Jesienna pielęgnacja skóry

kosmetologia
41
06 wrz 2016
06 wrz 2016

Wakacje dobiegły końca. Jeśli tak jak ja nie przepadasz za wysokimi temperaturami, to właśnie kolejna pora roku – jesień, może przynieść Tobie prawdziwy odpoczynek. I to nie tylko ze względu na wytchnienie od upałów. Wrzesień i kolejne miesiące otwierają przed nami pełen repertuar zabiegów pielęgnacyjnych. Niższe temperatury i słabsze promieniowanie UV pozwalają na wykonywanie niemal wszystkich procedur kosmetologicznych, a także na włączenie intensywnej pielęgnacji domowej. Długo odkładane kosmetyki z retinolem, kwasami AHA, BHA właśnie teraz mają swoje pięć minut. Uwierz mi, nie ma lepszego czasu na podjęcie intensywnej walki z problemami skórnymi.

Wróćmy na chwilę jeszcze do miesięcy letnich. Przyznasz, to nie był najlepszy okres dla Twojej skóry. Zbawienne dla samopoczucia słońce, ma negatywne skutki dla skóry. W kosmetologii istnieje specjalny termin określający zmiany jakie zachodzą pod wpływem słońca – fotostarzenie. Starzeniu się skóry pod wpływem UV przypisuje się 80% całkowitego starzenia, a jego skutki diametralnie zmieniają wygląd skóry.

Skutki fotostarzenia

Skutkami fotostarzenia są:

  • Przebarwienia. Ciemniejsze, odgrodzone od reszty skóry, plamy to zasługa promieniowania UV, które wyzwala proces melanogenezy – produkcji barwnika.
  • Zanik włókien kolagenu i elastyny. Czy wiesz, że kolagen stanowi aż 70% suchej masy skóry? Odgrywa od ogromną role w starzeniu się skóry, stąd popularność kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowych bazujących na kolagenie (nie miej jednak złudzeń, kolagen podany zewnętrznie, a nawet wewnętrznie nie zmieni napięcia Twojej skóry, więcej o tym zjawisku pisałam tutaj). Skutkiem promieniowania UV jest wyzwalanie wolnych rodników, które aktywują MMP (metaloproteinazy – enzymy rozkładające kolagen), co jest przyczyną zmiany napięcia skóry i powstania zmarszczek. Co istotne, zmarszczki powstałe na skutek UV są głębsze niż te związane ze starzeniem fizjologicznym.
  • Rumień. Wysokie temperatury przyspieszają krążenie krwi, a to może być przyczyną rozszerzonych naczyń krwionośnych. Po lecie na twarzy przybywa rozszerzonych (potocznie mówiąc pękniętych) naczynek.
  • Suchość skóry. Przyspieszone odparowywanie wody (pocenie się) jest przyczyną spadku nawilżenia, skóra staje się szorstka i bardziej podatna na uszkodzenia. Suchość i łuszczenie się skóry może być spowodowane również zwiększeniem ilości komórek warstwy rogowej – pod wpływem UV dochodzi do zmian proporcji komórek w warstwach naskórka.

Jak widzisz, intensywne promieniowanie ultrafioletowe, wysokie temperatury i suchość powietrza stanowią niszczącą mieszankę dla Twojej skóry. Jeśli zależy Tobie na zachowaniu młodo i zdrowo wyglądającej skóry, jesienią zainwestuj swój czas w intensywną pielęgnację i nie dopuść by słońce na stałe zmieniło wygląd Twojej skóry.

Jesienna pielęgnacja skóry 

Jesienna pielegnacja skóry powinna obejmować przede wszystkim:

  • Redukcję przebarwień – m.in. poprzez blokowanie enzymu tyrozynazy, niezbędnej dla powstania melaniny lub poprzez hamowanie uwalniania barwnika do keratynocytów (hamowanie reakcji nieenzymatycznej)
  • Regenerację fibroblastów – poprzez dostarczenie substancji aktywnych dla komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny.
  • Hamowanie metaloproteinaz – blokowanie enzymów rozkładających włókna kolagenu i elastyny.
  • Odbudowę płaszcza hydrolipidowego – mieszanka składników hydrofilowych (mocznik) i hydrofobowych (sterole) budują płaszcz, którego głównym zadaniem jest blokowanie ucieczki wody ze skóry. Wzmacniając płaszcz hydrolipidowy przyczyniasz się do lepszego nawilżenia skóry, które powinno stanowić podstawowy cel pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Więcej o nawilżeniu znajdziesz tutaj.
  • Regenerację GAG – glikozaminoglkany stanowią budulec skóry właściwej, z uwagi na swoje higroskopije właściwości wiążą wodę i obok kolagenu i elastyny, odpowiadają za napięcie skóry. Głównymi przedstawicielami GAG są: kwas hialuronowy, siarczan dermatanu, siarczan chondroityny.

Skutki słonecznego lata widoczne są jeszcze wiele miesięcy po jego zakończeniu, bywają również zmiany, jak np. przebarwienia posłoneczne, których bez pomocy specjalistycznych zabiegów, nie da się usunąć. Profesjonalna pielęgnacja kosmetologiczna stanowi antidotum dla trudnych do usunięcia zmian.

Zabiegi kosmetologiczne na okres jesienny

Jak żadna inna pora roku, jesień to czas, w którym bezpiecznie w gabinecie kosmetologicznym możesz wykonać większość procedur zabiegowych. Swoim pacjentom w tym okresie proponuję:

  • Peelingi medyczne – różnorodność peelingów medycznych – kwasy AHA, BHA, PHA – stanowi doskonałe rozwiązanie dla cer borykających się z problemami: suchości skóry, zmarszczek, utraty napięcia, przebarwień. Odpowiednio, indywidualnie dobrane peelingi medyczne kondycjonują skórę poprzez hamowanie stanów zapalnych (także tych związanych ze starzeniem skóry), przyspieszenie odnowy naskórka, dostarczanie substancji odbudowujących (kwasy PHA). Terapia peelingami medycznymi najczęściej obejmuje sześć zabiegów, w odstępie 10-14 dni. Dla utrzymania wypracowanych efektów, niezbędna jest pielęgnacja domowa.
  • Zabiegi z retinolem – to jedna z ulubionych pozycji pacjentów w moim gabinecie. Retinol, który w zabiegach występuje razem z witaminą C przynosi szybie i długotrwałe rezultaty. Retinol przyspiesza odnowę komórkową, normalizuje proces keratynizacji,. Wskutek poprawy struktury warstw naskórka dochodzi do wzmocnienia funkcji ochronnej skóry i zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody – TEWL. Więcej o  wpływie retinolu przeczytasz tutaj.
  • Mezoterapia igłowa – działanie mezoterapii igłowej uzależnione jest od koncentratu wykorzystywanego podczas zabiegu. Prawdą jest, że mezoterapia igłowa to zabieg, który z uwagi na formę podania preparatu, najbardziej wysyca skórę substancjami aktywnymi. Zabieg polega na iniekcyjnym podawaniu małych ilości gotowych mieszanek substancji aktywnych w określonych obszarach twarzy, szyi, dekoltu. Mezoterapia igłowa jest wskazana dla pacjentów, u których widoczne są pierwsze oznaki starzenia.
  • Mezoterapia mikroigłowa – zabieg wykonywany jest  przy użyciu specjalistycznego urządzenia, Derma Fusion Pen. Celowe uszkodzenie naskórka i głębszych warstw skóry prowadzi do uwolnienia czynników wzrostu, i przyspieszonego namnażania komórek. Zabiegi mezoterapii mikroigłowej wskazane są dla skór z widocznymi zmarszczkami, bliznami potrądzikowymi i rozszerzonymi porami.

Składniki aktywne w kosmetykach

Składniki aktywne, które powinny znaleźć się w kosmetykach na okres jesienny to:

  • Witamina C – jedna z najsilniejszych substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Wyłapuje i neutralizuje wolne rodniki przyczyniając się do regeneracji skóry. Wybierając kosmetyk z witaminą C zwróć uwagę na sposób przenikania witaminy C. Z uwagi na jej hydrofilowość, witamina C powinna być zamknięta w liposomach. Więcej o witaminie C i jej działaniu na skórę napisałam tutaj.
  • Tokoferol, aktywna postać witaminy E. Podobnie jak witamina C jest silnym antyoksydantem. Badania wykazały, że stosowanie witaminy E obniża ilość komórek uszkodzonych pod wpływem UV oraz hamuje fotokarcynogenezę (proces prowadzący do powstania zmian nowotworowych).
  • Retinol – pochodna witaminy A o szerokim spektrum działania, przyspieszając odnowę naskórka wpływa na zmniejszenie ilości zmarszczek i spłycenie blizn potrądzikowych. Redukuje stany zapalne, rozjaśnia skórę poprzez przyspieszenie złuszczania. Więcej o retinolu znajdziesz tutaj.
  • Kwas glikolowy – wyekstrahowany z trzciny cukrowej. Kwas glikolowy stymuluje proces odnowy naskórka, wpływa na równomierne rozmieszczenie melaniny w skórze, ujednolicając jej koloryt. W skórze właściwej zwiększa syntezę GAG i włókien kolagenu.
  • Kwas laktobionowy – pozyskiwany z mleka. Kwas laktobionowy jest silnym antyoksydantem, hamuje działanie MMP, przyczyniając się do spłycania zmarszczek, poprawy napięcia, rozjaśniania kolorytu. Wykazuje silne działanie nawilżające, wiążąc wodę sprawia, że skóra staje się miękka i bardziej elastyczna.
  • Glukonolakton – naturalnie występuje w młodej skórze, zanika wraz z wiekiem. Jest dobrze tolerowany przez każdy rodzaj skóry, również wrażliwe. Swoje właściwości przeciwstarzeniowe zawdzięcza hamowaniu enzymu elastazy. A dzięki swoim właściwością higroskopijnym, przyczynia się do utrzymania nawilżenia.

Wyżej wymienione zabiegi i składniki aktywne należą do najbardziej skutecznych w kosmetologii, jeśli długo przekładałaś/eś wizytę w gabinecie i włączenie profesjonalnej, zaawansowanej pielęgnacji, to właśnie teraz jest na to idealny moment. Naszym celem jest wyglądać i czuć się ze sobą dobrze, zróbmy zatem wszystko, aby tak było.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *