Pielęgnacja okolic oczu

kosmetologia
Blog kosmetologiczny
16 lis 2015
16 lis 2015

Pielęgnacja okolic oczu, temat tabu. O ile większość z nas bez problemu odpowie na pytania: jaki krem stosujesz do twarzy?  To już zupełnie inaczej wygląda sprawa z kremem pod oczy. Albo o nim zapominamy, albo bagatelizując fakt, że skóra pod oczami naprawdę wymaga innej pielęgnacji, stosujemy ten sam produkt i na twarz i pod oczy. Tymczasem skóra pod oczami to najbardziej wrażliwy obszar twarzy. Dodatkowo ciągła praca narządu wzroku i ruchy powiek (mruganie – nawilżanie spojówki) sprawia, że okolica ta jest wyjątkowo podatna na rozciąganie, co w dalszej perspektywie prowadzi do rozciągnięcia włókien kolagenowych, skóra staje się wiotka. Co istotne, to właśnie okolica pod oczyma starzeje się w pierwszej kolejności! Jak zadbać o skórę pod oczami?

Pielęgnacja podstawowa

Demakijaż

Wysoka reaktywność skóry wokół oczu jest przyczyną częstych podrażnień, mogących objawiać się jako pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, ściągnięcie. Niewłaściwe i agresywne oczyszczanie przyczynia się do szybszego starzenia się skóry. Oprócz skutecznego i łagodnego środka do demakijażu, duże znaczenie ma sposób zmywania makijażu – zbyt mocne tarcie tej okolicy i naciąganie skóry w sposób mechaniczny osłabia rusztowanie skóry. Demakijaż powinien być wykonany delikatnie i polegać na przyłożeniu płatka kosmetycznego do oczu, odczekaniu do chwili rozpuszczenia kosmetyku kolorowego i „przegłaskaniu” skóry za pomocą wacika – kierunek ruchu nie ma największego znaczenia (istnieją dwie teorie odnośnie ruchów wokół oczu, uważam, że każda z nich ma solidne argumenty – dlatego każdy kierunek będzie dobry). Pierwszy etap demakijażu to zawsze usunięcie kosmetyków za pomocą płynu micelarnego, dopiero na tak oczyszczoną skórę można zastosować niezbędny w oczyszczaniu, olejek do demakijażu, który usunie pozostałości kosmetyków i złagodzi ewentualne podrażnienie.

Rekomendowane kosmetyki:

  • Delikatny olejek do mycia twarzy Precelanse – Dermalogica
  • Masło do demakijażu – Clinique
  • Płyn micelarny do skóry wrażliwej – Tołpa
  • Płyn micelarny z wyciągiem z lipy – Sylveco
  • Płyn micelarny Bioderma Sensibio
  • Płyn micelarny Mixa do skóry wrażliwej

Krem pod oczy

Kremy pod oczy warto włączyć do pielęgnacji po 20 roku życia. Stosowanie jednego kremu na okolice całej twarzy, również pod oczy – może doprowadzić do podrażnienia tego obszaru. Koncentracja składników aktywnych w tych preparatach jest różna, stąd zastosowanie większej ich ilości na skórę pod oczami może wywołać efekt przeciwny do pożądanego – zaczerwienienie, ściąganie, obrzęk, łzawienie. Kremy pod oczy nakładaj dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zamiast zwykłego „wsmarowywania” kremu, warto przy aplikacji wykonać delikatny masaż – wklepując produkt opuszkami palca. W zależności od potrzeb skóry będą to preparaty bazujące na składnikach:

  • Kremy nawilżające: GAG (glikozaminoglikany), kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, kwasy PHA, gliceryna, hialuronian sodu, ekstrakt z alg
  • Kremy odżywcze: aminokwasy, ceramidy, skwalen, masło Shea, wosk pszczeli, olej z pestek winogron,
  • Kremy spowalniające starzenie: – antyoksydanty (resweratrol, witaminy, likopen, karoteny, wyciąg z zielonej herbaty, kwas ferulowy), aminokwasy, retinol, koenzym Q10
  • Kremy łagodzące (dla skóry reaktywnej – wrażliwej): D-pantenol, alantoina, świetlik lekarski, pantenol, wyciąg z nagietka
  • Kremy usprawniające krążenie krwi: wąkrotka azjatycka, witamina PP, K, E, rutyna, wyciag z arniki, wyciąg z kasztanowca, miłorząb japoński, nagietek, bluszcz.

Z uwagi na swój wiek i ogólną, systematyczną pielęgnację, moja skóra pod oczami jest w dobrej kondycji, dlatego kremy, które testowałam do tej pory to kremy o działaniu nawilżającym lub odżywczym. Poniżej rekomendowane kosmetyki:

  • Exuviance – Hydrating Eye Complex
  • Collistar Special Hypersensitive Skins krem pod oczy
  • Dermalogica Total Eye Care SPF 15
  • Sesderma – C-Vit krem pod oczy z witaminą C

Peeling enzymatyczny

O tym jak istotne jest złuszczanie pisałam już wcześniej (tutaj). Okolica oczu nie jest wyjątkiem i wymaga regularnego usuwania obumarłych komórek. Z pomocą przychodzi peeling enzymatyczny. Wygładzona, pozbawiona martwych komórek, skóra wokół oczu wygląda zdrowiej, równomiernie odbija światło, a składniki z kremów pod oczy działają na głębsze warstwy. Stosuj peeling dwa razy w tygodniu.

Rekomendowany kosmetyk:

  • Dermalogica Daily Microfoliant – peeling enzymatyczny z bromelainą, papainą, kwasem salicylowym, kompleksem rozświetlającym i ekstraktem z ryżu. Odpowiednio dobrane składniki, i ich stężenie sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji zarówno skóry twarzy jak i okolic oczu.

Maska/serum/płatki pod oczy

Dodatkowa pielęgnacja skóry wokół oczu to przede wszystkim dostarczanie większej ilości niż normalnie składników odżywczych lub antyoksydantów – chroniącym przed starzeniem (więcej o antyoksydantach przeczytasz tutaj). Wysokiej jakości kosmetyk przyspiesza regenerację komórek, uzupełnia składniki hydrofilowe w skórze i wpływa na odnowę komórkową. Takie preparaty są dostępne w sprzedaży profesjonalnej, drogeryjne płatki pod oczy nie mogą równać się produktom specjalistycznym.

Pielęgnacja specjalistyczna

Podstawowym celem pielęgnacji wokół oczu jest nawilżenie skóry, wzmocnienie jej naturalnej bariery ochronnej, uzupełnienie poziomu lipidów, wyposażenie w antyoksydanty i systemy naprawiające uszkodzenia posłoneczne. Jednak w przypadku istnienia wyraźnych zmian, które mogą być przyczyną dyskomfortu, zaleca się pielęgnację specjalistyczną – skierowaną na konkretny problem.

  1. Opuchlizna powiek – jest efektem nagromadzenia się wody. Przyczyną tego typu zmian może być zaburzona praca nerek lub układu krwionośnego. Opuchlizna powiek najczęściej występuje przy zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Pielęgnacja powinna polegać na uzupełnieniu poziomu wody, regularnym masażu twarzy i/lub drenażu limfatycznym oraz stosowaniu kremów usprawniających krążenie, opisanych wyżej.
  1. Sińce pod oczami – przyczyną może być naturalna budowa skóry – mniejsza ilość komórek barwnikowych (melanocytów) maskujących naczynia krwionośne, skóra bardziej cienka niż normalnie; lub niehigieniczny tryb życia (wysoka ilość stresu, brak snu, niewłaściwe odżywianie, wyczerpanie organizmu). Pielęgnacja powinna być skupiona na działaniu „od wewnątrz” – regulacji snu, doborze diety, aktywności fizycznej. W preparatach do pielęgnacji okolic oczu należy zwrócić uwagę na składniki: wyciągi roślinne, witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe.
  1. Wyraźne zmarszczki wokół oczu – spowodowane starzeniem zewnątrz i wewnątrzpochodnym lub niewłaściwą pielęgnacją. Powstają na skutek zaniku włókien kolagenowych, zmniejszenia ilości fibroblastów, uszkodzenia naczyń krwionośnych, zmian w naskórku (atypia komórkowa, zmiany na poziomie DNA). Pielęgnacja musi być wielokierunkowa – skupiona na prewencji i naprawie uszkodzeń: działaniu  antyoksydantów, ochronie przed promieniowaniem UV. Substancjami, które będą hamowały starzenie i wpływały na odnowę komórkową skóry wokół oczu są: retinol, kwas ferulowy, komórki macierzyste, witaminy, nowoczesne, opatentowane kompleksy czynne.

W przypadku istnienia wyżej wymienionych problemów związanych z okolicą oczu, bardzo dobrze sprawdzi się ukierunkowana, specjalistyczna terapia w gabinecie.

Zabiegi w gabinecie. Jaki wybrać?

Przewagą zabiegów gabinetowych jest stosowanie wysokich stężeń kosmetyków i nowoczesnej technologii, co wiąże się z szybszym rozwiązaniem problemów skóry. W przypadku okolicy oczu najbardziej popularnymi zabiegami są procedury: rozjaśniające cienie pod oczami, redukujące obrzęki, spłycające zmarszczki. Należą do nich:

  1. Masaż, drenaż limfatyczny – znosi napięcia mięśni mimicznych, przez co maskuje drobne zmarszczki. Drenaż limfatyczny usuwa zalegająca w obrębie okolic oczu chłonkę, zmniejsząc obrzęki.
  2. Peelingi chemiczne – kwas migdałowy, ferulowy, glikolowy – odpowiednio dobrane peelingi chemiczne (stężenia, pH, czas aplikacji) będą m.in. rozluźniały połączenia międyz keratynocytami, przez co penetracja składaników aktywnych będzie bardzo skuteczna. Zjawiskowym kwasem jest kwas ferulowy, który łączą się z wolnymi rodnikami w widoczny sposób usuwa objawy starzenia zewnątrzpochodnego skóry.
  3. Mezoterapia mikroigłowa, igłowa – terapia, po której widzę ogromne efekty w kondycji skóry, mechanizm kontrolowanego podrażnienia i odbudowy skóry postępuje zdecydowanie szybciej niż w przypadku pielęgnacji domowej. Mikronakułuwanie pobudza naturalny czynnik wzrostu, a mezoterapia igłowa – umożliwia wprowadzenia wysoko nasyconego koktajlu składników aktywnych do skóry właściwej (uwaga na certyfikację preparatów do mezoterapii!).
  4. Karboksyterapia – podanie dwutlenku węgla w celu udrożnienia naczyń krwionośnych. Widoczny efekt na skórze: redukcja obrzęków, zniesienie zasinienia. Więcej o karboksyterapii pisałam tutaj.

JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *