Jelita a skóra

kosmetologia
23
26 lis 2017
26 lis 2017

Kosmetologia interdyscyplinarna i medycyna funkcjonalna coraz mocniej stanowią przedmiot moich zainteresowań. Uwierz mi, nie ma dnia, w którym nie przeznaczyłabym chwili na edukację i pogłębianie wiedzy. Z roku na rok świadomość i moje podejście do kosmetologii ewoluuje, choć nadal priorytetem są te same wartości: bezpieczeństwo, skuteczność i wysoka jakość usług. Ostatnie miesiące to czas, w którym zdobywałam kompetencje z zakresu medycyny funkcjonalnej, w tym dysbiozy jelitowej i jej wpływu na kondycję skóry i włosów. I dziś tą wiedzą dzielę się z Tobą, mając nadzieję, że tak jak ja z czasem będziesz w stanie coraz szczerzej spojrzeć na problemy dermatologiczno-trychologiczne, traktując je jako objaw problemów zdrowotnych, lub zespołu zaburzeń metabolicznych. I koniec końców, utwierdzisz się w tym, że kosmetyki to tylko wierzchołek góry lodowej, a zdrowa skóra zaczyna się wewnętrz organizmu.

Jelita a skóra

Jelita, ich stanu nie przyglądamy się zbyt często. Nauczyliśmy się traktować temat problemów gastrycznych bardzo powierzchownie. Problemy z biegunkami, wzdęciami, niestrawnością łagodzimy środkami parafarmaceutycznymi. Z kolei wyniki świadczące o braku przyswajalności przypisujemy słabej jakości preparatom (szczególnie popularne zaburzenia wchłaniania żelaza). Coraz większą grupę moich pacjentów stanowią również osoby z przewlekłymi biegunkami, u których leczenie skupiało się na przyjmowaniu kolejnych antybiotyków. Temat sprawnie funkcjonujących jelit i znaczenia flory bakteryjnej u pacjentów wciąż jest mało popularny. Gdy tymczasem właśnie od jelit należało by zacząć niejedną kurację związaną z problemami takimi jak trądzik czy przewlekłe wypadanie włosów! Dlaczego? Jelita spełniają kluczowe dla zdrowia organizmu funkcje:

  • Odpowiadają za procesy rozkładu i wchłaniania składników odżywczych
  • Chronią organizm przed wnikaniem patogenów do jego wnętrza
  • Produkują witaminy z grupy B i K, a pośrednio – witaminę D (przyswajalnie cholesterolu)
  • Produkują biotynę (!)
  • Modulują funkcje układu odpornościowego
  • Rozkładają toksyny
  • Wytwarzają hormony i neuroprzekaźniki, w tym istotną dla samopoczucia serotoninę.

A teraz skóra. Czy pamiętasz jak pisałam o kompleksowej terapii jako podstawie zdrowej skóry (jeśli nie, cofnij się tutaj)? Wiemy przecież, że pod jej powierzchnią w każdej sekundzie zachodzą różnorodne procesy, które podyktowane są nie tylko jej fizjologią (synteza GAG, białek podporowych, proliferacja naskórka), ale również obecnymi w układzie krwionośnym składnikami. A to właśnie jelita mają największy wpływ na to, co znajdzie się w owych naczyniach krwionośnych!  Objawami dysfunkcji jelit w kontekście skóry i włosów są:

  • Trądzik, szczególnie postać trądziku dorosłych (tak, trądzik to nie tylko hormony!)
  • AZS i łuszczyca
  • Łojotok
  • Przewlekłe wypadanie włosów
  • Problemy ze skórą głowy, łuska, hiperkeratynizacja, nadwrażliwość.

W kontekście sprawnie funkcjonujących, zdrowych jelit najważniejsze są dwa czynniki: flora jelitowa (kolonizacja bakteryjna) i przepuszczalność jelit.

Flora bakteryjna jelit

Flora bakteryjna jelit waży około 2 kilogramów, zasiedla ją niemal 100 bilionów bakterii. Bakterie mogą pełnić korzystne funkcje (opisane powyżej) lub zaburzać procesy wchłaniania, syntezy witamin czy prowadzić do przedostawania się endotoksyn (w tym neurotoksyn) do układu krwionośnego, powodując tym samym choroby i stany zapalne. Na wpływ flory bakteryjnej jelit mają:

  • Czynniki genetyczne
  • Styl życia (stres, alkohol, miejsce zamieszkania, przyjmowane leki, podróże)
  • Dieta
  • Przyjmowane w ciagu życia antybiotyki, leki
  • Okres karmienia piersią i sposób porodu (kształtowanie flory jelitowej rozpoczyna się od okresu niemowlęcego)
  • Probiotykoterapia i prebiotyki.

Przepuszczalność jelit

Drugim czynnikiem warunkującym zdrowie jelit jest ich szczelność. W naturalnych warunkach połączenia między enterocytami (komórkami jelita) są ścisłe, co zapobiega wnikaniu alergenów i toksyn do wnętrza organizmu. Niestety, czynniki takie jak tryb życia, przyjmowane leki, przewlekły stres prowadza do uszkodzenia szczelności jelit i przedostawania się patogenów do wnętrza organizmu, w którym dochodzi do produkcji przeciwciał i ponownie, wytworzenia stanu zapalnego!

Diagnostyka jelit i celowana probiotykoterapia

Gdy przyczyną Twoich problemów deramtologiczno-trychologicznych są dysbioza jelitowa lub problemy z przepuszczalnością, to żadne środki kosmetyczne nie wyleczą ani skóry ani wypadania włosów. Takie działanie, kosmetyczne, zewnętrzne jest jedynie działaniem objawowym! Przekonałeś/aś się, że ja tak nie działam. Wierzę, że Ty też nie chcesz.  Fakt, diagnostyka flory bakteryjnej i szczelności jelit nie są popularne. Na szczęście w Polsce funkcjonuje kilka placówek wyspecjalizowanych w tego typu badaniach. Aby ułatwić pacjentom diagnostykę, podjęłam współpracę z jednym z nich i od niedawana diagnozę flory jelitowej i szereg innych parametrów możesz zbadać w gabinecie.  Badanie flory jelitowe umożliwia nie tylko ocenę przepuszczalności i dysbiozy jelitowej, ale również zawiera indywidualny program probiotykoterapii.

Naturalne wsparcie jelit

Probiotykoterapia jest podstawą do osiągnięcia sprawności i zdrowia jelit. Dobrej jakości probiotyki zawierają miliardy, przebadanych i różnorodnych szczepów bakteryjnych. A każde z nich spełnia zupełnie inną funkcję. Probiotykoterapia powinna trwać minimum pół roku, przyjmowanie probiotyków jedynie podczas antybiotykoterapii to zupełne nieporozumienie. Flora jelitowa potrzebuje przynajmniej kilku miesięcy na powrót do swojej formy przed wprowadzeniem antybiotyku. Po zakończonej probiotykoterapii warto swoją dietę wzbogacić w produkty, które stanowią pożywkę dla bakterii i utrzymują ich ilość na odpowiednim poziomie. Naturalnymi prebiotykami są:

  • Cykoria
  • Karczoch
  • Błonnik witalny
  • Zielone banany
  • Kiszonki
  • Topinambur
  • Cebula, czosnek.

Powyższe informacje to tylko część z tego, co chciałabym Tobie przekazać. Diagnostyka problemów skóry i medycyna funkcjonalna to niezwykle obszerna i pochłaniająca dziedzina. Dla mnie jednak, warta jest ona każdej chwili. Dlaczego? Pracując z pacjentami przekonałam się, że jedynie kompleksowe podejście, oparte na rzetelnej diagnostyce, badaniach, uzupełnianiu niedoborów i zabiegom opartych na wysokiej jakości składnikom aktywnych, przynosi widoczne i satysfakcjonujące efekty. Warto!


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *