Złuszczaj się i młodniej!

Pielęgnacja cery nie powinna opierać się jedynie na dostarczaniu składników odżywczych i nawilżających. Kondycja skóry jest uzależniona od wielu czynników – pielęgnacji zewnętrznej (w tym produktów kosmetycznych), diety, aktywności fizycznej, ogólnego stanu organizmu, stresu. W kwestii pielęgnacji istotną rolę odgrywa oczyszczanie (nie, wcale nie chodzi mi o czyszczenie manualne!). Jedynym z najważniejszych elementów pielęgnacji jest systematyczne złuszczanie skóry   – poprzez usuwanie nagromadzonych, obumarłych komórek i stymulację produkcji nowych złuszczanie naskórka wpływa na szybszą regenerację skóry, hamowanie procesu starzenia, a nawet dzięki terapii produktami medycznymi, cofa jego skutki.

Złuszczać – co to oznacza w praktyce?

Złuszczanie w zależności od zastosowanego preparatu polega na usunięciu kolejnych warstw naskórka – począwszy od warstwy rogowej (obumarłych komórek naskórka – korneocytów), po warstwę podstawną, aż do skóry właściwej (przy preparatach medycznych). Pamiętasz jak omawialiśmy budowę skóry? Zapoznałam Ciebie z nią, abyśmy tak jak dziś, wspólnie mogli analizować skuteczność różnego typu środków pielęgnacyjnych.

Część produktów kosmetycznych (w tym peelingi), po zastosowaniu daje natychmiastowy efekt – usunięcie warstwy rogowej sprawia, że skóra jest wygładzona i wygląda zdrowiej. W przypadku zastosowania silniejszych preparatów – złuszczanie następuje w ciągu kolejnych godzin od użycia środka, stąd przy terapii kwasami efektu należy spodziewać się w ciągu kilku do kilkunastu kolejnych dni po zabiegu. Z uwagi na różnorodność preparatów złuszczających, mechanizm złuszczania może polegać na mechanicznym usunięciu warstw naskórka (tarcie – za pomocą drobinek produktu peelingującego, głowic urządzeń kosmetologicznych) lub enzymatycznym czy chemicznym ich rozpuszczeniu (enzymy, preparaty kwasowe).

Dlaczego warto stosować peelingi?

Z uwagi na korzyści wynikające ze złuszczania, metoda pielęgnacji polecana jest do każdego typu skóry; przy cerze wrażliwej – preparaty chemiczne, o niskim stężeniu, dla cery tłustej – preparaty mechaniczne lub chemiczne o stężeniu wyższym. Regularne stosowanie peelingów w pielęgnacji skóry sprawia, że:

 • Skóra pozbawiona warstwy obumarłych komórek równomiernie odbija światło i wygląda zdrowiej
 • Kontrolowane podrażnienie skóry ma na celu wymuszenie produkcji nowych komórek – przy regularnym złuszczaniu, następuje odnowa komórkowa
 • Następuje spowolnienie starzenia
 • Głębsza penetracja składników aktywnych
 • Zwiększenie przepływu krwi, lepsze odżywienie skóry
 • Długofalowy efekt stymulacji skóry prowadzi do produkcji nowych komórek, następuje przyspieszenie procesów regeneracyjnych.

W zależności od zastosowanego preparatu, poprzez złuszczanie dodatkowo możemy uzyskać efekt:

 • Nawilżenia – kwas mlekowy
 • Zwężenia por skórnych, ujenolicenia struktury skóry – kwas glikolowy
 • Antybakteryjny – kwas salicylowy, kwas azelainowy
 • Antyoksydacyjny, naprawiający uszkodzenia posłoneczne – kwas ferulowy
 • Rozjaśnienia przebarwień, wyrównania kolorytu skóry – kwas migdałowy, kwas glikolowy
 • Spłycenia zmarszczek – retinol, kwas glikolowy
 • Zahamowania pękania naczyń krwionośnych, redukcja rumienia – kwas azelainowy.

Dostępne metody złuszczania

Pielęgnacja domowa:

        1.Peelingi:

 • Peeling enzymatyczny – enzymy (najczęściej papaina i bromelaina) przyspieszają reakcję rozkładu białka – keratyny, w ciągu kilku minut rozpuszczają obumarły naskórek.
 • Peeling mechaniczny, ziarnisty – peelingi ziarniste z uwagi na obecność składników ścierających, mogą stanowić przyczynę podrażnień i rozwoju bakterii, dlatego podczas ich stosowania bądź ostrożna i rób to łagodnie!
 1. Płyny złuszczające, do stosowania codziennego – preparaty, które z przyjemnością rekomenduję dla swoich pacjentów. Bardziej efektywne od standardowych toników, wygodne w użyciu i przede wszystkim skuteczne. Płyny złuszczające (z kwasem salicylowym, glikolowym, retinolem – niewielkie stężenia) mogą być stosowane dwa razy dziennie, po oczyszczaniu skóry. Regularnie stosowane przynosi efekty w postaci: zwężenia porów skórnych, redukcji zaskórników, zwiększenia napięcia i odżywienia – poprawa cyrkulacji w obrębie skóry twarzy, prewencja przeciwzmarszczkowa.
 2. Szczoteczki soniczne – to stosunkowo nowy sposób złuszczania skóry, jednak odkąd zaczęłam stosować ją (Clarisonic Mia 2) w swojej pielęgnacji widzę same zalety tej metody. Szczoteczka soniczna jest delikatna, dokładna, i pozostawia skórę niezwykle gładką. Szczoteczkę soniczną, w zależności od końcówki możesz używać niemal każdego dnia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki sonicznej – gwarantuję, że nie będziesz załowała!
Pielęgnacja profesjonalna:
 1. Peelingi chemiczne – kwasy – ich działanie jest różne, w zależności od wielkości cząsteczki i pH mogą powodować większe lub mniejsze podrażnienie. Terapia kwasami (obok mezoterapii) to jedna z metod pielęgnacji gabinetowej, które szczególnie polecam dla osób, które oczekują szybkiego i widocznego efektu. Okres jesienny to idealny moment na tego typu zabiegi.
 2. Złuszczanie mechaniczne – mikrodermabrazja, dermabrazja – to alternatywa dla pielęgnacji skóry opornej, np. z problemem blizn potrądzikowych. Bardzo dobry rezultat daje łączenie metod chemicznych i mechanicznych.

Jak wprowadzić złuszczanie do codziennej pielęgnacji?

Wprowadzenie preparatów złuszczających do pielęgnacji może wiązać się z podrażnieniem skóry, stąd niezbędna jest ostrożność i stopniowe dawkowanie produktu. W przypadku wprowadzenia:

 • Płynów złuszczających – rozpocznij od stosowania raz dziennie, trzy – cztery razy w tygodniu, zawsze po oczyszczeniu twarzy płynem myjącym (żelem, pianką); po dwóch tygodniach aplikuj płyn codziennie, jeśli nie zauważysz podrażnień – po trzech tygodniach zacznij stosować produkt dwa razy dziennie.
 • Peelingów enzymatycznych – stanowią świetny element pielęgnacji przed nałożeniem maski, dzięki pozbawieniu skóry warstwy rogowej – zapewniają szybszą migrację składników aktywnych. Peelingi enzymatyczne mogą być stosowane również przy problemie z suchymi skórkami – np. po nadmiernym opalaniu, rozpuszczają naskórek i stymulują skórę do szybszej regeneracji. Stosuj je minimum raz w tygodniu!
 • Kwasów – w zależności od rodzaju skóry i problemów, terapie z użyciem peelingów medycznych ustalane są indywidualnie.

Rekomendowane kosmetyki złuszczające

Produkty służące do pielęgnacji domowej, które samodzielnie przetestowałam i które mogę Tobie zarekomendować to:

 • Paulas Choice Skin Perfecting 2% BHA Lotion Exfoliant;
 • Clinique Clarifying Lotion;
 • La Roche Posay Effaclar – Tonik mikrozłuszczający;
 • Peeling enzymatyczny – Organique Enzymatic Peeling & Herbal;
 • Peeling enzymatyczny – Daily Microfoliant Dermalogica
 • Szczoteczka soniczna – Clarisonic Mia 2.

JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *