🎄 Spraw sobie prezent na Święta! Do -20% na zestawy świąteczne. Kliknij TUTAj i zapoznaj się z propozycjami dla kosmetologa.

Telogenowe wypadanie włosów (u kobiet)

kosmetologia
44
09 sie 2016
09 sie 2016

Na początku są to pojedyncze kosmki włosów, znajdujesz na na podłodze, w łazience, na szczotce, z czasem jednak zamieniają się w coraz większe pęki włosów, a fryzura na Twojej głowie staje się coraz bardziej przerzedzona. Niepokoisz się, bo choć dotąd nie miałaś najbardziej gęstych włosów na świecie, to jednak mogłaś je swobodnie wystylizować. W nadziei na rozwiązanie problemu, sięgasz po kolejne obiecujące środki na wypadanie włosów – suplementy bogate w witaminy, ampułki do wcierania w skalp, napary z pokrzywy i skrzypu. Mija tydzień, miesiąc, dwa i nic. Kłębiących się włosów w Twoim mieszkaniu jest coraz więcej a przerzedzenie skóry Twojej głowy zaczyna być coraz bardziej uciążliwe…

Znasz tę sytuację? Wypadające włosy to problem, z którym walczysz od niepamiętnych czasów? A może już straciłaś nadzieję na to, że kiedykolwiek jeszcze będziesz mogła upiąć je tak jak dawniej. Jeśli tak, dzisiejszy artykuł jest specjalnie dla Ciebie.

W ramach serii artykułów trychologicznych, do tej pory ukazały się:

Telogenowe wypadanie włosów, o którym dziś piszę to najczęstszy rodzaj wypadania, który dominuje u kobiet. Aby zrozumieć patologię jaka zachodzi na poziomie mieszka włosowego, przypomnijmy sobie cykl wzrostu włosa.

Kady mieszek włosowy przechodzi przez trzy fazy wzrostu:

 • Anagen – faza wzrostu włosa, w warunkach fizjologicznych włosy anagenowe stanowią około 80% całkowitych włosów. Anagen utrzymuje się około 4 lat;
 • Katagen – faza przejścia, inwolucja mieszka, okres katagenowy trwa około 2 tygodni, liczba włosów w tym cyklu jest minimalna;
 • Telogen – faza spoczynku, w której korzeń włosa jest całkowicie zrogowaciały, włos nie ma dostępu do substancji odżywczych, zaczyna wypadać. Telogen w prawidłowym przebiegu cyklu powinien obejmować 20% włosów.

Cykl wzrostu włosa

Wypadanie włosów

Proporcja 80:20 jest niezwykle istotna w zachowaniu ciągłego wzrostu włosa. Do łysienia dochodzi wtedy, gdy równowaga między ilością włosów anagenowych i telegenowych zostaje zaburzona. Przyczyną wypadania telogenowego jest zaburzenie równowagi między włosami w fazie anagenu a telogenu – zaczynają dominować te drugie. Owe zaburzenia powstają na skutek prowokującego czynnika (m.in. ciąża, stres). Pojawia się ono zwykle w ciągu 2-4 miesięcy od kontaktu z czynnikiem wyzwalającym.

Przyczyny telogenowego wypadania włosów

 • Przewlekły stres
 • Ciąża – tak zwane „poporodowe wypadanie włosów” to idealny przykład wypadania telogenowego. Włosy zaczynają wypadać kilka miesięcy po porodzie
 • Choroby z wysoką gorączką
 • Niedawno przeprowadzone zabiegi chirurgiczne
 • Stosowanie antykoagulantów, beta-blokerów
 • Odstawienie środków antykoncepcyjnych.

Rozpoznanie – obraz kliniczny

W przeciwieństwie do wypadania włosów typu męskiego, gdzie braki owłosienia widoczne są przede wszystkim na szczycie głowy i tzw. zakolach, w obrazie klinicznym telogenowego wypadania włosów obserwujemy przerzedzenie włosów na całym obszarze skóry głowy, włosy są słabe i łatwo wypadają przy pociągnięciu. Pod kamerą widoczne jest ścieńczenie trzonu włosa.

Terapia

Leczenie telogenowego wypadania włosów należy rozpocząć od eliminacji czynnika drażniącego, w pierwszej kolejności należy zahamować dalsze wypadanie włosów i odtworzyć prawidłowe proporcje faz cyklu wzrostu włosa. Niemniej samo odstawienie nie wystarczy, należy skupić się na regeneracji brodawki włosa i stymulować ją do dalszej produkcji. Dostępne metody leczenia  telogenowego wypadania włosów to:

 • Zabiegi trychologiczne – karboksyterapia, mezoterapia igłowa to najbardziej skuteczne zabiegi eliminujące problem wypadania włosów. Iniekcyjne podanie substancji aktywnych wpływa na odbudowę mieszka włosowego, na nowo zaczyna on produkować włosy.
 • Pielęgnacja domowa – codzienna pielęgnacja domowa skóry głowy jest niezwykle istotna w procesie kompleksowego leczenia wypadania włosów. Preparaty kosmetyczne powinny być skupione na dostarczaniu składników regenerujących i stymulacji krążenia w obrębie skóry głowy (np. kwas mrówkowy).
 • Suplementacja – biotyna, cynk i witaminy z grupy B, witamina D3 to wiodące składniki, które bezpośrednio oddziaływują na mieszek włosowy.

Kompleksowa terapia, obejmująca wymienione powyżej formy działania jest sukcesem do zaprzestania wypadania włosów, stymulacji nowych i ostateczne zagęszczenia skóry głowy. Podobnie jak w terapii problemów skórnych, tak i tutaj – nie ma drogi na skróty. Jednak walka o piękne i gęste włosy – które nieodmiennie kojarzą nam się z zadbaną kobietą, jest tego warta.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *