Jakich umiejętności potrzebuje kosmetolog?

kosmetologia
Still life with a cup of herbal tea, a bouquet of wildflowers, a book and a knitted element.
10 kwi 2023
10 kwi 2023

O holistycznym podejściu do rozwiązywania problemów skórnych mówi i pisze się coraz więcej. Wiemy, że aby pracować skutecznie potrzebujemy szerokiej wiedzy, która łączy kosmetologię z medycyną funkcjonalną (nauką skoncentrowaną wokół zachowania zdrowia człowieka) oraz chemią kosmetyczną, niezbędną do samodzielnego tworzenia protokołów zabiegowych. Mimo tak wielu dziedzin, kosmetolodzy, którzy na codzień pracują/chcą pracować z pacjentami w gabinecie, powinni rozwijać w sobie dodatkowe cechy i umiejętności.

 

Dlaczego ten temat wydał mi się ważny? Wielu kosmetologów o rozwoju myśli jedynie kategorii zdobywania nowych umiejętności twardych. Szuka nowych produktów, procedur zabiegowych, poszerza swoją wiedzę. Zdarza nam się zapomnieć, że w pracy z drugim człowiekiem liczą się umiejętności interpersonalne oraz, że prowadząc gabinet, jesteśmy przedsiębiorcami, a to również powinno motywować nas do poszerzania zainteresowań. Mam nadzieję, że ten wpis będzie dobrym pretekstem do zatrzymania się, refleksji i szczerych odpowiedzi na pytania: co oznacza dla mnie rozwój? czemu powinnam poświęcić więcej czasu? jak być jeszcze lepszym kosmetologiem? 

 

  1. Wnikliwość i umiejętność krytycznego myślenia. Łatwy i szybki dostęp do wiedzy przyniósł tyle samo dobrego, co złego. Dzisiaj nie mamy problemu z brakiem informacji, jest ich nadmiar i dlatego tym bardziej zachęcam do rozwijania w sobie analitycznego i krytycznego myślenia. Jeśli znamy podstawy anatomii, fizjologii, biochemii i chemii kosmetycznej to możemy sami odpowiedzieć na pytania: jakie rodzaje produktów zastosować w terapii? z czym je łączyć? czego unikać? Odkąd tylko stałam się instruktorem, zachęcam kosmetologów do takiej postawy. Nie musicie odtwarzać zaleceń, protokołów zabiegowych 1:1. Jeśli zrozumiecie, jaki proces toczy się w skórze i poznacie działanie składników, będziecie w stanie samodzielnie ułożyć procedurę. Podobnie z diagnostyką laboratoryjną, czy suplementacją. Wnikliwy kosmetolog będzie formułował takie pytania do pacjenta, które pozwolą na odnalezienie/nazwanie punktów zapalnych w organizmie i dalej pokieruje go na odpowiednie badania, będące podstawą do wyznaczenia kolejnych kroków terapii.
  2. Sumienność. W pracy ze skórą znaczenie mają niuanse – zaburzona bariera często współwystępuje z rumieniem, a przebarwienia ze stanami zapalnymi. Czasami produkt należy zaaplikować na całą twarz, czasami jedynie miejscowo, zastosować jedną lub dwie warstwy, wybrać kosmetyk z większym lub mniejszym stężeniem, ponowić badania i dokładnie przyjrzeć się wynikom. Dokładność i sumienność pomagają nam osiągnąć lepsze efekty w pracy.
  3. Samoświadomość. Samoświadomość sprawiła, że dzisiaj pracuję kompleksowo, holistycznie. Łączę kosmetologię z psychologia, prowadzę gabinet, szkolę kosmetologów, piszę książki. Poznając siebie i pochylając się nad swoimi potrzebami, zaczynamy tworzyć otoczenia, które jest przedłużeniem nas samych. Nie musimy wtedy ani udawać, grać, ani podporządkowywać się stereotypom. Jesteśmy w pełni sobą, a jednocześnie pracujemy nad doskonaleniem tego, co dla nas ważne. W tym miejscu warto dodać, że kosmetolog, który wybiera swój zawód głównie z powodów finansowych, może w stosunkowo krótkim czasie od rozpoczęcia praktyki doświadczyć objawów wypalenia zawodowego (m.in. apatia, niechęć do pracy, chroniczne zmęczenie).
  4. Empatia i uważność. Dobry kosmetolog to kosmetolog empatyczny i uważny, taki, który potrafi nazwać potrzeby swoje (samoświadomość) i swoich podopiecznych. Uważność kosmetologa może wyrażać się jako zainteresowanie, otwartość i zrozumienie motywacji oraz oczekiwań podopiecznego. Gdy zmieniamy sposób komunikacji, łatwiej jest nam dotrzeć do pacjenta i wpłynąć na jego zachowanie.
  5. Poczucie estetyki. W pracy kosmetologa jest wiele obszarów, w których przydaje się poczucie estetyki, począwszy od aranżacji gabinetu, przez oprawę wizualną strony internetowej, mediów społecznościowych aż po umiejetność dostrzegania i podkreślania zalet w wyglądzie drugiego człowieka. Zbyt długi czas piękno kojarzone było z próżnością. Tymczasem poczucie estetyki i dobry gust są niemal tak ważne, jak pozostałe umiejętności. Jeśli chcesz poprawić swój gust zadbaj o częstsze obcowanie ze sztuką, kulturą i literaturą. Tylko tyle i aż tyle.
  6. Przedsiębiorczość. Prowadząc gabinet kosmetologiczny stajemy się przedsiębiorcami. Na porządku dziennym są więc tematy takie jak: przychody, koszty stałe, inwestycje, marketing. Zamiast zamiatać ten temat pod dywan, lub odkładać go na później, warto zagospodarować czas i przyjrzeć się wszystkim kwestiom związanym z posiadaniem firmy. Liczby, statystyki i podsumowania oraz cele pomagają nam zbudować bezpieczeństwo Jeśli mamy poduszkę finansową i plan B, łatwiej jest nam skupić się na codziennej pracy i rozwoju.
Jestem ciekawa, czy dodałybyście coś jeszcze do tej listy? Jaką umiejetność/cechę uważacie za szczególnie cenną w zawodzie kosmetologa?

1 Komentarz

  • Marta

    Pięknie napisane. Bardzo wartościowy tekst. Jest Pani inspiracją💚💚💚

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *