Skuteczna walka ze starzeniem skóry

kosmetologia
40
20 wrz 2016
20 wrz 2016

Walka ze starzeniem – to najczęstszy cel pacjentów pojawiających się w gabinetach kosmetologicznych. Starzenie skóry jest najmniej pożądanym efektem fizjologii organizmu i niezrównoważonego trybu życia. Widoczne na twarzy zmarszczki, drobne linie, i spadek jędrności skóry prowadzi do poszukiwania rozwiązań redukujących problemy. Owych rozwiązań jednak w tym obszarze nie brakuje. Oferty gabinetów kosmetologicznych i asortyment marek kosmetycznych może przytłaczać. Znasz tę sytuację? Spoglądasz w lustro i zauważasz pierwsze zmarszczki na swojej twarzy. W nadziei na odnalezienie antidotum na problemy Twojej skóry, wpisujesz w wyszukiwarkę „kremy przeciwzmarszczkowe”, a na stronie pojawia się kilkadziesiąt najnowszych, najlepszych i najbardziej spektakularnych produktów. Zastanawiasz się: który z nich wybrać? Czy zmarszczki w ogóle są możliwe do usunięcia? A jeśli jesteś tak dociekliwa/y jak ja, idziesz o krok dalej i pytasz – w jaki sposób działają kremy i zabiegi przeciwstarzeniowe i czy walka ze starzeniem jest skuteczna?

Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania musisz najpierw zrozumieć, co kryje się pod pojęciem starzenie, jakie są jego przyczyny i jakie procesy zachodzą na poziomie pojedynczej komórki. Pisałam o tym w poprzednim artykule, jeśli jeszcze go nie przeczytałaś/eś – odsyłam Cię, w ten sposób łatwiej i pełniej zrozumiesz dzisiejszy temat (klik).

Zaznaczę jeszcze, że podstawą działania przeciwstarzeniowego jak w przypadku kondycjonowania każdego rodzaju skóry, jest poprawa higieny życia, redukcja stresu, zbilansowana i racjonalna dieta bogata w antyoksydanty, regularna aktywność fizyczna. Dopiero mając dobrą podstawę do działań kosmetologicznych, jesteśmy w stanie wypracować i zauważyć satysfakcjonujące efekty.

CELE ZABIEGÓW I KOSMETYKÓW OPÓŹNIAJĄCYCH STARZENIE

Walka ze starzeniem skóry wiąże się z chęcią uzyskania konkretnych efektów. O skutecznym działaniu przeciwstarzeniowym mówimy, gdy na skórze obserwujemy:

  • Wygładzenie, zmniejszenie ilości zmarszczek
  • Wzrost napięcia, poprawę jędrności
  • Wyrównanie kolorytu, redukcję przebarwień
  • Nawodnienie i nawilżenie, redukcję suchości skóry
  • Wzmocnienie i zwężenie naczyń krwionośnych, redukcję rumienia.

Uzyskanie tych efektów wiąże się ze szczególną pielęgnacją skóry. Działanie przeciwstarzeniowe powinno rozpoczynać się na długo przed pojawieniem się pierwszych jego oznak.  Nieprawidłowo ukształtowane nawyki (np. nadmierne oczyszczanie skóry i brak równowagi w utrzymywaniu jej nawilżenia, a także brak ochrony UV) przyczyniają się do przyspieszonego starzenia. Nie będzie to nic odkrywczegom jeśli napiszę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Wykluczenie i całkowite wyeliminowanie starzenia nie jest możliwe. Starzenie się jest naturalnym procesem, który postępuje niemal przez całe nasze życie. Mówiąc o walce ze starzeniem, mam na myśli opóźnienie oznak jego postępowania. W kontekście pielęgnacji skóry warto skupić się na maksymalnym wzmocnieniu jej naturalnych zdolności i utrzymaniu satysfakcjonującego wyglądu.

Osiągnięcie tych efektów odbywa się poprzez:

  • Stymulację odnowy naskórka i skóry właściwej – przyspieszenie procesu namnażania się komórek prowadzi do powstania tzw. nowej skóry.
  • Naprawę uszkodzonych struktur komórek poprzez dostarczanie składników aktywnych o działaniu regenerującym.

STYMULACJA ODNOWY NASKÓRKA I SKÓRY WŁAŚCIWEJ

Pobudzanie produkcji nowych komórek prowadzi do powstania nowych warstw naskórka. Utworzona w ten sposób warstwa rogowa naskórka zostaje zagęszczona, co przekłada się na zwiększenie zdolności utrzymania nawilżenia. Zastosowanie produktów o działaniu stymulującym wiąże się ze złuszczaniem skóry, a to z kolei prowadzi do usunięcia komórek atypowych i dużych skupisk melaniny, przez co w zabiegach uzyskujemy redukcję przebarwień. Wydawać by się mogło, że stymulowanie odnowy naskórka i skóry właściwej to sposób idealny na opóźnianie starzenia, jednak długotrwale i przewlekłe stymulowanie namnażania komórek, prowadzi do przyspieszonego starzenia skóry.

Dlaczego? Komórki skóry właściwej mają określoną liczbę podziałów, którym mogą ulec przez całe życie – to tak zwana liczba Hayficka. Przyspieszając tu i teraz namnażanie, doprowadzasz do zmniejszenia zdolności do proliferacji komórek w przyszłości,  co w przyszłości będzie widoczne jako ścieńczenie (cienka, delikatna, pergaminowa – to obraz kliniczny skóry dojrzałej intensywnie poddawanej zaawansowanej pielęgnacji i zabiegom inwazyjnym). Konsekwencje takich postępowań mogą być rażące. W pracy zawodowej niejednokrotnie miałam do czynienia z pacjentami, których skóra zostawała zbyt często i zbyt intensywnie traktowana przeciwzmarszczkowymi kremami czy zaawansowanymi zabiegami. Leczenie i odwracanie efektów takich postępowań jest trudne, a w przeważającej części niemożliwe do usunięcia.

Czy to oznacza, że nie należy stymulować skóry? Niekoniecznie. Organizm człowieka jest zaprogramowany na 140 lat życia, minimalne przyspieszenie odnowy i skrócenie telomerów (związane z podziałem komórek) wpłynie korzystanie na wygląd skóry i wzmocnienie jej funkcji. Rozsądek jest kluczem do przeprowadzania skutecznych i zaawansowanych terapii.

Zabiegi o działaniu stymulującym:
  • Zabiegi laserowe (m.in. laser frakcyjny) i IPL
  • Zabiegi mezoterapii mikroigłowej
  • Zabiegi z zastosowaniem retinolu
  • Głębokie peelingi (TCA, kwas glikolowy).
Składniki aktywne o działaniu stymulującym:
  • Witamina A i jej pochodne
  • Kwasy AHA (wysokie stężenia)
  • Kwasy BHA (wysokie stężenia).

REGENERACJA USZKODZEŃ

Pod pojęciem regeneracja, kryje się naprawa uszkodzeń spowodowanych m.in działaniem wolnych rodników. Gromadzące się uszkodzenia są przyczyną dysfunkcji komórek budujących naskórek i skórę właściwej. Osłabienie funkcji mitochondriów prowadzi do spadku energii ATP, co osłabia wytwarzanie przez inne struktury (m.in. siateczkę śródplazmatyczną), peptydów. Spadek zdolności produkcji białek (np. kolagenu) prowadzi do spadku jędrności skóry. Regeneracja skóry obejmować powinna również składniki budujące płaszcz hydro-lipidowy, czy cement międzykomórkowy, tak aby zapewnić równomierne kondycjonowanie na wszystkich poziomach.

W przeciwieństwie do zabiegów o działaniu stymulującym, terapie naprawcze bazujące na wysokiej jakości składnikach, nie niosą za sobą ryzyka, jednak ich skuteczność w przypadku niektórych defektów bywa ograniczona.

Zabiegi o działaniu naprawczym:
  • Zabiegi oparte o antyoksydanty
  • Mezoterapia igłowa (z podaniem wysokiej jakości koktajlu)
  • Karboksyterapia – jako zabieg o silnym działaniu pobudzającym ukrwienie, co przekłada się na dostarczenie skórze tlenu i składników odżywczych wykorzystywanych w procesach naprawczych.
Składniki aktywne o działaniu naprawczym:
  • Antyoksydanty – witamina C, E, kwas ferulowy
  • Enzymy naprawcze – dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza
  • Mikroelementy – selen, miedź, żelazo (niezbędne do syntezy kolagenu)
  • Peptydy (białka)
  • Koenzym Q10 – niezbędny dla syntezy energii komórkowej – ATP
  • Kwasy PHA – glukonolakton, kwas laktobionowy – zwiększenie ilości GAG (m.in. kwasu hialuronowego)
  • Filtry UV – ochrona przeciwsłoneczna i ograniczenie ilości wolnych rodników, które są przyczyną osłabienia pracy komórek skóry, to pierwszy krok to opóźnienia powstawania zmarszczek.

Jeśli skorzystałaś/eś z tego artykułu, udostępnij go i podziel się z innymi. Każdy artykuł wymaga ode mnie mnóstwa pracy.  Dziękuję!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *