Witamina C jest powszechnie stosowana w terapiach wewnętrznych i zewnętrznych. Niemal każdy z nas w którymś momencie swojego życia miał z nią doświadczenie, czy to spożywając jej większe ilości w celu tłumienia reakcji zapalnych czy w celu zwiększenia sprawności układu immunologicznego. A jaką rolę ona odgrywa w pielęgnacji skóry?
Preparaty z witaminą C zapobiegają szkodliwym skutkom promieniowania UV (hamują ROS), hamując tyrozynazę wpływają na rozjaśnienie zmian barwnikowych na skórze, a poprzez udział w reakcji tworzenia kolagenu i elastyny, wpływają na zwiększenie jędrności skóry i minimalizację blizn, rozstępów. Wykazano, że witamina C posiada właściwości przeciwzapalne, poprzez hamowanie aktywności cytokin prozapalnych.
Witamina C z powodzeniem, może być stosowana w codziennej pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry – starzejącej, z przebarwieniami, z utratą jędrności, trądzikowej, naczyniowej. Jej działanie widoczne jest bardzo szybko, a skóra nie wymaga czasu na zregenerowanie, witamina C nie działa drażniąco.
Działanie witaminy C:
- Stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, zwiększa napięcie skóry
- Hamuje reakcję powstawania melaniny, rozjaśniając w ten sposób przebarwienia
- Wyłapuje i neutralizuje wolne rodniki
- Tłumi reakcje zapalne (obecne np. w trądziku pospolitym, trądziku różowatym)
- Uszczelnia naczynia krwionośne.
Efekt na skórze:
- Redukcja rumienia
- Redukcja zmian zapalnych
- Wygładzenie skóry, wyraźna poprawa napięcia
- Rozjaśnienie przebarwień
- Poprawa kolorytu skóry, cera staje się bardziej promienna.
Wskazania:
- Przebarwienia
- Trądzik pospolity
- Trądzik różowaty
- Rozszerzone naczynia krwionośne, utrzymujący się rumień
- Starzenie się skóry
- Wiotkość, brak dostatecznego napięcia skóry.
Przeciwwskazania do stosowania zabiegów z witaminą C:
- Nadwrażliwość na składniki aktywne występujące obok witaminy C w preparatach kosmetycznych (np. wyciągi roślinne, kwasy).
Witamina C w praktyce:
Produkty kosmetyczne i zabiegi oparte o działanie witaminy C powinny stanowić bazę w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, różnorodność działania, które wykazuje kwas askorbinowy zachęca do regularnego stosowania go w pielęgnacji. W jakiej formie? Z całą pewnością najbardziej efektowne działanie widoczne będzie po preparatach, gdzie stężenie witaminy C przekracza 10% (wyjątek stanowią kosmetyki z nanosomami, wówczas stężenie może być mniejsze). Tak wysoką zawartość witaminy C znajdziemy w produkcie do stosowania pod krem – serum. Kuracja powinna trwać minium przez trzy miesiące i być powtarzana dwa razy w roku, bardzo dobre efekty przynosi kuracja z witaminą C stosowana przed retinolem.
W gabinecie zabiegi z witaminą C przewyższają swoją skutecznością, z uwagi na zastosowanie innych – potęgujących działanie kwasu askorbinowego składników, jak i technologii przenikania i stężenia witaminy C. Zabieg z witaminą C, który wykonuję w gabinecie zawiera aż 20% stężenie kwasu askorbinowego, a substancją dodatkową o silnym działaniu antyoksydacyjnym jest witamina E i resweratrol. Choć efekty w postaci rozjaśnienia kolorytu skóry widoczne są tuż po pierwszym zabiegu, dla pełnego rezultatu wskazane jest przeprowadzenie pełnej kuracji z witaminą C – obejmującej sześć zabiegów, wykonywanych co 7-14 dni. Wysokie korzyści przynosi również naprzemienne stosowanie zabiegów z witaminą C i peelingami chemicznymi.
Informacje dodatkowe:
- Witamina C redukuje utlenioną witaminę E z powrotem do aktywnej formy, w związku z czym jej zdolności antyoksydacyjne zostają zregenerowane. W preparatach kosmetycznych witamina E powinna być łączona z witaminą C.
- Produkty z witaminą C by były skuteczne, muszą zawierać dostateczne stężenie tej witaminy – od 10% (wyjątek stanowią kosmetyki z nanocząstkami, wówczas stężenie może być niższe), powinny być również chronione przed promieniowaniem UV i trzymane w ciemnych opakowaniach.
- Choć niedobory witaminy C występują bardzo rzadko, to warto ją włączyć do suplementacji (czy to w postaci większej ilości superfoods bogatych w witaminę C – np. jarmuż), czy czystej witaminy C w postaci proszku. Dawka witaminy C ustalana jest indywidualne w gabinecie.
2 Komentarze
Kasia
Polecam ksiazke “ukryte terapie” Jerzego zięby w ktorej sa zawarte wszelkie cenne informacje dotyczące witaminy C ale tez k2 czy innych.
Agata Zejfer
Znam tę pozycję, owszem – rozdziały dotyczące witamin są bardzo interesujące, warto je przeczytać! Czy przetestowałaś już jakąś terapię/suplementację na sobie?