamiętaj, aby nie nakładać go zbyt blisko gałki ocznej – odległość dwóch centymetrów od gałki jest optymalna (możesz wyobrazić sobie, że kosmetyk aplikujesz w miejscu, w którym znajdują się oprawki od okularów). Dlaczego nie jest wskazane stosowanie jednego kremu do twarzy i pod oczy? Inna koncentracja i formuła składników aktywnych w obu produktach może podrażniać skórę i wywoływać efekt przeciwny do oczekiwanego!
Proponowane produkty zostały przedstawione w artykule dotyczącym pielęgnacji okolic oka (tutaj).
Zaaplikuj krem na dzień
Nawilżający, odżywczy, matujący – w zależności od potrzeb skóry. Istotny jest dobór kosmetyków pod kątem potrzeb skóry i celów w pielęgnacji (przeczytaj więcej o celach), z jednoczesnym zachowaniem równowagi w pielęgnacji (nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia!). Przy wyborze kremu zwróć uwagę na:
- Firmę i jej filozofię – wspierajmy marki, dla których wartością jest jakość oferowanego kosmetyku, a nie jedynie intensywna promocja/reklama
- Sterylność opakowania – sama najchętniej wybieram preparaty, które posiadają opakowania typu Airess. Jednak nie wszystkie firmy oferują tego typu rozwiązania – wówczas sięgajmy po szpatułki do aplikacji kosmetyku. Bezpośredni kontakt dłoni z preparatem przyczynia się do wprowadzenia do jego wnętrza mikroorganizmów. Tak zainfekowany kosmetyk szybciej traci swoje właściwości i ulega reakcjom rozkładu
- Zwróć uwagę na technologię przenikania składników aktywnych (więcej o przenikaniu znajdziesz tutaj)
- I najważniejsze: przeanalizuj preparat pod kątem składu INCI! Wybieraj produkty, które posiadają jak najwięcej substancji aktywnych zamiast wypełniaczy, emulgatorów, konserwantów. Niech działają!
Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej (SPF)
O tym jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna pisałam już wcześniej. Dla mnie to obowiązkowy element porannej pielęgnacji skóry. Typowy krem z SPF powinien być aplikowany ok. dwadzieścia minut przed wyjściem na zewnątrz. Powszechnym problemem dotyczącym aplikacji preparatów z filtrem jest pytanie: Co należy robić/jak aplikować preparaty kosmetyczne, gdy szykujemy się rano (wykonujemy makijaż), a wychodzimy na powietrze dopiero po południu? Nie ma jednoznacznej rady. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zmycie makijażu i nałożenie kremu z filtrem. Jednak ze względu na uciążliwość tego procesu, niewiele osób zdecydowało by się na taką pielęgnację. Kompromisem jest aplikacja kremu z filtrem rano, nawet jeśli wtedy nie wychodzimy na zewnątrz, a bezpośrednio przed wyjściem – aplikacja pudru mineralnego, który w sposób naturalny tworzy fizyczną ochronę przed promieniowaniem.
Rekomendowane kosmetyki z SPF znajdziesz artykule o ochronie przeciwsłonecznej- tutaj.
A co jeśli wykonujesz makijaż?
Jeśli stosujesz kosmetyki kolorowe, to najważniejszą kwestią jest wybór produktów, które nie będą negatywnie oddziaływały na skórę. Przy wzorowej pielęgnacji cery, nie możemy pozwolić sobie na przeciętnej jakości (niekoniecznie w stosunku do ceny) preparaty! Najbezpieczniejsze są kosmetyki mineralne, które stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Koniecznie unikaj produktów bardzo mocno kryjących, mogą przyczyniać się do wysuszenia i ściągnięcia skóry.
Poranny rytuał pielęgnacyjny powinien traktowany być z należytą mu uwagą – nie pozwól sobie na szybkie, pozbawione delikatności ruchy. Do aplikacji kremu dołącz delikatny masaż – niech to będzie chwila dla Ciebie! Dołącz do grona osób, które w świadomy i skuteczny sposób dbają o swoją cerę – przestań marudzić i mówić Kiedy ja znajdę na to czas?. Przecież zasługujesz na to, aby wyglądać i czuć się ze sobą naprawdę dobrze!
Dodaj komentarz