Podstawy pielęgnacji – Rytuały wieczorne

Pielęgnacja wieczorna – to właśnie niej poświęcamy więcej czasu. Po powrocie do domu, pozbawieni presji czasu możemy pozwolić sobie na kilkuetapową pielęgnację. Pytanie jednak, czy zawsze jest ona odpowiednia dla Twojego typu skóry? Czy aplikując krem pamiętasz o nakładaniu go przeciwnie do kierunku działania grawitacji? Jak wygląda wieczorne oczyszczanie, w tym demakijaż? Skupmy się dzisiaj na świadomej pielęgnacji wieczornej! Pozostałe artykuły z serii znajdziesz tutaj i tutaj.

Rytuały wieczorne

Pozbądź się warstwy kosmetyków kolorowych – wykonaj demakijaż!

I to jak najszybciej po dotarciu do domu! Mimo nowoczesnych i lekkich formulacji kosmetyków kolorowych, podczas długotrwałego noszenia makijażu, zostaje zaburzone oddychanie i przemiana komórkowa, co prowadzi do kumulacji toksycznych metabolitów w skórze. Makijaż polecam zmywać dwuetapowo. W pierwszej kolejności zastosuj płyn micelarny, a później olejek do demakijażu (idealnie radzi sobie z rozpuszczaniem pozostałości po makijażu i redukcją warstwy sebum).

Rekomendowane kosmetyki:

 • Delikatny olejek do mycia twarzy Precelanse – Dermalogica
 • Płyn micelarny do skóry wrażliwej – Tołpa
 • Płyn micelarny Bioderma Sensibio

Stosuj żele myjące

Oprócz makijażu i warstwy sebum, na skórze znajdują się substancje rozpuszczalne w wodzie (np. pot), stąd nieodzownym etapem wieczornej pielęgnacji jest stosowanie dodatkowych środków myjących. Po żel oczyszczający sięgajmy wtedy, gdy ze skóry zostanie usunięty makijaż (nigdy bezpośrednio na kosmetyki kolorowe – to nie produkt dwa w jednym!). W swojej pielęgnacji dokładnie skupiam się na oczyszczaniu, staram się poświecić temu zabiegowi odpowiednią ilość czasu (minimum dwie minuty), masuję twarz zgodnie z kierunkiem mięśni mimicznych, zmywam wodą i osuszam jednorazowym ręcznikiem, delikatnie przykładając go do powierzchni skóry, nigdy nie pocierając. To samo polecam też Tobie!

Rekomendowane kosmetyki:

 • Pienisty żel do mycia twarzy bez mydła – Sesderma
 • Special Cleansing Gel – Dermalogica
 • Żel do mycia twarzy Effaclar Duo – La Roche Posay
 • Fizjologiczna pianka do mycia twarzy – La Roche Posay
 • Pianka do mycia twarzy – Pharmaceris

Złuszczaj się!

Zastosuj płyn złuszczający – pisałam o nich tutaj.

Wyjorzystaj moc serum

To podstawowy element wyróżniający pielęgnację wieczorną. Serum to koncentrat składników aktywnych, jego płynna konsystencja wpływa na łatwiejszy dostęp do głębokich warstw skóry. Część efektów działania preparatu jest widoczna od razu po nałożeniu – zwiększone napięcie skóry, wygładzenie, nawilżenie. Serum nie jest preparatem zastępującym krem. Ze względu na różnorodność tych preparatów na rynku, można podzielić je na dwie grupy

 • Serum hydrolifowe – najczęściej przybiera postać płynnego żelu, a jego bazę stanowi woda zagęszczona za pomocą różnych środków, do układu o lepkości umożliwiającej komfortowe aplikowanie preparatu. Serum hydrofilowe zawiera składniki aktywne rozpuszczalne w wodzie – witaminę C, komórki macierzyste, kwas hialuronowy, peptydy. Istnieje możliwość wprowadzenia do układu składników lipidowych, jednak wymaga to poważnych zabiegów recepturowych i technologicznych.
 • Serum hydrofobowe (lipidowe) – to preparaty w postaci olejów, emolientów i składników aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach (np. retinolu). Odpowiedniej jakości serum, pozbawione olei mineralnych będzie posiadało lekką konsystencję, nie pozostawia okluzji.

Dobór serum (hydrofilowe czy hydrofobowe?) nie zależy od kondycji i rodzaju skóry, ale od składników aktywnych i ich działania. Aplikacja tego produktu, w przeciwieństwie do nakładania kremów polega na delikatnym wklepywaniu go w skórę twarzy za pomocą opuszków palców.

Pamiętaj o okolicy oczu

W zależności od kondycji skóry, wieczorem okolica pod oczami może potrzebować bardziej intensywnego działania – dotyczy to skóry szczególnie suchej, odwodnionej, z licznymi zmarszczkami. To sygnał do zwiększenia ilości składników lipidowych w pielęgnacji. Na uwagę zasługują oleje i masła – olej kokosowy, masło Shea – mimo, iż okolica oczu jest wrażliwa, te konkretne substancje niemal nigdy jej nie podrażniają. Więcej o pielęgnacji okolic skóry wokół oczu – tutaj.

Krem na noc to absolutna podstawa!

Krem na noc to absolutna podstawa pielęgnacji. Skoncentrowany i bogaty w składniki odżywcze w znaczący sposób wpływa na polepszenie kondycji Twojej skóry. To prawda, że komórki skóry w nocy ulegają przyspieszonej regeneracji, również dzięki temu, że zaaplikowany krem i jego składniki nie są narażone na utlenianie i rozkład np. pod wpływem promieniowania UV.  Krem na noc powinien być aplikowany za pomocą masażu, ruchy powinny odbywać się w kierunku przeciwnym do siły grawitacji. Pamiętajmy również, aby nakładać go od obojczyków – dzięki temu zadbamy o skórę szyi – która szybciej ulega procesowi starzenia.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!

2 Comments

 • Ania

  Odnośniki nie są aktywne. Wyskakuje błąd nr 404

  • Agata Zejfer

   Odnośniki zostały zaktualizowane ;). Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *