Logo Loading
Psychoterapia. Jak przestać się jej bać?

Psychoterapia. Jak przestać się jej bać?

Rosnąca liczba wymagań wobec siebie i obowiązków w pracy, trudność w skupieniu uwagi, presja na bycie na bieżąco ze światem online, niełatwe budowanie relacji z drugim człowiekiem, gdy każdy pogrążony jest w swoim własnym świecie. Niewyrażone emocje, stres i permanentny brak czasu.

Chciałabym napisać, że to rzadkość w dzisiejszym świecie, ale wiesz dobrze, że nie. Że dzisiaj pośpiech, niepokój i niekończąca się lista zadań do zrobienia stały się codziennością. Codziennością, z którą staramy się sobie radzić. Tylko jakim kosztem? Gdzie kończy się granica między samopomocą a skorzystaniem ze wsparcia psychoterapeuty? Dlaczego dbając o siebie i swoje zdrowie, często zapominamy o aspekcie psychicznym? Jaka jest zależność między zdrowiem psychicznym a zdrowiem skóry czy włosów? Czym jest psychosomatyka? I w końcu, jak przestać się bać i oswoić psychoterapię?

Psychosomatyka i zdrowie psychiczne

Medycyna psychosomatyczna nie jest nauką nową, od blisko wieku jest uznawana za ważną dziedzinę w poprawie zdrowia. Psychosomatyka na pierwszym miejscu stawia zależność ciała i umysłu i zakłada, że emocje wpływają na funkcjonowanie całego organizmu – od narządów wewnętrznych, przez krążące w nim cząsteczki – neuroprzekaźniki, hormony, limfocyty. W skrajnych sytuacjach mogą one przejąć kontrolę nad zdrowiem człowieka, a nieumiejętność w rozpoznawaniu emocji lub trudne radzenie sobie z nimi prowadzi do zaburzeń, chorób. Kolejnym obszarem, którym zajmuje się psychosomatyka jest badanie zależności między zdrowiem i dobrostanem a czynnikami osobowościowymi (cechy, temperament) sposobami zachowania człowieka, stresem i czynnikami środowiskowymi.

Psychoterapia a leczenie problemów związanych ze skórą i włosami

Psychoterapia przez wiele lat była tematem tabu w naszym społeczeństwie, a otwarte rozmowy na jej tamat uchodziły za rzadkość. Jak jest dzisiaj? Chciałabym napisać, że wiele się zmieniło, ale zdaje sobie sprawę, że jako przyszły psycholog nie jestem osobą obiektywną. Zmienić się jednak powinno, ponieważ coraz częściej problemy natury psychicznej mają swoje odbicie w kondycji i wyglądzie skóry i włosów. Jako wieloletni praktyk, kosmetolog i trycholog, obserwuję jak z roku na rok przybywa pacjentów, u których przyczyną zmian na skórze (atopie, reaktywność skóry, trądzik wieku dojrzałego) lub na skórze głowy (miniaturyzacja mieszków włosowych i wypadanie włosów, łupież, łuska) nie są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Przyczyną jest nierównowaga neuroprzekaźników i nadmiar adrenaliny, wytwarzanej w odpowiedzi na permanentny stres. Stres ten nie musi być spowodowany czynnikami sytuacyjnymi (praca, dom, zdrowie). Obronny mechanizm reakcji na stres równie intensywnie uaktywnia się, gdy nie dopuszczamy do siebie emocji trudnych. Złość, smutek, lęk, wstyd – ich wieloletnie tłumienie, wyparcie i odseparowanie lub nadmierna kontrola i skrywanie, prowadzą do zaburzeń i chorób.

Gdzie szukać pomocy? Rozwiązaniem jest psychoterapia. Psychoterapia to psychologiczne leczenie problemów emocjonalnych prowadzone przez certyfikowanego terapeutę. Ten ostatni posiadając umiejętność celowego budowania relacji, tworzy atmosferę, w której może dojść do usunięcia, zmniejszenia nasilenia lub opóźnienia wystąpienia destrukcyjnych zachowań oraz wsparcia pozytywnego wzrostu i rozwoju osobowości.

Jak wybrać specjalistę?

Psycholog to zawód, który najbardziej kojarzy się z udzielaniem pomocy psychologicznej. Tymczasem o ile psycholog zajmować powinien się poradnictwem psychologicznym i psychoedukacją, o tyle właściwym specjalistą do pracy z dysfunkcjami jest psychoterapeuta. To specjalista, który nie tylko skończył jednolite studia psychologiczne, ale i wybraną przez siebie szkołę terapii oraz terapię własną. Psychoterapeuta posiada superwizora, osobę, która nadzoruje jego pracę i wspiera, pomagając mu pozostać profesjonalnym, bez wchodzenia w bliskie relacje z pacjentami. Psychoterapia może być prowadzona w różny sposób, zależny od nurtu, w którym pracuje terapeuta. Jaki masz wybór?

 1. Psychoanaliza i psychoterapia dynamiczna
 2. Terapia poznawczo-behawioralna
 3. Psychoterapia egzystencjalno-humanistyczna
 4. Terapia interpersonalna
 5. Terapia rodzin i par.

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia to cykliczne spotkania z terapeutą, najczęściej odbywające się z częstotliwością: raz w tygodniu. Spotkania prowadzone są w sposób zgodny z nurtem, w którym pracuje terapeuta. Czas pojedynczej sesji to 45-50 minut, a czas trwania całej terapii zależny jest od zgłaszanego problemu. Terapie krótkoterminowe, nastawione na rozwiązanie jednego, bieżącego i najważniejszego w danym momencie problemu dla pacjenta to około 10 spotkań. W przypadku terapii długoterminowej, gdzie praca psychoterapeutyczna obejmuje całościowe funkcjonowanie człowieka, jego nawykowe sposoby myślenia i zachowań może trwać miesiące lub lata.

Psychoterapia. Moja historia

Wierze, że nic tak nie otwiera i nie przełamuje barier w tematach trudnych, do których należy temat zdrowia psychicznego, jak dzielenie się swoim doświadczeniem. Ja odkąd rozpoczęłam swoją edukację w kierunku psychologa, nie czuję bariery w rozmowach z pacjentami na tematy bliskie zdrowiu psychicznemu. Ponieważ nikt z nas nie jest od nich wolny. Różne mamy jedynie sposoby radzenia sobie z napięciem, emocjami, czynnikami osobowościowymi. I różne wydarzenia mają miejsce w naszym życiu, po niektórych z nich pomoc psychoterapeuty jest nieoceniona.

Sama od kilku miesięcy jestem w terapii. I nie widzę w tym powodu do wstydu, a wręcz przeciwnie. Wiem, że psychoterapia to najważniejsza inwestycja, którą możemy poczynić w swoim życiu. To praca nad sobą. Praca, na którą nigdy nie szkoda czasu.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!

One Comment

 1. Magdalena
  lis 20, 2021

  witam serdecznie chciałabym sprostować parę kwestii. Psychoterapeuta to specjalista, którym
  może zostać osoba kończąca jednolite studia magisterskie w zakresie głównie nauk społecznych, potem zazwyczaj 4 letnie szkolenie dające możliwość ubiegania się o certyfikat psychoterapeuty. Są szkoły psychoterapeutyczne o przyjęcie do których mogą ubiegać się tylko absolwenci kierunków medycznych i psycholodzy np. terapia behawioralno- poznawcza, Bioenergetyka Lowena, gdzie potrzebna jest już na starcie wiedza z zakresu psychologii i medycyny. Psycholog nie zajmuje się tylko poradnictwem psychologicznym i psychoedukacją. Może prowadzić konsultacje , wsparcie psychologiczne, badania osobowości, inteligencji, ośrodkowego układu nerwowego itd, w zależności jaką obiera specjalizację podczas trwania studiów. Poza tym psychoedukacja mogą zajmować się np. pedagodzy. Superwizor tak jak Pani pisze jest niezbędny do profesjonalnie udzielanej pomocy przez psychoterapeutę , ale nie dotyczy to tworzenia bliskiej relacji z pacjentem. Może chodziło Pani o poza terapeutyczna relację. Są nurty terapeutyczne w których pracuje się na relacji z pacjentem i chcąc nie chcąc powstaje bliska relacja oparta na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. W Pani artykule jest wiele ciekawych odniesień do związku i synergii pomiędzy ciałem a emocjami. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie ujawniony.

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!