Kwas hialuronowy, kolagen, komórki macierzyste, witaminy – gama składników wykorzystywanych w preparatach kosmetycznych jest naprawdę szeroka. Firmy kosmetyczne prześcigają się w zaskakiwaniu konsumenta dostępnością w produktach najnowszych, najmodniejszych, najdroższych składników. Dostępne na rynku kremy z kawiorem, śluzem ze ślimaka przyciągają wymagającego, poszukującego innowacji, klienta. Zaskoczę Ciebie dzisiaj, gdy napiszę, że nawet najtrudniej dostępne składniki, bez zastosowania technologii ich przenikania – zadziałają jedynie okluzyjnie (powierzchownie). W świadomej, skutecznej pielęgnacji skóry niezbędne jest łącznie przebadanych składników z technologią umożliwiającą głęboką penetrację cząstek, tak, aby pokonując pięć warstw naskórka, dotarły one do skóry właściwej i wywarły wpływ na żywe komórki skóry. Dzisiaj nauczę Ciebie, w jaki sposób rozpoznać kosmetyk, który został wzbogacony o technologię, i dlaczego wpływa ona na skuteczną pielęgnację. Zacznijmy od początku.
Odwróć opakowanie i przeczytaj skład
Weryfikacja składów kosmetyków powinna być nieodłącznym elementem zakupu produktów do pielęgnacji. Świadoma konsumpcja (w każdej dziedzinie) to pierwszy krok do zwiększenia jakości życia. Analizując składy kosmetyków, zapoznając się z filozofią firmy, wybierając produkty – które oprócz znanego loga, posiadają szereg skutecznych składników i technologię wpływającą na przyswajalność produktu, zwiększasz skuteczność swojej pielęgnacji. To żadna filozofia stosować szeroko reklamowane, popularne kosmetyki – możesz nawet być w tym bardzo systematyczna/y, ale jeżeli ich działanie jest jedynie powierzchowne i znikome, to niewiele dobrego robisz dla swojej skóry. Najwyższy czas to zmienić! Dlatego –czytaj, czytaj i analizuj!
Rozpoznaj wykorzystywane systemy
Rozpoznanie zastosowanej technologii, przy odrobinie chęci nauki – może być banalnie proste. Poniżej zestawiłam najbardziej efektywną technologię dostępna w produktach kosmetycznych.
1.Liposomy – pęcherzyki zbudowane z podwójnej błony fosfo-lipidowej, zawierające w swoim wnętrzu składnik aktywny nierozpuszczalny w tłuszczach (np. witaminę C). W zależnośći od zamkniętej w środku substancji, działają one w różny sposób:
- Liposom zostaje zaabsorbowany na powierzchni naskórka – liposomy pochłonięte przez naskórek, tworzą film, który stopniowo uwalnia substancję czynną, przez co jej stężenie w naskórku utrzymuje się dłużej;
- Penetracja warstwy rogowej – upłynnienie warstwy rogowej naskórka, co wpływa na penetrację składniku rozpuszczalnego w wodzie, którego przenikanie w normalnych warunkach jest bardzo ograniczone;
- Przenikanie do głębokich warstw skóry – bezpośrednie przenikanie liposomów do głębokich warstw skóry, rozłożenie otoczki i uwalnianie substancji czynnej do miejsca jej działania.
Informacje o zastosowaniu liposomów chętnie podawane są na etykietach produktów kosmetycznych – firmy podkreślają stosowaną w swoich produktach technologię liposomów, dzięki czemu z łatwością rozpoznasz produkt, który został wzbogacony o liposomy.
2.Nanocząstki – maksymalnie małe cząstki, których wielkość pozwala na swobodne przenikanie pomiędzy keratynocytami (komórkami naskórka) i docieranie do głębokich warstw skóry – tam, kumulują się i oddziałują na głębokie struktury skóry. Co istotne, ich działanie jest długofalowe – np. przy nałożeniu maski, która jest w technologii nano, aktywne składniki będą oddziaływały na skórę również po zmyciu produktu (minimum przez kilka godzin). Przykładem takich składników, których zastosowanie w postaci nanocząstek daje widoczne rezultaty są komórki macierzyste.
Preparaty dostępne w Polsce, które posiadają nanocząstki muszą zawierać informację o ich zastosowaniu lub symbol na etykiecie produktu – dlatego, napiszę to jeszcze raz – czytaj opakowania!
3. Modyfikatory warstwy rogowej – to substancje, które czasowo zmieniają strukturę składowych naskórka, tak aby składnik aktywny mógł dotrzeć do głębokich warstw skóry i wywrzeć efekt. Mechanizm modyfikatorów polega na:
- Zaburzeniu struktury lipidów (wymycie lipidów z warstwy rogowej – większa dostępność składników hydrofilowych, nierozpuszczalnych w tłuszczach);
- Zmianie struktury białek;
- Ułatwieniu rozpuszczeniu składników aktywnych w składnikach naskórka.
Do tej grupy składników zaliczono: alkohole np. etanol (Czy Ty też do tej pory szerokim łukiem omijałeś alkohole w składach preparatach? Widzisz – nie znalazły się tam bez przyczyny, one też pełnią w kosmetykach określoną rolę!), glikol propylenowy, micele, kwasy tłuszczowe – oleinowy (oliwa z oliwek), arachidonowy, olejki eteryczne.
4. Składniki tłuszczowe – oleje – dostępność substancji aktywnych wygląda inaczej w przypadku olejów – ze względu na ich lipofilowy charakter, doskonale łączą się z naturalnie wytworzonym przez skórę sebum i rozpuszczone w nim, penetrują do głębokich warstw skóry, gdzie zostają wbudowane w ceramidy – struktury skóry odpowiedzialne za prawidłowy poziom nawilżenia (ich rolą jest m.in. zatrzymywanie wody w naskórku; najnowsze badania wskazują także na zależność ceramidów z dermatozą AZS). Oleje są łatwo przyswajalne przez naskórek, stanowią idealną alternatywę do technologii stosowanej w nowoczesnej kosmetologii.
Systemy dostępne w pielęgnacji gabinetowej:
Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa, wykorzystująca urządzenia kosmetologiczne posiada dodatkowe kanały przenikania składników aktywnych, do których należą m.in.:
1.Systemy mikroigłowe, igłowe – mezoterapia – to aktualnie najbardziej skuteczne metody na dostarczanie kondycjonujących składników aktywnych do głębokich warstw skóry. Specjalnie dobrane mieszanki składników równolegle działają na wiele problemów związanych z wyglądem skóry – rozjaśniają ją, zwiększają jej napięcie, działają przeciwzmarszczkowo.
2. Ultradźwięki
3. Magnetoforeza
4. Elektroporacja.
Tego typu zabiegi, gdzie zastosowane zostały profesjonalne urządzenia, przynoszą bardzo dobre, widoczne efekty, których nie możemy uzyskać stosując wyłącznie preparaty dostępne do pielęgnacji domowej. Stąd, w przypadku większych problemów skórnych, wskazane będzie łączenie pielęgnacji domowej i inwazyjnej (lub mniej – w zależności od wykorzystanej maszyny) terapii gabinetowej.
Stosuj i skutecznie działaj na swoją skórę!
Teraz, gdy posiadasz już wiedzę na temat łączenia komponentów preparatu kosmetycznego z nowoczesną technologią, postaraj się, aby Twoje wybory dotyczące zakupu produktów kosmetycznych były bardziej świadome i ukierunkowane, a ich stosowanie w znaczący sposób wpłynęło na Twoją skórę. Twoja pielęgnacja będzie efektywna, dopiero wtedy, gdy zastosujesz produkty, które zamiast działać jedynie na powierzchni warstwy rogowej, będą wnikały w głębokie warstwy skóry.
Na koniec, zapamiętaj – dobry preparat kosmetyczny pobudza naturalne systemy działania komórek skóry lub uzupełnia niedobory składników (witamin, mikroelementów, enzymów). Dzięki zastosowaniu technologii przenikania składników aktywnych, preparaty kosmetyczne wywierają długofalowy efekt, stąd nawet, gdy jednego dnia zapomnisz zastosować profesjonalnie dobrany krem – skóra pozostanie w dobrej kondycji, a uczucie ściągania i suchości nie będzie odczuwalne!