Rozpoczynając terapie kosmetologiczne zawsze wykonuję szczegółową analizę skóry i dobieram kosmetyki do pielęgnacji domowej. Kondycja skóry i organizmu oraz tryb życia wpływają na dobór odpowiednich składników aktywnych. Kosmetykami, które z pewnością nie powinny być wybierane pochopnie i którym warto poświęcić więcej uwagi są kremy – pod oczy, na dzień, na noc. Z uwagi na czas działania kremów (min. 8 godzin – krem na noc, 16 godzin – krem na dzień) inwestycja w tego typu produkty powinna być przemyślana i skonsultowana z ekspertem. Ale są też takie kosmetyki, które sprawdzą się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Moje ulubione i sprawdzone produkty to:
-
Olejek do mycia twarzy Precleanse Dermalogica
Produkt idealny do codziennej pielęgnacji skóry. Olejek doskonale oczyszcza skórę z substancji tłuszczowych – sebum, pozostałości po kosmetykach kolorowych, kremach. Po jego użyciu skóra jest miękka i lepiej przyjmuje zaaplikowane na jej powierzchnię produkty, składniki swobodnie mogą przenikać do głębokich warstw. Dodatkowym plusem jest zawartość esencjonalnych olejków eterycznych, które oprócz funkcji pielęgnacyjnych, sprawiają, że stosowanie olejku marki Dermalogica staje się przyjemnością.
-
Woda termalna Uriage
Woda termalna posiada wiele zastosowań. Świetnie sprawdzi się jako kosmetyk do porannej i wieczornej pielęgnacji skóry, przed zastosowaniem kremu oraz jako dodatek do mask, dzięki czemu nie będą one zastygały na skórze. Aby odpowiedzieć na pytanie: jak działa woda termalna? przeanalizujmy skład mojej ulubionej wody – Uriage:
- Selen – wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Jest niezbędny do działania peroksydazy glutationowej – enzymu, który chroni komórki przed utlenianiem, dzięki czemu skóra wolniej ulega starzeniu
- Cynk – stanowi „palce ochronne” dla łańcucha DNA, chroni przed podrażnieniami
- Magnez – uczestniczy w wielu szlakach metabolicznych w komórce, stabilizuje strukturę DNA. Jest niezbędny we wszystkich reakcjach przebiegających z udziałem ATP (energii komórkowej). Jego niedobór w skórze prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i nadwrażliwości
- Potas – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie człowieka. Niedobór może prowadzić m.in. do rozwoju trądziku, suchości skóry
- Krzem – uczestniczy w tworzeniu włókien kolagenowych w skórze, przyspiesza regenerację naczyń krwionośnych, błon śluzowych i łagodzi stany zapalne.
-
Krem z kwasem azelainowym – Skinoren, Hascoderm
Kwas azelainowy to jeden z najbardziej skutecznych składników leczniczych. Korzystnie wpływa na łagodzenie trądziku młodzieńczego – posiada silne właściwości antybakteryjne; trądziku różowatego – obniża stężenie cytokin zapalnych w skórze, łagodzi rumień. Hamuje proces melanogenezy, redukuje ilość przebarwień skórnych, ujednolicając koloryt skóry. Różnorodność działania sprawia, że z powodzeniem może być stosowany jako terapia lecznicza przy wyżej wymienionych problemach.
-
Serum liposomowe z witaminą C – Sesderma
Kwas askorbinowy, a dokładniej ester kwasu askorbinowego – najbardziej aktywna forma witaminy C spełnia szereg różnorodnych funkcji w skórze. Hamuje proces powstawania melaniny, rozjaśnia i ujednolica koloryt skóry, jest niezbędny w procesie powstawania kolagenu, wpływa na stan naczyń krwionośnych. Zaopatrując się w preparat z witaminą C, koniecznie zwróć uwagę na stężenie witaminy w kosmetyku (minimum 7%), i system nośny. Serum marki Sesderma to jeden z nielicznych kosmetyków, który posiada system przenikania i odpowiednie stężenie witaminy. Efekty stosowania tego kosmetyku w krótkim czasie widoczne są na skórze.
-
La Roche Posay Cicaplast
Krem uzupełniający spoiwo komórkowe i przyspieszający odnowę komórkową skóry. Jest niezbędny w pielęgnacji skóry podrażnionej, z rumieniem lub w trakcie kuracji kwasami. Zawarte w nim minerały (mangan, miedź, cynk) stymulują naskórek do produkcji nowych komórek. Po aplikacji na skórę niweluje uczucie pieczenia, ściągnięcia czy swędzenia. To obowiązkowy produkt w kosmetyczce każdego pacjenta!
-
Peeling enzymatyczny Daily Microfoliant Dermalogica
Kombinacja enzymów – bromelainy, papainy; kompleksu z ryżu i kwasu salicylowego sprawia, że peeling oprócz złuszczania warstwy rogowej naskórka, wpływa na zwężenia porów skórnych i działa antybakteryjnie. Zawiera aktywny kompleks rozjaśniający Skin Brightening Complex, który pomaga wyrównać koloryt skóry i rozjaśnić przebarwienia naskórkowe. Zaletą peelingu jest możliwość stosowania go również na okolicę oczu, powiek. Duże opakowanie produktu sprawia, że jest on bardzo wydajny – starcza nawet na kilkanaście miesięcy regularnego użytkowania.
-
Glinki – naturalny sposób na maski
Zamiast zaopatrywania się w drogeryjne, jednorazowe maski, warto postawić na półprodukty – m.in. glinki. W tej grupie występują glinki białe, różowe, niebieskie, które mogą być stosowane przy pielęgnacji każdego typu skóry, również skóry wrażliwej. Z kolei glinki czarne, zielone, brązowe – silnie absorbujące sebum, korzystnie wpłyną na skórę tłustą i problematyczną.
-
Mikronizowane algi
Algi dzięki właściwością odżywczym wynikającym z zawartości witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych kompleksowo regenerują skórę. Sprawdzą się w pielęgnacji każdego typu skóry – trądzikowej, wrażliwej, dojrzałej czy naczyniowej. Stosowane regularnie, dwa razy w tygodniu przyczynią się do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Więcej o algach i ich właściwościach pisałam tutaj.
-
Olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, których niedobór prowadzi do zaburzeń syntezy hormonów tkankowych i nieprawidłowego procesu keratynizacji, wskutek czego powstają zmiany zapalne. Olej z wiesiołka dodatkowo zawiera witaminę E, selen, cynk, magnez, fitosterole, wapń. Jest niezbędny w profilaktyce i leczeniu wielu dermatoz. Stosuj olej maksymalnie dwa razy w tygodniu, poprzedzając go peelingiem. Olej z wiesiołka może stanowić suplement codziennej diety!
-
Krem z ochroną przeciwsłoneczną Repaskin Sesderma
Wielu moich pacjentów dziwi się, gdy jako konieczny element pielęgnacji domowej wskazuję im preparat z ochroną przeciwsłoneczną. Są zaskoczeni, że kosmetyk z SPF powinien być stosowany przez cały rok. A powinien z uwagi na fakt zapobiegania negatywnemu działaniu promieniowaniu UV, które w 80% stanowi przyczynę starzenia się skóry – m.in. objawiającemu się w postaci pogrubienia naskórka, rozszczelnienia naczyń krwionośnych, trwałego rumienia, stanów zapalnych, głębokich bruzd, zmarszczek spowodowanych utratą kolagenu, suchości naskórka. W swojej pielęgnacji filtry przeciwsłoneczne regularnie stosuję od 18 roku życia, jest to absolutna podstawa kompleksowej pielęgnacji. Przetestowałam wiele filtrów, kosmetyk marki Sesderma ma doskonałą konsystencję, nie bieli skóry i oprócz mieszanki filtrów chemicznych i fizycznych zawiera enzymy naprawcze. Więcej o stosowaniu filtrów przeczytasz tutaj.