Peelingi medyczne w pielęgnacji skóry

kosmetologia
27
03 wrz 2017
03 wrz 2017

Peelingi medyczne inaczej nazywane kwasami z uwagi na swoją budowę chemiczną to jedne z najbardziej obszernych grup składników aktywnych, wykorzystywanych w kosmetologii. Osobiście jestem ogromną zwolenniczką stosowania kwasów, które cenię za skuteczność i wielokierunkowe działanie. Mimo ogromnej ilości kosmetyków dopuszczonych do stosowania na rynku, nadal nie wiele jest produktów, które przynoszą widoczne efekty na skórze, czego powiedzieć nie można o kwasach. Dobrze dobrana terapii kosmetologicznej bazująca na kwasach przynosi szybkie zmiany na skórze, zmieniając jej strukturę, ujednolicając koloryt, czy redukując niedoskonałości.

Peelingi medyczne

W zależności od budowy chemicznej, wyróżniamy kwasy:

1. PHA – inaczej polihydroksykwasy, to najbardziej łagodne kwasy. Są bezpieczne w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, odwodnionej, podrażnionej, starzejącej się, z trądzikiem pospolitym czy trądzikiem różowatym. Pochodne kwasów PHA naturalnie występują w naskórku, współtworząc NMF (naturalny czynnik nawilżający). Polihydroksykwasy mogą być stosowane przez cały rok. Do grupy PHA należą:

  • Kwas laktobionowy – zmniejsza wrażliwość skóry, moduluje układ immunologiczny, działa przeciwzapalnie, a przede wszystkim głęboko nawilża skórę, zwiększając nawodnienie naskórka.
  • Glukonolakton –  najcześciej występuje w połączeniu z wyżej wymienionym kwasem laktobionowym, wykazuje bardzo podobne działanie, w zastosowane razem działają synergistycznie, potęgując efekt zabiegu/kosmetyku. Oba kwasy mogą być stosowane na przemian w zabiegach, w których dochodzi do intensywnego podrażnienia skóry – np. peeligu glikolowym czy mezoterapii mikroigłowej (DermaPen).
  • Kwas askorbionowy – witamina C również zaliczana jest do PHA. Więcej o niej napisałam tutaj.

2. BHA – przedstawicielem BHA w kosmetykach jest kwas salicylowy.

  • Kwas salicylowy – najbardziej popularna substancja wykorzystywana w łagodzeniu trądziku pospolitego i w niskich stężeniach – trądziku różowatego. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, seboregulująco. Kwas salicylowy przyspiesza proliferację naskórka, a więc stosowany w pielęgnacji prowadzi do złuszczania skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu salicylowego jest uczulenie na aspirynę (rodzina salicylanów).

3. AHA – najczęstsze kwasy wykorzystywane w kosmetologii. Naturalnie występują w przyrodzie: trzcina cukrowa (kwas glikolowy), owoce cytrusowe (kwas cytrynowy), mleko, orzechy, zboża. Peelingi AHA nie są rozpuszczalne w sebum, co oznacza, że aby wykazać ich pełne działanie w przypadku skóry mieszanej lub tłustej, należy ją uprzednio przygotować, odtłuścić.

  • Kwas mlekowy – sole kwasu mlekowego naturalnie występują w skórze, i odpowiadają za stymulację produkcji kwasu hialuronowego, tym samym zwiększając poziom wody w naskórku i poprawiając nawilżenie skóry. Kwas mlekowy idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, po przebytej kuracji przeciwtrądzikowej czy terapii z użyciem retinolu. Wysokiej jakości kosmetyki gabinetowe oparte o kwas mlekowy przynoszą szybkie efekty, bezpośrednio po zabiegu zostaje przywrócone uczucie komfortu, skóra staje się miękka. Peeling mlekowy bezpiecznie może być stosowany o każdej porze roku i jest tolerowany przez większość skór.
  • Kwas azelainowy – wykazuje szerokie spektrum działania, rozjaśnia skórę, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza ilość zaskórników a dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne. Brzmi idealnie, wiem – jednak, aby uzyskać pełne działanie kwasu azelainowego należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kwas azelainowy powoli moduluje on skórę, a pełne efekty kuracji widoczne są po kilku miesiącach. Ale obiecuję, że warto na nie czekać!
  • Kwas migdałowy – posiada dużą cząsteczkę, przez co nie penetruje głęboko naskórka. W zależności od stężenia wykazuje różne właściwości – od rozjaśnienia skóry, po działanie antybakteryjne (już przy 10%) i stymulujące. Peeling migdałowy jest najobszerniej wykorzystywany w kosmetologii, zarówno w produktach kosmetycznych (kremy z kwasem migdałowym, toniki, żele myjące) jak i wśród ofert gabinetów kosmetologicznych. Przeciwwskazaniem do zabiegów z peelingiem migdałowym jest m.in. uczulenie na migdały.
  • Kwas ferulowy – to mój ulubiony kwas, z uwagi na swoje właściwości działa silnie antyoksydacyjnie (więcej o antyoksydantach przeczytasz tutaj), pomaga neutralizować wolne rodniki, które powstają m.in. pod wpływem szkodliwego promieniowania UV czy w wyniku reakcji fizjologicznych, i przyczyniają się do starzenia skóry i nowotworów. Obok działania antyoksydacyjnego, kwas ferulowy zwiększa naturalną ochronę skóry przed działaniem promieniowani słonecznych, tym samym hamując powstawanie przebarwień. W kosmetykach najczęściej występuje w połączeniu z retinolem i jej pochodnymi, tokoferolem i witaminą C. Substancje to stabilizują się wzajemnie. Peeling ferulowym dobrze tolerowany jest przez większości typów skóry, w swojej praktyce nigdy nie spotkałam pacjenta, który zareagował by podrażnieniem na zabieg.
  • Kwas glikolowy – chemicznie kwas glikolowy posiada najmniejszą cząsteczkę, co sprawia, że penetruje on do głębokich warstw skóry, stąd jego stosowanie najczęściej związane jest z intensywnym podrażnieniem i złuszczaniem skóry. Zabiegi z kwasem glikolowym przynoszą znaczną poprawę w przypadku problemów takich jak blizny czy głębokie zmarszczki. Kwas glikolowy stymuluję produkcję kolagenu i elastyny, zagęszczając skórę.

Peelingi medyczne to podstawa pielęgnacji gabinetowej każdego rodzaju skóry, jednak by uwolnić całe spektrum ich działania zabiegi z użyciem kwasów powinny być dobrane indywidualnie, z uwzględnieniem problemów skóry, wewnętrznej kondycji organizmu. Wykonywanie zabiegów z użyciem drażniących peelingów u osób, których stan zdrowia czy tryb życia pozostawia wiele do życzenia, to ogromny błąd! Musimy pamiętać, że intensywne peelingi będą prowadziły do wywołania stanu zapalnego, dlatego zdrowie pacjenta, jego sposób odżywiania, czy poziom stresu to kluczowe czynniki, które uniemożliwią lub znacznie spowolnią regenerację naskórka, odwracając efekt zabiegu.

KOSMETYKI Z KWASAMI W DOMOWEJ PIELĘGNACJI

Przykładowe sprawdzone przeze mnie i moich pacjentów kosmetyki zawierające kwasy do stosowania w pielęgnacji domowej:

  • Sesderma Salises Krem/Żel – kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry z trądzikiem pospolitym, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Terapia z jego użyciem powinna dodatkowo uwzględniać produkt silnie nawilżający – krem lub maskę.
  • Sesderma Azelac Żel Nawilżający do twarzy – rozjaśnia, hamuje rumień, działa przeciwzapalnie. Jest dobrze tolerowany przez cery wrażliwe, idealnie sprawdza się u osób z trądzikiem różowatym.
  • Sesderma Ferulac Anti-Aging System – połączenie dwóch kosmetyków, które działają na poziomie DNA, naprawiając szkody wywołane przez wolne rodniki. Kosmetyk z powodzeniem może być stosowany u osób po 25 roku życia.
  • Dermalogica kosmetyki z linii MediBac – maska, krem, żel myjący – wszystkie kosmetyki oparte są o działanie kwasu salicylowego i kwasu mlekowego, dzięki czemu pielęgnacja skóry jest zbalansowana, a używanie produktów nie prowadzi do jej podrażnienia i przesuszenia (kwas mlekowy nawilża skórę, a kwas salicylowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalanie).
  • Exuviance Serum Anti Redness – zawiera 6% kompleks kwasów PHA, działa silnie przeciwzapalnie. To kosmetyk, po który pacjenci wracają najchętniej – jego stosowanie znacząco ogranicza rumień, przynosząc komfort skórze podatnej na zaczerwienienia. Efekty widoczne są już po 3-4 tygodniach regularnego użytkowania.
  • Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10% – wykorzystany w kosmetyku kwas migdałowy rozjaśnia skórę i działa antybakteryjnie. Krem Pharmaceris to idealny sposób na przedłużenia działania zabiegu Mandalac (40% kwasu migdałowego) w domu. Częstotliwość stosowania produktu powinna zostać indywidualnie dobrana, jednak nie należy go aplikować częściej niż trzy razy w tygodniu.
  • Norel Tonik z Kwasem Migdałowym – łagodny produkt, który stosowany regularnie wygładza skórę i ujednolica jej koloryt. Tonik należy aplikować po wieczornym oczyszczaniu, przed lub zamiast aplikacji kremu (w zależności od kondycji skóry).
  • Hascoderm lub Skinoren – produkty dostępne w aptece, bazujące na kwasie azelainowym. Różnica między nimi to zastosowana technologia, Hascoderm posiada liposomowany kwas azelainowy, który może penetrować do głębszych warstw skóry.

A Wy jakie macie doświadczenia w stosowaniu peelingów medycznych i kosmetyków opartych o kwasy?


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

1 Komentarz

  • starzecsiepieknie.blogspot.com

    Bardzo lubię ampułki z kwasami 🙂 Moimi ulubionymi są ostatnio Clarena Multi Fruit AHA 35%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *