Pani Agato, jeśli naskórek odnawia się w czasie 28 dni, to jaki jej sens pielęgnacji skóry? Czy warto wykonywać zabiegi kosmetologiczne i inwestować w kosmetyki do pielęgnacji domowej? – zapytała mnie ostatnio jedna z pacjentek gabinetu. To ważne pytanie. Postanowiłam się do niego odnieść, tutaj na blogu i kanale YT.
To prawda – czas przejścia keratynocytów (komórek warstwy podstawnej naskórka) w korneocyty (komórki warstwy rogowej) wynosi 28 dni, jest to tzw. turn-over naskórka. Owa fizjologia nie ma jednak wpływu na skuteczność pielęgnacji skóry, ponieważ obok naskórka pod pojęciem skóra kryje się skóra właściwa. A to ona, z punktu widzenia starzenia jest miejscem docelowym w pielęgnacji. Produkowane w skórze właściwej białka podporowe – kolagen, elastyna i najbardziej popularny humektant – kwas hialuronowy, odpowiadają za napięcie, gładkość i nawilżenie skóry. Naskórek pełni funkcję ochroną, a celem jego pielęgnacji jest przede wszystkim prewencja przed powstaniem podrażnień i zmian zachodzących w procesie starzenia.
Dlaczego mimo turn over, warto dbać o skórę?
- Regularna pielęgnacja skóry zapewnia ochronę przed podrażnieniami: suchością, ściągnięciem, pieczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem dyskomfortu.
- Stosowanie kosmetyków na dzień, chroni skórę przed rozwojem przebarwień posłonecznych, dzięki czemu koloryt skóry nie zmienia się.
- Wypielęgnowany, miękki i zasobny w składniki odżywcze naskórek, chroni skórę właściwą przed oddziaływaniem ROS (wolnych rodników), co spowalnia procesy starzenia skóry.
- Kondycja naskórka, jako zewnętrznej powierzchni ciała, odpowiada za jego wygląd. Zadbany naskórek zapewnia efekt gładkiej, promiennej i zdrowej skóry.
- I w końcu, promienna i zdrowa skóra podnosi nasze samopoczucie i atrakcyjność, przyczyniając się do budowania dobrostanu.
Wiem, że decyzja o regularnej pielęgnacji zależy tylko od Ciebie. Ja jednak zrobię wszystko, aby przekonać Ciebie do niej i pokazać, w jaki sposób robić to skutecznie. Zapraszam do filmu!
2 Komentarze
Alicja
Mam pytanie jako świeżo upieczony kosmetolog. Gdzie zdobywałaś wiedzę na temat prawidłowej suplementacji? Studia, kursy czy jeszcze coś innego? Gdzie szukać rzetelnych informacji, aby planować razem z pacjentem indywidualną suplementację?
Agata Zejfer
Alicjo,
przez blisko rok pisałam pracę magisterską z zakresu suplementacji. W jej trakcie przyswoiłam bardzo dużo wiedzy teoretycznej – artykuły, badania, literatura. Później wiedzę tę zaimplementowałam do praktyki i przez ostatnie 4 lata doświadczałam efektów suplementacji w gabinecie. Jeśli jesteś zainteresowana zgłębieniem dziedziny, którą tworzę – Kosmetologii Interdyscyplinarnej, gdzie duże znaczenie ma diagnostyka i suplementacja, zapraszam na moje szkolenia. Pełną ofertę znajdziesz na stronie: kosmetologiawpolsce.pl
Pozdrawiam ciepło!