Trychologio, poznajmy się!

Wypadanie włosów, łysienie, problemy z łupieżem czy podrażnienia skóry głowy to problemy, z którymi boryka się coraz większa ilość osób. Wystarczy zapytać – kto z nas choć raz nie cierpiał z powodu przerzedzenia włosów czy łupieżu?

Niestety skóra głowy to obszar, któremu poświęcamy zdecydowanie za mało uwagi. Powszechna jest przypadkowość w stosowaniu kosmetyków, drogeryjne szampony i maski są na porządku dziennym gdy tymczasem ich działanie często zamiast wspomóc i załagodzić zmiany, przyczynia się do ich nasilenia! Z czasem coraz trudniej jest zapanować nad tymi problemami. Na porządku dziennym jest również powierzchowność w traktowaniu tego typu problemów przez specjalistów i ograniczenie się jedynie do stosowania zewnętrznych leków lub suplementów diety. Wszystko to sprawia, że efektywność w rozwiazywaniu problemów skóry głowy, mimo wyraźnego zapotrzebowania, jest bardzo niska. Bezradność i uciążliwość jaką odczuwają pacjenci skutkuje zniechęceniem i rezygnacją z prób usunięcia przyczyn wypadania włosów czy przewlekłego łupieżu. Zdarza się również, że zamiast długotrwałej terapii pacjenci działają objawowo przez wiele lat – jedynie na symptomy (np. normą u większości pacjentów jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych), a to z kolei rokuje przewlekłymi i coraz bardziej skomplikowanymi problemami ze skórą głowy. Koło się zamyka.

Jak było ze mną?

Pozwolę sobie opowiedzieć Wam mój przypadek.

Z problemami wypadania włosów borykałam się od bardzo, bardzo dawna – bywały gorsze i lepsze okresy, radziłam sobie początkowo jedynie poprzez stosowanie suplementów, na zmianę z preparatami kosmetycznymi dedykowanymi dla osób z problemami wypadania włosów. Jaka była skuteczność owych terapii? Minimalna lub żadna, włosy wypadały mi przez cały czas – zawsze w ilościach przekraczających 100 dziennie (tzw. norma). Szukając specjalisty i korzystając z pomocy lekarzy jedynie upewniałam się w tym, że dopóki sama nie zgłębię wiedzy na temat problemu wypadania włosów, ich fizjologii i budowy, nikt nie będzie w stanie mi pomóc. Dlaczego? Lekarze ograniczali się jedynie do wypisywania suplementów diety, a jeśli zdarzył się specjalista, który chciał poszukać czegoś w moich wynikach z krwi to owszem, wypisywał skierowanie na badania laboratoryjne – niestety jednak, bez oznaczenia chociażby metabolitu witaminy D3, czy ferrytyny – parametrów podstawowych przy diagnozie tego problemu, podobnie jak z hormonami tarczycy – diagnostyka nie była pełna.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą – chciałbym dodać, że podobnie było z kosmetologią – moje zainteresowanie tą dziedziną wyniknęło z wcześniejszych problemów jakie miałam ze skórą (regularnie pojawiającymi się na jej powierzchni łuskami i atopią). Atopię wyleczyłam skutecznie, i wcale nie za pomocą sterydów; a dzięki zachowanej pielęgnacji domowej – do tej pory nie miałam jej nawrotu.

Wracając do problemu wypadania włosów – około roku temu, zdecydowałam się na samodzielne leczenie tego problemu – terapia kompleksowa, obejmująca suplementację (po wcześniejszych dokładnych badaniach), dietę i pielęgnację zewnętrzną – w tym mezoterapię igłową skóry głowy. Efekty po 6 miesiącach – zaprzestanie wypadania włosów; efekty po roku – zagęszczenie włosów. Czy muszę mówić coś więcej? To wszystko sprawiło, że zostałam Analitykiem Trychologii.

Czym zajmuje się trychologia?

Trychologia Interdyscypinarna to dziedzina specjalizująca się w problemach ze skórą głowy i włosami, która w kompleksowy sposób podchodzi do pacjenta i problemów z włosami, traktując je nie jako chorobę samą w sobie, a symptom/objaw patologii wewnętrznej organizmu. Jest ukierunkowana na niesienie pomocy pacjentom, którzy nie mogą poradzić sobie ze zmianami na skórze głowy takimi jak: łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież suchy, łupież tłusty, łysienie, podrażnienie, wypadanie czy łuszczyca. Wysoka skuteczność Interdyscyplinarnej Trychologii wynika z kompleksowej diagnostyki, w tym dokładnego wywiadu i analizy skóry głowy/włosów pod specjalistyczną kamerą (Trichoskopem), i kompleksowego leczenia – przy uwzględnieniu roli dietetyka, endokrynologa, ginekologa (przy zaburzeniach w obrazie badań laboratoryjnych); stosując równocześnie preparaty zewnętrzne, na zmianę z zabiegami wspomagającymi.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizyta w gabinecie rozpoczyna się od badania i oceny skóry głowy za pomocą specjalistycznego urządzenia – Trichoskopu, który powiększa obraz skóry głowy i ujść mieszków włosowych nawet 200-krotnie. Równolegle przeprowadzony zostaje dogłębny, obszerny wywiad z pacjentem, który pozwala na rozpoznanie przyczyny problemu i ustalenie maksymalnie skutecznej, indywidualnej terapii. Zabiegi trychologiczne najczęściej wykonywane są w odstępach 7-14 dniowych, zauważalna poprawa w wyglądzie skóry głowy i włosów następuje po około 3-4 miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Jakie problemy leczy trychologia?

  • Wypadanie włosów u mężczyzn – zakola, przerzedzenie szczytu głowy (typ androgenowy)
  • Wypadanie włosów u kobiet
  • Podrażnienia skóry głowy
  • Łupież suchy
  • Łupież tłusty
  • Łuszczyca – początkowe stadia choroby
  • Łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Aktualny tryb życia i stały postęp cywilizacyjny przyczynia się do coraz częstszych problemów z włosami i skórą głowy. Stała utrata włosów skutkuje problemami natury psychologicznej – często prowadzi do wyłączenia z aktywności społecznej czy zawodowej. Dziedzina Trychologii stwarza szerokie możliwości terapeutyczne dla wielu pacjentów. Skuteczne rozwiązanie problemów z wypadaniem włosów, zmianami na skórze głowy jest możliwe – podstawą jednak jest kompleksowość i interdyscyplinarne podejście do terapii.

Szczegółowa oferta trychologiczna gabinetu znajduje się tutaj.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *