Niezbędnik Twojej kosmetyczki

kosmetologia
43
15 sie 2016
15 sie 2016

Skompletowanie idealnego wyposażenia kosmetyczki może być wyzwaniem, zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę ze świadomą i efektowną pielęgnacją. Podobnie jednak, jak w przypadku garderoby, również tutaj istnieją pewne zasady i tak zwane produkty must have, które bez względu na porę roku, powinny znajdować się w Twojej toaletce. I choć niektóre z poniżej wymienionych kosmetyków, dobieramy pod aktualne potrzeby naszej skóry (jak na przykład krem czy serum) to warto jednak mieć świadomość, że oba z nich pełnią uzasadnioną rolę i powinny znajdować się na wyposażeniu Twojej kosmetyczki.

Zaczynamy!

  • Płyn micelarny – micele to drobne cząsteczki tłuszczu, w płynie micelarnym zostałe one rozproszone w wodzie, dzięki czemu, w przeciwieństwie do mleczka kosmetycznego, produkt po użyciu, nie pozostawia lepiej warstwy na powierzchni skóry. Micele doskonale łączą się z zanieczyszczeniami na skórze – sebum, produktami kosmetycznymi, zanieczyszczeniami ze środowiska. To punkt obowiązkowy w porannej pielęgnacji Twojej cery!
  • Olejek myjący – metoda zmywania makijażu za pomocą olei na stałe wpisała się w aktualne trendy. Kto raz spróbował usuwać makijaż za pomocą olejku, ten już nigdy nie wróci do innego sposobu demakijażu. Kluczem sukcesu olejków są ich doskonałe zdolności rozpuszczania zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do innych płynów czy mleczek do demakijażu, olejek aplikujemy bezpośrednio na skórę – kolistymi ruchami rozprowadzamy produkt, łączymy z wodą i zmywamy! To prosty i przyjemny rytuał. Na rynku jest wiele tego rodzajów kosmetyków, moi ulubieńcy to Precleanse Dermalogica i Take The Day Off Clinique.
  • Żel myjący – oczyszczający produkt do połączenia z wodą. Jeśli Twoja skóra nie przetłuszcza się nadmiernie, stosuj go raz dziennie – wieczorem. Kluczowe znaczenie ma sposób oczyszczania, aby mieć pewność, że na powierzchni Twojej skóry nie zalegają zanieczyszczenia, powinnaś masować ją przez 3-5 minut, w innym wypadku mimo doskonałego produktu, nie usuniesz wszyskich zanieczyszczeń.
  • Woda termalna – pisałam o niej już wiele razy, a w tym roku zużyłam już conajmniej pięć jej opakowań. Woda termalna doskonale łagodzi podrażnienia skóry, odświeża ją i jest niezastąpiona w okresie letnim! Stosuj ją dwa razy dziennie, po oczyszczaniu skóry, a szybko przekonasz się, że nie będziesz mógł/mogła się z nią rozstać.
  • Płyn złuszczający – obok peelingu, to drugi kosmetyk, który odpowiada za usuwanie obumarłych komórek. Regularne stosowanie płynów złuszczających zapewni gładkość Twojej skórze, a dodatkowo, w zależności od kwasu, na którym oparty jest produkt, zyskasz działanie kondycjonujące – przeciwzmarszczkowe, antybakteryjne czy redukujące rumień. Grunt to odpowiedni wybór płynu! Więcej informacji o złuszczaniu znajdziesz tutaj.
  • Serum – pielęgnacja skóry powinna obejmować dwa obszary – naskórek i skórę właściwą. Serum to kosmetyk, który oddziaływuje na poziomie skóry właściwej. W zależności od składu kosmetyku, serum może stymulować fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, redukować ilość metaloproteinaz – enzymów rozkładających, czy poprzez czynniki wzrostu zwiększać produkcję i różnicowanie komórek. Serum stosujemy raz dziennie, zawsze na noc.
  • Krem z ochroną SPF – czy wiesz, że ogromną zwolenniczką ochrony przed promieniowaniem UV była Helena Rubinstein? A przecież to osoba, która wykreowała rynek beauty. Z pewnością wiedziała co mówi, bo kilka lat później udowodniono, że promieniowanie UV w największym stopniu wpływa na starzenie się skóry. Wolne rodniki, które są wyzwalane pod jego wpływem działają destrukcyjnie na komórki. Krem z ochroną SPF powinnaś/powinieneś stosować przez cały rok, zawsze wtedy gdy wychodzisz na dłużej niż 30 minut na powietrze.
  • Krem pielęgnujący do twarzy – dobrany powinien zostać przez specjalistę, który rozpozna aktualny stan i potrzeby Twojej skóry. To nieprawda, że stosowanie dwóch kremów – kremu kondycjonującego i kremu z ochroną SPF obciąża skórę, wręcz przeciwnie! Dobrze dobrane kosmetyki, oprócz działania pielegnacyjnego będą tworzyły ochronny płaszcz przed wnikaniem zanieczyszczeń i patogenów do wnętrza naskórka.
  • Krem pod oczy – o pielęgnacji okolic oczu pisałam tutaj. Jeśli zależy Tobie na zdrowym, młodym wyglądzie skóry całej twarzy – krem pod oczy obowiązkowo musi znaleźć się w Twojej kosmetyczce. To jeden z kosmetyków, w który naprawdę warto zainwestować, na szczęście jednak potrafi być on niezwykle wydajny!
  • Peeling – najczęściej, gdy dopytuję pacjentów, czy stosują peelingi, odpowiedź jest twierdząca. Jednak później – po pytaniu o rodzaj, markę, czy częstotliwość aplikacji kosmetyku, okazuje się, że również i tutaj można popełnić wiele błędów. Przede wszystkim peeling musi złuszczać naskórek, niedopuszczalne jest, aby w jego składzie znalazły się pochodne ropy naftowej, składniki, które wygładzają skórę poprzez naniesienie na jej powierzchnię dodatkowej warstwy. Przecież nie o to chodzi! Najbardziej bezpieczne i skuteczne w stosowaniu są peelingi enzymatyczne, pamiętaj jednak, że taki kosmetyk aby był naprawdę skuteczny, powinien być w postaci proszku!
  • Maska pielęgnująca –  nawilżenie, antyoksydacja czy regeneracja – wszystkich tych działań potrzebuje niemal każdy rodzaj cery. Aby dostarczyć skórze te różnorodne korzyści, stosuj maski pielęgnacyjne. Aplikuj je przynajmniej raz w tygodniu, na 15-30 minut, a Twoja skóra na pewno się Tobie odwdzięczy!
  • Maska oczyszczająca – codzienne oczyszczanie nie wystarczy, dla dokładnej absorpcji zanieczyszczeń stosuj raz w tygodniu maskę oczyszczającą. W tej roli doskonale sprawdzają się kosmetyki ze składnikami takimi jak: glinka, błoto morskie, węgiel aktywny. Pamiętaj, by nie dopuścić do zastygnięcia maski na twarzy, aby działała musi być cały czas „mokra” – spryskuj ją wodą termalną!

JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

2 Komentarze

  • Patrycja

    Witam, bardzo podoba mi się twój blog, tylko np: w tym poście mogłabyś podać jakieś przykłady kosmetyków tańszych i droższych, które będą dobre według ciebie, bo na pewno się na tym znasz. Ja dopiero zacznę kosmetologie od października, a chciałabym używać już dobrych kosmetyków, które zapobiegną szybkiemu starzeniu się skóry i uregulują nadmiar sebum. Pisz dalej, bo przekazujesz bardzo dużo informacji, których nie ma gdzie indziej i dużo można się nauczyć. Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • Agata Zejfer

      Dziękuję za docenienie, nie zamierzam przestawać pisać.

      W kwestii kosmetyków, nie jestem przekonana, czy mój blog powinien być miejscem ewentualnych reklam produktów. Chętnie jednak doradzam w kwestii zakupu kosmetyków pacjentom w bezpośrednim kontakcie lub poprzez kontakt mailowy, do którego Ciebie zapraszam ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *