Retinol w praktyce

kosmetologia
03 gru 2015
03 gru 2015

Retinol – czysta witamina A. To jedyna substancja zarejestrowana jako lek o działaniu przeciwstarzeniowym. Składnik nieoceniony w świecie kosmetologii, odpowiadający za wiele procesów zachodzących w skórze i naskórku. Dzięki dobrej tolerancji przez skórę, z powodzeniem może być stosowana w leczeniu trądziku różowatego (stymulacja angiogenezy), trądziku pospolitego (rozluźnienie połączeń desmosomalnych, ograniczenie komedogenezy), przebarwieniach czy chorobach związanych z nieprawidłowym procesem rogowacenia (AZS, łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych, rybia łuska), a także w leczeniu nowotworów. Retinol i pochodne witaminy A skutecznie spowalniają starzenie, zwiększając ilość kolagenu i elastyny oraz działając naprawczo.

Działanie retinolu

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dobrze przenika przez warstwę rogową. Retinol w skórze przekształca się do kwasu retinowego, który łącząc się z receptorami, wywołuje efekt na poziomie DNA. Wywiera wpływ na procesy takie jak: metabolizm białek, metabolizm komórkowy i podziały komórkowe. W naskórku przyczynia się do wydzielania czynników wzrostu. Retinol jest odpowiedzialny za proliferacje komórek i przyspieszanie turn over (czasu przejścia keratynocytu z warstwy postawnej naskórka do warstwy rogowej). W skutek poprawy struktury warstwy rogowej dochodzi do wzmocnienia funkcji obronnej naskórka i zmniejszenia międzykomórkowej utraty wody. Retinol:

 • Odpowiada za prawidłowe różnicowanie komórek
 • Przyspiesza proces podziałów komórkowych
 • Hamuje metaloproteinazy – enzymy odpowiedzialne za rozkład elastyny i kolagenu
 • Hamuje wolne rodniki, działa antyoksydacyjnie
 • Odpowiada za syntezę hormonów steroidowych
 • Wspomaga równomierne rozłożenie barwnika (melaniny) w skórze – rozjaśnienie skóry
 • Wspomaga proces angiogenezy – powstawania naczyń krwionośnych, redukuje rumień
 • Redukuje ilość zmian zapalnych wywołanych nadmiarem sebum (regulacja pracy sebocytów), ograniczenie komedogenezy. Retinol i jego pochodne pełnią istotną rolę w leczeniu trądziku.

Retinol w praktyce

 • Aplikacja na skórę retinolu wywołuje natychmiastowy dopływ cytokin prozapalnych, mogących skutkować: pieczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem, łuszczeniem (tzw. reakcja retinoidowa)
 • W zależności od stosowanego preparatu – składu, stężenia witaminy A, efekty pojawiają się po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Dla pełnej efektywności kuracji istotne jest zachowanie odpowiedniego odstępu między zabiegami – 14-21 dni.
 • Podczas stosowania retinolu należy włączyć suplementację cynkiem, jest on niezbędny dla prawidłowej przemiany retinolu w kwas retinowy, a dopiero ten ostatni wywiera wpływ na metabolizm komórkowy
 • Z uwagi na przyspieszony proces złuszczania i nadwrażliwość skóry, niezbędne jest łączenie terapii retinoidami z ochroną przeciwsłoneczną. Więcej o tym jak stosować kremy z filtrem przeczytasz tutaj.

Jak często można stosować zabiegi/kosmetyki z retinoidami?

Dla uzyskania widocznych efektów najlepiej jest stosować terapie z retinolem dwa razy w roku, przy czym może to być połączenie terapii gabinetowej – zabiegi o wysokim stężeniu retinolu na zmianę z terapią domową – kremy z retinolem lub inną pochodną witaminy A. Badania wykazały, że zaniechanie stosowania retinolu na kilka (5-6) miesięcy skutkuje powróceniem skóry do kondycji sprzed terapii.

Jak zmniejszyć podrażnienia skóry?

Dla zminimalizowania działań ubocznych retinolu, zrezygnuj z peelingów mechanicznych i preparatów z kwasami. Suchość skóry spowodowana jest spadkiem ceramidów (struktur, które spajają komórki naskórka) i spłyceniem naskórka. W celu zmniejszenia podrażnienia, suchości i pieczenia skóry stosuj kremy o bogatych formułach. Moimi ulubieńcami są krem Avene Cold Cream i Avene Cicalfate.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu z użyciem retinolu?

Aby uzyskać odpowiednią tolerancję na retinol,  przed rozpoczęciem terapii kosmetologicznej włącz do domowej pielęgnacji skóry kosmetyk z niewielkim stężeniem witaminy A – np. krem z 0,025% retinolem. Podczas zakupu preparatu z witaminą A do użytku domowego zwrócić uwagę na zawartość dodatkowych antyoksydantów i cynku, potęgują one efekt witaminy A.


JEŚLI SKORZYSTAŁAŚ/EŚ Z TEGO ARTYKUŁU, UDOSTĘPNIJ GO I PODZIEL SIĘ Z INNYMI. KAŻDY ARTYKUŁ WYMAGA ODE MNIE MNÓSTWA PRACY.  DZIĘKUJĘ!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *