Podstawy pielęgnacji – Rytuały dodatkowe

Czas na pielęgnację dodatkową. Mam nadzieję, że po zaznajomieniu się z moimi poprzednimi artykułami dotyczącymi pielęgnacji porannej (tutaj) i pielęgnacji wieczornej (tutaj) wiesz już jak prawidłowo troszczyć się o swoją skórę. Ale sama wiedza nie wystarczy. Musisz ją jeszcze przemienić w działanie, prawda? Pielęgnacja dodatkowa – dzisiaj zapoznam Cię z rytuałami, które choć nie wymagają codziennych praktyk, są niezbędne do utrzymania zdrowej kondycji skóry. Zacznijmy jednak od tego, co dodatkowo możesz zrobić każdego dnia.

W ciągu dnia

Woda termalna

Stosując wodę termalną uzupełniasz poziom mikro i makroelementów w naskórku, dzięki czemu skóra staje się mniej podatna na podrażniania (spowodowane m.in. suchym powietrzem w pomieszczeniu, terapią z zastosowaniem  kwasów). Woda termalna idealnie koi Twoją skórę, redukuje zaczerwienienie, ogranicza świąd i znosi uczucie ściągnięcia. Dzięki zawartości pierwiastków takich jak selen, skutecznie walczy z wolnymi rodnikami (więcej o nich pisałam tutaj). Wody termalne przeznaczone są do każdego typu cery.

Rekomendowane produkty:

  • Woda termalna marki Uriage – produkt izotoniczny, nie wymaga osuszania po zastosowaniu
  • Woda termalna La Roche Posay – wysoka zawartość selenu.

Mgiełka z zawartością antyoksydantów

Aalternatywą do stosowania wody termalnej są mgiełki z zawartością naturalnych wyciągów roślinnych, bogatych w przeciwutleniacze. Pozostałe składniki takie jak witaminy (A,E,C) , B-glukan skutecznie wzmacniają skórę. Delikatna mgiełka wydobywająca się z atomizera nie rozpuszcza makijażu, bez problemu możesz ją stosować nawet na umalowaną twarz.

Rekomendowane produkty:

  • Mgiełka Ultracalming – Dermalogica – przeznaczona do skóry nadwrażliwej
  • Mgiełka Anti-Age – Dermalogica – przeznaczona do skóry dojrzałej.

Bibułki matujące

To jeden z obowiązkowych elementów mojej kosmetyczki. Bibułki matujące doskonale pochłaniają nadmiar sebum ze skóry, usuwają efekt świecenia się skóry, tym samym poprawiając komfort na skórze. Zamiast aplikacji kolejnej warstwy kosmetyku kolorowego, wystarczy regularnie (2-3 razy dziennie) użyć bibułki matującej.

Rekomendowane produkty:

  • Bibułki matujące Inglot – mimo testowania niezliczonej ilości bibułek matujących, na stałe stałam się zwolenniczką produktu marki Inglot. Bibułki są wykonane z materiału delikatnie nasączonego pudrem transparentnym, dzięki czemu efekt matowej skóry utrzymuje się naprawdę długo.

Krem z filtrem

Opcjonalnie, przy częstej ekspozycji słonecznej warto reaplikować krem z ochroną przeciwsłoneczną. Badania sugerują, aby stosować krem z filtrem co 3-4 godziny. Tak częsta aplikacja kremu z SPF z pewnością konieczna jest wtedy, gdy wybieramy się na urlop w ciepłe kraje. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej pisałam tutaj.

Dwa razy w tygodniu

Złuszczanie za pomocą peelingu

O zaletach regularnego złuszczania pisałam już tutaj. Oprócz codziennego stosowania płynów złuszczających, aby wpłynąć na przyspieszenie odnowy komórkowej i zwiększyć skuteczność aplikowanych w ciągu dnia preparatów kosmetycznych, powinnaś dwa razy w tygodniu stosować peeling. Peelingi enzymatyczne są idealne do większości typów cer. Dzięki obecności aktywnych enzymów, równomiernie rozpuszczają obumarły naskórek. Większość z nich możesz stosować również na okolice oczu. Przy zakupie peelingu enzymatycznego zwróć uwagę na postać preparatu, najskuteczniej działają peelingi enzymatyczne w proszku, dzięki połączeniu z wodą enzymy stają się aktywne i zaczynają działać.

Maska do twarzy

  • Maski oczyszczające – ich działanie polega na usunięciu sebum, dogłębnym oczyszczeniu skóry, działaniu antybakteryjnym na Propionibacterium acnes (bakterie obecne na skórze, związane z rozwojem trądziku), gaszeniu stanu zapalnego, upłynnieniu czopu blokującego ujście mieszków włosowych (zaskórniki zamknięte). Działanie masek oczyszczających oparte jest o zastosowanie składników takich jak:
    • Glinki – zielona, brązowa, Ghassoul, kaolin
    • Kwasy – salicylowy, azelainowy, glikolowy
    • Błoto morskie
    • Siarka, tlenek cynku
    • Wyciągi roślinne – cynamonowiec, melisa, drzewo herbaciane, rozmaryn, tymianek, kasztanowiec
    • Inne – niacynamid, kofeina, biotyna, nadtlenek benzoilu, mentol.
  • Maski nawilżające – uzupełniają poziom substancji wiążących wodę w skórze (GAG – glikozaminoglikanów). Prawidłowo nawilżona skóra jest odporna na podrażnienia i wolniej ulega procesowi starzenia się. Składniki obecne w maskach nawilżających:
    • Kwas hialuronowy, kwas piroglutaminowy
    • Sorbitol
    • Mocznik
    • Kwas mlekowy – w stężeniu do 30%
    • Peptydy – białka pszenicy, soi
    • Wyciągi i oleje roślinne – olej z wiesiołka, olej arganowy, oliwa z oliwek, olej z pestek moreli, olej z krokosza barwierskiego.
  • Maski pielęgnujące (odżywcze) – zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry, redukują negatywne skutki działania wolnych rodników, uzupełniają poziom substancji odżywczych w skórze, regulują przemianę komórkową. Składniki:
    • Witaminy (A – retinol, E – octan tokoferolu, C – palmitynian ascorbylu – najbardziej aktywna postać witaminy C, K, B, PP, H – biotyna)
    • Aminokwasy biomimetyczne
    • Ekstrakt z drożdży
    • Hydrolizaty kolagenu, elastyny
    • Flawonoidy, garbiniki roślinne (antyoksydanty)
    • Koenzym Q10
    • Komórki macierzyste.
  • Maski specjalistyczne – z przeznaczeniem dla skóry wrażliwej (składniki – pantenol,  rumianek, aloes, nagietek); z przeznaczeniem dla skóry naczyniowej (rutyna, witamina C, miłorząb japoński, wąkrotka azjatycka, arnika, oczar wirginijski, ruszczyk kolczasty, glukanolakton); dla skóry z przebarwieniami (arbutyna, retinol, kwasy AHA, glabryadyna) .

Gdzie zakupić dobrą maskę? Maski kosmetyczne mogą przynieść zauważalne efekty na skórze dopiero wtedy, gdy produkt z którego korzystamy będzie wysokiej jakości. Skuteczne  są maski zakupione w gabinetach kosmetologicznych (profesjonalne marki, wysokie stężenia składników aktywnych) lub preparaty naturalne takie jak algi, glinki, zakupione w zielarniach, sklepach z naturalnymi kosmetykami. Wystrzegaj się masek z jednorazowych saszetek – z uwagi na bezpieczeństwo konsumenta, w tego typu produktach stężenie substancji czynnych jest znikome.

Olejowanie skóry!

Oleje z łatwością penetrują do głębokich warstw skóry, dlatego koniecznie powinny znaleźć się w pielęgnacji każdej skóry. Uzupełniają poziom ceramidów w naskórku, regulują pracę hormonów tkankowych i przyspieszają proces regeneracji naskórka, wykazują właściwości przeciwutleniające.  Przykładowe oleje:

• Olej z wiesiołka – np. w postaci ampułek z firmy GAL.
• Olej tamanu, marula – przy cerze trądzikowej, zanieczyszczonej, skłonnej do zmian zapalnych.
• Olej z nasion malin, truskawki – silne działanie antyoksydacyjne.

Szczoteczka soniczna

Mimo, iż stosowanie szczotek do pielęgnacji skóry nie jest koniecznym elementem pielęgnacji, w ostatnim czasie ta metoda oczyszczania i masażu skóry stała się popularnym sposobem walki z niedoskonałościami (zmarszczki, zaskórniki, wiotkość cery). Jeśli w swojej kosmetyczce posiadasz szczotkę soniczną lub manualną, wystarczy, gdy będziesz ją stosowała dwa razy w tygodniu. Zbyt częsty masaż prowadzi do rozluźnienia włókien kolagenowych i efekt końcowy może być przeciwny do efektu pożądanego.

Raz w miesiącu – zabieg w gabinecie!

Raz w miesiącu postaw na zaawansowaną pielęgnację swojej skóry i wybierz się na profesjonalny zabieg kosmetologiczny. Stosowane w gabinecie preparaty zawierają wysokie stężenia składników aktywnych, a zastosowane technologie podnoszą efekty terapii. Kompetentny kosmetolog podczas zabiegu powinien również dobrać pielęgnację domową dla Twojej skóry i ocenić jej aktualną kondycję.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *