10 faktów na temat skóry

Fascynująca dziedzina kosmetologii skupia się przede wszystkim wokół funkcjonowania skóry. Aby umiejętnie weryfikować skuteczność działania kosmetyków i zabiegów kosmetologicznych, musisz rozumieć sposób w jaki funkcjonuje Twoja skóra. To żywa tkanka, zbudowana z różnorodnych komórek (keratynocyty, melanocyty, komórki Langerhansa, receptory czuciowe), która nieustannie pracuje. Pełni szereg istotnych dla organizmu funkcji. Dzisiaj zapraszam Ciebie na wyprawę do wnętrza Twojej skóry, odkryjmy ją raz jeszcze!

10 faktów na temat skóry

 1. Skóra jest największym i najcięższym organem naszego ciała, średnia jej waga to ok. 10-12% wagi całego ciała.
 2. Składa się z: tkanki podskórnej, skóry właściwej, naskórka (zewnętrzna warstwa skóry). Z kolei sam naskórek zbudowany jest z pięciu warstw, kolejno: warstwa podstawna, kolczysta, ziarnista, jasna (występuje jedynie na dłoniach i stopach), rogowa. Domowa pielęgnacja skupia się najczęściej na działaniu jedynie na poziomie warstwy rogowej.
 3. Okres przejścia komórki z warstwy podstawnej do warstwy rogowej to czas 28 dni. Dzięki regularnej odnowie komórkowej i dojrzewaniu keratynocytów (podstawowych komórek skóry) skóra regeneruje się, po to by skutecznie pełnić swoje funkcje.
 4. Skóra pełni szereg różnorodnych funkcji:
  • Pomaga regulować temperaturę ciała – dzięki znajdującym się w skórze właściwej i tkance podskórnej naczyniom krwionośnym, gruczołom potowym
  • Poprzez receptory obecne na powierzchni pomaga w komunikacji i odbiorze sygnałów ze środowiska zewnętrznego (np. dotyku)
  • Bierze udział w reakcjach immunologicznych (komórki Langerhansa);
  • Chroni organizm przed wnikaniem czynników ze środowiska zewnętrznego (zanieczyszczenia, alergeny, drobnoustroje). Specyficzna budowa skóry nie pozwala na łatwe przenikanie antygenów do wnętrza organizmu, co sprawia, że kosmetyki są trudno przez nią przyswajalne.
 5. Zachodzący w skórze proces melanogenezy odpowiada za barwę skóry. Ilość melaniny (barwnika) w skórze determinuje podatność na poparzenia przez promienie UV. Na tej podstawie stworzono klasyfikację Fitzpatricka, której umiejętność niezbędna jest w profesjonalnej diagnostyce cery.
 6. Skóra każdego człowieka pokryta jest licznymi bakteriami, owe mikroorganizmy pełnią zadania obronne. Niestety jednak, w przypadku osłabienia układu immunologicznego, bakterie znajdujące się na powierzchni skóry mogą być przyczyną zakażeń i chorób (np. gronkowcem).
 7. Gruczoły łojowe należące do przydatków skóry, pełnią funkcję natłuszczającą i ochronną. Dzięki obecności na skórze sebum, składniki aktywne rozpuszczalne w tłuszczach mają szansę sprawniej i szybciej przeniknąć do miejsca swojego działania. Czas odnowy warstwy lipidowej po jej usunięciu (np. silnym odtłuszczeniu za pomocą produktów myjących) to ok. 1 godzina.
 8. Z punktu widzenia kosmetologii, najważniejszymi komórkami skóry są fibroblasty. Produkują one kolagen i elastynę – białka podporowe, odpowiadające za jędrność i stabilność skóry. Popularny kwas hialuronowy należący do proteoglikanów również syntezowany jest przez fibroblasty. Fibroblasty znajdują się w skórze właściwej, a zatem, aby produkt zaaplikowany bezpośrednio na skórę (warstwę rogową) dotarł do miejsca działania, musi pokonać aż cztery/ pięć warstw naskórka.
 9. Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i wrażliwa. Pielęgnacja tej strefy wymaga szczególnej uwagi. Ze względu na wyższe stężenie składników aktywnych w produktach do pielęgnacji twarzy, stosowanie tych samych kremów na całą twarz i pod oczy może intensyfikować obrzęki, cienie i powodować podrażnienia. Pielęgnując okolicę oczu, należy stosować delikatne i przeznaczone jedynie do tego celu kremy lub maski.
 10. Niekorzystnym procesem dla komórek skóry jest glikacja tj. przyłączanie cukrów do białek (np. kolagenu). Reakcja ta prowadzi do osłabienia włókien, które z czasem przestają być jędrne i sprężyste. Długofalowym skutkiem jest wiotka i podatna na powstawanie zmarszczek skóra. A zatem, dieta bogata w cukry wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się skóry.

Jeśli skorzystałaś/eś z tego artykułu, udostępnij go i podziel się z innymi. Każdy artykuł wymaga ode mnie mnóstwa pracy.  Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *