Okres letni to czas, w którym niejednokrotnie zaniedbujemy stan swojej skóry. Istnieje wszak przekonanie, że poddawać się zabiegom kosmetologicznym należy wyłącznie w okresie od września do maja, co oczywiście prawdą nie jest. Z pewnością jednak pielęgnacja skóry powinna być zmieniana kilka razy do roku, a jej działanie powinno być uzależnione od aktualnych potrzeb cery. Odpowiednio dobrana pielęgnacja w okresie letnim może przynieść Twojej skórze wiele dobrego, począwszy od zdrowego wyglądu bez potrzeby używania kosmetyków kolorowych, po lepszą jej kondycję zaraz po zakończeniu lata. Co istotne, wspomagając skórę w okresie wakacyjnym możesz przyczynić się do zmniejszenia ilości lub intensywności zabiegów kosmetologicznych wykonywanych w okresie jesiennym. Chyba więc warto pomyśleć o tym już teraz?
Wysokie temperatury jak i intensywność promieniowania UV w okresie letnim wiąże się ze specyficznymi potrzebami skóry, do których należą:
- Wzmocnienie ochrony przeciwsłonecznej skóry. Choć w naskórku istnieją naturalne mechanizmy ochrony przed promieniowaniem UV (kwas urokainowy, melanina), dla pełnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, które stanowi ponad 80% przyczyn zewnątrzpochodnego starzenia się skóry, niezwykle ważne jest wzmocnienie jej poprzez dostarczanie antyoksydantów, które wiążąc się z wolnymi rodnikami, neutralizują je. Więcej o antyoksydantach przeczytasz tutaj.
- Nawodnienie skóry, spowolnienie TEWL. Wysokie temperatury sprzyjają utracie wody, która jest podstawą dobrego nawilżenia skóry (więcej o nawilżeniu pisałam tutaj). Składniki takie jak kwas piroglutaminowy, kwas mlekowy, mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy zwiększają wiązanie wody w naskórku, dlatego powinny być stosowane w codziennej i profesjonalnej pielęgnacji. Jednocześnie w okresie letnim musisz pamiętać o dostarczaniu większej ilości wody w pożywieniu (napoje, owoce i warzywa bogate w wodę – winogrona, arbuz, melon, ogórek).
- Odnowa komórkowa, stymulacja produkcji nowych komórek naskórka – uszkodzone pod wpływem promieniowania UV kolejne struktury komórkowe wymagają przyspieszonej regeneracji, aby ją osiągnąć oprócz dostarczania skórze składników regenerujących (witamin, olei roślinnych), warto mobilizować ją do samoistnej regeneracji poprzez stosowanie peelingów.
A jakie są zabiegi, które warto wykonywać w okresie letnim?
- Zabieg z aktywną witaminą C – zabiegi oparte o witaminę C wykazują szereg działań: zapobiegają szkodliwym skutkom promieniowania UV, hamując tyrozynazę wpływają na rozjaśnienie zmian barwnikowych na skórze, a poprzez udział w reakcji tworzenia kolagenu i elastyny, wpływają na zwiększenie jędrności skóry (wzrost syntezy kolagenu) i minimalizację blizn, rozstępów. Wykazano, że witamina C posiada właściwości przeciwzapalne, poprzez hamowanie aktywności cytokin prozapalnych. Zmniejszenie zapalenia może doprowadzić do ograniczenia przebarwień pozapalnych. Witamina C to również silny antyoksydant, łączy się wolnymi rodnikami, czyniąc je nieaktywnymi. Jej działanie widoczne jest bardzo szybko, a skóra nie wymaga czasu na zregenerowanie, witamina C nie działa drażniąco.
- Zabieg multiwitaminowy Age Smart – zabieg oparty o kosmetyki marki Dermalogica, na której pracuję w gabinecie. Linia Age Smart posiada kompleks różnorodnych składników (to m.in. witaminy, aminokwasy, kwas mlekowy, beta-glukan, wyciągi roślinne: z białej herbaty, z lukrecji, z alg, z kiełków pszenicy; oleje: awocado, masło shea, olej ze słodkich migdałów), które kompleksowo wpływają na kondycję skóry, czyniąc ją bardziej gładką, jasną, nawilżoną i zregenerowaną. To jeden z moich ulubionych zabiegów, ponieważ efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.
- Zabiegi nawilżające – aby nie dopuścić do odwodnienia skóry, należy stale dostarczać skórze składników, które będą wiązały wodę w naskórku i zmniejszały jej transepidermalną utratę. Zabiegi nawilżające równolegle powinny być stosowane z zabiegami złuszczającymi, ponieważ aby uzyskać wysokie stężenie składników aktywnych w głębokich warstwach naskórka, należy ograniczyć ilość warstw komórek, przez które muszą się one przedostać. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest łączenie peelingów chemicznych (np. migdałowy) lub peelingu kawitacyjnego z zabiegami nawilżającymi.
- Peeling migdałowy/peeling azelainowy – oba typu peelingów nie są fototoksyczne, co oznacza, że w przeciwieństwie do większości peelingów chemicznych, nie zwiększają wrażliwości na promieniowanie UV. Stosowanie peelingów stymuluje odnowę naskórka, rozjaśnia skórę, działa antybakteryjnie, co ma istotne znaczenie w przypadku cer z tendencją do wykwitów zapalnych.
- Mezoterapa igłowa – to śródskórne, iniekcyjne podawanie koktajli. W mezoterapii igłowej podajemy preparaty oparte o witaminy, mikro i makroelementy (m.in. kluczowy dla powstawania kolagenu, krzem), aminokwasy. Zabiegi dedykowane są dla każdej skóry jako terapia opóźniajaca powstawanie zmarszczek, jak również dla skór dojrzałych, jako zabiegi zwiększające napięcie skóry i redukujące ilość zmarszczek. Istotne przy zabiegach mezoterapii jest zwrócenie uwagi na zastosowany preparat, powinien on posiadać odpowiedniej jakości certyfikat, który potwierdza bezpieczeństwo i sterylność koktajlu.
- Osocze bogatopłytkowe – to jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów kosmetologicznych, ponieważ wykorzystywane do iniekcji własne osocze nie stanowi alergenu dla pacjenta. Osocze zawiera wielokrotnie wyższą ilość trombocytów i czynników wzrostu niż w krążącej krwi, które stymulują odnowę komórkową, wzrost naczyń krwionośnych czy wytwarzanie kolagenu. Aby osiągnąć maksymalną skuteczność z zabiegów osoczem bogatopłytkowym wskazane jest wcześniejsze przygotowywanie – kompleksowe badania krwii i ewentualne uzupełnienie niedoborów, oczyszczenie organizmu z toksyn i dostarczenie składników bogatych w antyoksydanty, witaminy, minerały.
Odpowiednio dobrane kompozycje zabiegowe skierowane na wzmocnienie naturalnej ochrony przeciwsłonecznej, regeneracji czy nawilżenia skóry przynoszą widoczne rezultaty, a ponieważ w okresie letnim niejednokrotnie rezygnujemy z kosmetyków kolorowych, zdrowo wyglądająca skóra powinna stanowić priorytet w codziennym wyglądzie.