Karboksyterapia – naturalna stymulacja skóry

kosmetologia
Kosmetologia
26 kwi 2016
26 kwi 2016

W kosmetologii profesjonalnej regularnie ma miejsce premiera nowych urządzeń. To dziedzina, która jak żadna inna rozwija się w niesamowitym tempie. Różnorodność zabiegów kosmetologicznych sprawia, że coraz trudniej jest zdecydować się na konkretny zabieg – przecież każdy z gabinetów obiecuje, że to właśnie jego oferta jest najbardziej skuteczna. Ale czy faktycznie i czy zawsze tak właśnie jest?

Pacjenci, którzy mnie znają, doskonale wiedzą, że jestem zwolenniczką wykorzystywania naturalnych mechanizmów regenerujących skórę. Jeśli tylko jesteśmy w stanie – zamiast stymulacji skóry poprzez wprowadzania chemicznych składników lub wypełniaczy – warto jest doprowadzić do samoodnowy skóry, której właściwości regenerujące są niezwykle silne. Ten sposób – samodzielnej regeneracji skóry – wykorzystuje nowa metoda w kosmetologii (a w medycynie obecna już od kilkudziesięciu lat) – karboksyterapia.

Karboksyterapia 

Karboksyterapia to zabieg polegający na śródskórnym, precyzyjnym podaniu dwutlenku węgla. Infuzja CO2 powoduje zwiększony przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych do obszaru poddanego leczeniu, jednocześnie poprawia mikrokrążenie tkanki i sprzyja odnowie komórkowej. Podanie CO2 miejscowo obniża pH leczonego obszaru, organizm rozpoznaje to jako zagrożenie i dostarcza do tego miejsca większe ilości niezbędnego dla regeneracji komórek – tlenu. A zatem zamiast wprowadzać tlen (jak w przypadku oksybrazji), stymulujemy organizm do samodzielnego dostarczania i uwalniania tlenu w miejscu, które poddajemy zabiegowi. Pacjent już w tym momencie powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, co działa, a co nie.

Dwutlenek węgla jest naturalnie występującym gazem w naszym organizmie i stale reguluje przepływ krwi. Kiedy wzrasta jego stężenie dochodzi do kaskady reakcji, która przebiega w następujący sposób:

 1. Pierwszy etap: podanie CO2 powoduje natychmiastowy efekt w postaci rozszerzenia naczyń krwionośnych i wzrost przepływu krwi (na skórze pojawia się rumień);
 2. Drugi etap: w bardzo szybki sposób dochodzi do uwalniania atomów tlenu z białka obecnego we krwi – hemoglobiny;
 3. Trzeci etap: w miejsce tlenu do hemoglobiny zostaje przyłączony nadmiar dwutlenku węgla. Za rozkład CO2 odpowiada anhydraza węglanowa.

Wskazania do karboksyterapii

 1. Cienie pod oczami

Podstawą przed rozpoczęciem zabiegów na okolicę oczu jest dokładny wywiad i wykluczenie innych czynników, które mogą mieć wpływ na problem cieni pod oczami – stąd zawsze badania laboratoryjne będą kluczem do ustalenia skutecznego sposobu postępowania. Najczęściej jednak przyczyną cieni pod oczami jest miejscowy problem z mikrokrążeniem, kapilary stale pozostają rozszerzone. Karboksyterapia to jedna z przełomowych metod w leczeniu cieniu pod oczami. Podanie CO2 wpływa na przyspieszone dostawy tlenu, co poprawia metabolizm komórek, a zalegająca krew zostaje usunięta. Jednocześnie zachodzi proces powstawania nowych naczyń krwionośnych. Skóra pod oczami nabiera zdrowego koloru, a spojrzenie zostaje odmłodzone. W zabiegach na okolicę oczu wskazana jest seria 8-10 zabiegów.

 1. Wypadanie włosów

Karboksyterapia to obok mezoterapii igłowej najbardziej skuteczna metoda wykorzystywana w leczeniu wypadania włosów. Miejscowe przekrwienie, sprawia, że naczynia krwionośne skóry głowy pozostają zaopatrzone w składniki odżywcze, które są niezbędne w procesie powstawania mieszka włosowego i budowania włosa. Najbardziej efektywne zabiegi obserwujemy przy terapii kompleksowej – pielęgnacja domowa specjalistycznymi preparatami trychologicznymi, suplementacja, mezoterapia  igłowa i karboksyterapia. Przy czym zabiegi karboksyterapii wykonywane powinny być w odstępie nie dłuższym niż 14 dni. Minimalna ilość zabiegów dla efektu oscyluje w granicach: 6-8.

 1. Blizny/rozstępy

Blizny i rozstępy to nic innego jak nieregularnie rozłożone włókna kolagenu. Dostarczenie w leczony obszar CO2 prowadzi do odżywienia komórek – fibroblastów, które zaczynają produkować większe ilości kolagenu dla uzupełnienia ubytków skóry. Jednocześnie ciśnienie pod którym podawany jest dwutlenek węgla i nakłucia sprzyjają rozłożeniu nieregularnych włókien kolagenu. Eliminacja blizn i rozstępów jest trwała. Ilość zabiegów i częstotliwość ustalana jest  indywidualne.

 1. Cellulit/nadmiar tkanki tłuszczowej

Ciśnienie pod którym podawany jest gaz prowadzi do stymulacji baroreceptorów, co powoduje uwalnianie histaminy, bradykininy, serotoniny i katecholamin. Mediatory te aktywują receptory beta-adrenergiczne i cAMP w komórce, a to prowadzi do lipolizy (śmierci adpiocytów – komórek tłuszczowych).  Duże znaczenie dla redukcji cellulitu ma również poprawa mikrokrążenia, którego zaburzenia są jedną z przyczyn cellulitu. Tkanka tłuszczowa w stosunkowo krótkim czasie zostaje zredukowana, szczególnie w obszarach problematycznych takich jak brzuch, uda, pośladki.

Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu, seria zabiegów dla efektu terapeutycznego: 8-12.

 1. Rozszerzone naczynia krwionośne/rumień

Zabiegi karboksyterapii bardzo dobrze sprawdzają się przy problemach z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i przetrwałym rumieniem, którego doświadcza coraz większa ilość pacjentów. Regularne (!) dostarczanie do skóry dwutlenku węgla wyzwala proces angiogenezy (powstawania nowych naczyń krwionośnych). A im więcej w naszej skórze jest naczyń krwionośnych, tym krążąca krew rozkłada się proporcjonalnie, nie dochodzi do miejscowego przekrwienia. Niezbędnym elementem w terapii rozszerzonych naczyń krwionośnych, dla najlepszych efektów jest komponowanie karboksyterapii z zabiegami uszczelniającymi naczynia krwionośne. Ilość zabiegów i częstotliwość ustalana jest  indywidualne.

Przeciwwskazania do zabieg karboksyterapii

 • Ciąża i okres laktacji
 • Ciężka niewydolność serca
 • Niewydolność oddechowa
 • Niewydolność nerek
 • Zapalenie żył
 • Zakażenia skóry – grzybicze, wirusowe (w tym aktywna opryszczka), bakteryjne
 • Choroby nowotworowe
 • Leczenie antybiotykami
 • Skłonność do keloidów
 • Jaskra
 • Hemofilia
 • Przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne.

Co czujesz w trakcie zabiegu?

W zależności od miejsca poddanego leczeniu, odczucia  mogą być różne. Najczęstszymi są: uczucie miejscowe rozpieranie, ciężkość skóry spowodowana faktem, że gaz CO2 jest cięższy niż obecny w tkankach tlen, pieczenie, uczucie gorąca. Nieprzyjemne dolegliwości ustają po kilku minutach od podania dwutlenku węgla.

Jak wygląda postępowanie po zabiegu?

Postępowanie po zabiegu zależy od miejsca, na którym wykonywany był zabieg. Najczęściej jednak postępowanie pozabiegowe ogranicza się do wstrzymania się od aktywności fizycznej, sauny do 12 godzin po zabiegu. Nie należy również pocierać miejsca, w które został podany CO2.

Czy zabiegi karboksyterapii mogą być łączone z innymi zabiegami kosmetologicznymi?

Synergia w zabiegach pielęgnacyjnych daje najbardziej satysfakcjonujące efekty, stąd zabiegi karboksyterapii do osiągnięcia najlepszych rezultatów powinno wykonywać się po uprzednim przygotowaniu skóry – np. za pomocą peelingów medycznych, lub na zmianę z zabiegami mezoterapii igłowej.

Niezależnie od rodzaju zabiegu, na który chcemy się zdecydować bezpieczeństwo wykonywanych usług zawsze powinno być podstawą w decyzji o terapii kosmetologicznej. Nawet najbardziej nowoczesna technologia w kosmetologii, przy braku odpowiednich kompetencji i wiedzy może być powodem poważnych i trudnych do usunięcia zmian skórnych. Dlatego pacjenci powinni zwracać uwagę przede wszystkim na umiejętności kosmetologa i wiedzę. Odpowiednia klasyfikacja pacjenta, ustalenie planu terapii i indywidualny dobór parametrów zabiegowych jest podstawą dla osiągnięcia najlepszych efektów.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

2 Komentarze

 • Aga

  Nie zgodzę się, że oxybrazja nie jest skuteczna. Przecież to dwa różne zabiegi- peeling powierzchniowy i iniekcja srodskorna…

  • Agata Zejfer

   Dziękuję za Twój komentarz.
   Oksybrazję bardzo często reklamuje się jako zabieg dotleniający – a jak opisałam ciężko taki efekt uzyskać jedynie poprzez stymulację zewnętrzną.
   Z kolei zabieg złuszczania za pomocą oksybrazji – miałam wykonywany na sobie kilkakrotnie, i żaden z nich nie wykazał wysokiej skuteczności – sądzę, że w kwestii złuszczania zdecydowanie lepsze rezultaty przyniosą chociażby peelingi medyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *